VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: Eugen B din Februarie 22, 2017, 05:56:41 PM
Iarna asta si in moldova au fost zboruri si la mine nu. Cand intru pe facebook numa filmari cu albine afara la zbor. La mine nimic. Am inchis facebooku si imi vad de treaba  :uimit:
Eugen, eu ultimul zbor de curatire l-am avut in data de 2 decembrie.  Aproape 3 luni nu au iesit deloc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: MirceaCalin din Februarie 22, 2017, 06:31:46 PM
Citat din: Eugen B din Februarie 22, 2017, 05:56:41 PM
... Cand intru pe facebook numa filmari cu albine afara la zbor. La mine nimic...

Da,subscriu, ăsta e cel mai frustrant lucru primăvara !!!

Şi eu am avut frig, ceaţă şi ploi dar azi am avut şi la mine un zbor ca-n filme(filmele de pe FB)
Am mai fost surprins şi de faptul că bucovinencele aduceau un polen portocaliu foarte frumos (din nou, doar ele; celelalte nu !!!)
Probabil bucovinencele au trecut muntii si la noi e inflorit ciresul.   :smile:
Acum lasand gluma la o parte, ele sunt obisnuite sa zboare si la temperaturi mai scazute si au facut recunoasterea mai repede.

gore

Sunt foarte fericit. Azi 14 grade, zbor de curatire intens dupa aprox.3 luni de hibernare. Toate familiile sunt sanatoase, fara diaree si evident fara pierderi. Hrana suficienta, am administrat turtele proteice. Asteptam stabilizarea vremii.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Februarie 22, 2017, 08:55:26 PM
Citat din: MirceaCalin din Februarie 22, 2017, 06:31:46 PM
Citat din: Eugen B din Februarie 22, 2017, 05:56:41 PM
... Cand intru pe facebook numa filmari cu albine afara la zbor. La mine nimic...

Da,subscriu, ăsta e cel mai frustrant lucru primăvara !!!

Şi eu am avut frig, ceaţă şi ploi dar azi am avut şi la mine un zbor ca-n filme(filmele de pe FB)
Am mai fost surprins şi de faptul că bucovinencele aduceau un polen portocaliu foarte frumos (din nou, doar ele; celelalte nu !!!)
Probabil bucovinencele au trecut muntii si la noi e inflorit ciresul.   :smile:
Acum lasand gluma la o parte, ele sunt obisnuite sa zboare si la temperaturi mai scazute si au facut recunoasterea mai repede.
Cine știe ce hibrizi sovietici are Bucovineanul! Fac cincinalul in patru ani! =D>

filip

Am si eu cateva caucaziene care la +8 grade faceau curatenie.
Sunt curios cum merg la ciresul salbatic si pomii fructiferi....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

La mine tot averse zice. Dar iasa soarele si pe strada mea

oroles

Citat din: filip din Februarie 22, 2017, 09:14:17 PM
Am si eu cateva caucaziene care la +8 grade faceau curatenie.
Sunt curios cum merg la ciresul salbatic si pomii fructiferi....
Am si eu care au facut curățenie la 8 grade. Sunt maidaneze.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Zbor frumos astazi, a doua zi consecutiv. Iarna a fost darnica. In ciuda iernii aspre (temperaturi negative saptamani intregi, zi/noapte) consumul nu a fost prea mare- fara sa deschid cuibul, doar vizual. Sa vedem ce ne rezerva luna martie. Anul trecut au bubuit pana la salcam si pe urma au dat-o in febra, din cauza ploilor. Interesanta bucovineanca, trebuie sa experimentam! Am zona de dealuri, poate se adapteaza bine.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

mape 48-petru manea

Am 2 matci de la Bucovineanul din 2015 ---anul trecut productia de miere s-a incadrat in grupa mare ---sunt cam rele ---ieri au zburat destul de timid fata de rasa locala

ciucur

Citat din: Eugen B din Februarie 22, 2017, 09:15:50 PM
La mine tot averse zice. Dar iasa soarele si pe strada mea
Trebuie sa fi zburat azi.
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Azi a foat nor si cam 13-14 grade. Pe la ora 3-4 dupamasa au iesit putin. A batut vantul si o parte au iesit doar cateva albine care aveau urgenta.
Sunt multumit ca au iesit cat de cat. La mine au iesit f slab. Bine ca au iesit si asa.
Daca nu ma crezi vino la mine.
Astept primavara. Flora e putin in intarziere . Cam 1 sapt

MirceaCalin

Citat din: Eugen B din Februarie 23, 2017, 09:22:33 PM
...Sunt multumit ca au iesit cat de cat. La mine au iesit f slab. Bine ca au iesit si asa...


yulian

Prima iesire pe anul asta, azi, adevarata...la 16 grade  :hippo:
Nu ma asteptam. Cand am plecat, batea vantul de zor si erau 14 grade...dar a fost bine!  :hi:

ciucur

Citat din: Eugen B din Februarie 23, 2017, 09:22:33 PM
Azi a foat nor si cam 13-14 grade. Pe la ora 3-4 dupamasa au iesit putin. A batut vantul si o parte au iesit doar cateva albine care aveau urgenta.
Sunt multumit ca au iesit cat de cat. La mine au iesit f slab. Bine ca au iesit si asa.
Daca nu ma crezi vino la mine.
Astept primavara. Flora e putin in intarziere . Cam 1 sapt
Va cred. Am zis ca vor zbura azi deoarece la noi au fost 15 grade si am presupus ca vor fi si la dumneavoastra gradele necesare. Cele bune.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

Azi la 14 erau 10 grade la mine. Vezi chisineu cris.