VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

NYK74

Citat din: oroles din Februarie 17, 2017, 05:15:34 PM
Mie mi-au mai crapat 2. In total 3 pana acum. Parerea mea e ca de vina este diafragma de polistiren care e mai caldă si le atrage in zona. Interesant e ca si acesti stupi sunt si singurii care au peretii de 2,5 cm si au podisorul din placaj cu plasa pe 1/2 din suprafata. Restul sunt de 3.5 si 4.5.
Eu am mai zis undeva că si grosimea pereților contează,cel puțin pentru zona mea,unii nu prea cred,dar este timp,se mai poate experimenta,vor vedea că în boxeri la pielea goală la -20 grade nu e egal cu a fi îmbracat cu un cojoc bun.

E de vazut dacă nimeresc ăstia cu prognoza săptămîna viitoare,de nu,vor face zbor de curățire în iunie.Astăzi este ceață si în jur de +1grad.

corneliuhrom

d l yulian  nu stiu daca este bine de verificat cuibul acum [ chiar fara scoaterea ramei uitindu ne inauntru lateral ]parerea mea e un impachetaj mai calduros [in sp deasupra cuibului ] cu hrana cit mai la indemina ghemului  [intradevar curiozitatea da ghes  dar trebuie sa ne abtinem ]  chiar cu o marire a urdinisului  [fortind ghemul sa nu sa extinda prea mult ]  pareri va rog opinii
:thanks:.

oroles

  Intre turta Apicris si turta Dulcofruct am ales pogacea lui nea Marin. :) Am facut 45 de turte. Am umplut balconul părinților de turte. Săptămâna viitoare le bag. Martie se anunță la mine in zona cu temperaturi de iarna. Mai degraba seamana cu luna februarie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Citat din: yulian din Februarie 18, 2017, 06:02:29 AM
Ieri 9 grade... Zile bune colegii!

...dupa care, a venit primavara  :rotfl: :rotfl:

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Dupa 2-3 saptamani de ceata nonstop si temperaturi scazute si fara soare deloc. Azi a iesit soarele si a spart ceata. Sper sa vina si zbor dupa peste 3 luni, si sunt in vestul tarii. Nici in moldova nu a fost asa ceva

Cristel

In sudul Gorjului vreme buna, zbor de curatire... :bzz:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Eugen B

Azi dimineata in oltenia erau 7-9 grade si la mine 1-2.
Sper sa am si eu noroc.

Fifi

La Titu-Dambovita vremea este calda nu va pot spune cate gdare deoarece termometru a ramas pe stup si toate albinele au iesit la zborul de curatire si sunt un pic mai mult cam agresive.
Daca tinem cont de prognozele meteo cam in toata tarar ar trebui sa vaem zboruri de curatire de azi pana sambata.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

Eugen B

azi dupa cum banuiam nimic. Cand sa iasa sa zboare a venit vant si nor.

tinumaftei

Acum 15-16 grade, soare. Pregătim stupii și mâine suntem la pădure.
Gata cu concediul.

oroles

Zbor de curatire frumos 14 grade. De maine  ma duc sa dau ceva turte si sa fac strângerea cuiburilor si o evaluare sumara. Sper sa fie mai cald maine. Din pacate zapada cazuta anterior combinata vremea calda face albinele sa se aventureze si mai cad pe zăpadă. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Iarna asta si in moldova au fost zboruri si la mine nu. Cand intru pe facebook numa filmari cu albine afara la zbor. La mine nimic. Am inchis facebooku si imi vad de treaba  :uimit:

tinumaftei

Mâine ai cald și bine. Dar trebuie să ții frigiderul închis că altfel iar e frig.. succes

MirceaCalin

Citat din: Eugen B din Februarie 22, 2017, 05:56:41 PM
... Cand intru pe facebook numa filmari cu albine afara la zbor. La mine nimic...

Da,subscriu, ăsta e cel mai frustrant lucru primăvara !!!

Şi eu am avut frig, ceaţă şi ploi dar azi am avut şi la mine un zbor ca-n filme(filmele de pe FB)
Am mai fost surprins şi de faptul că bucovinencele aduceau un polen portocaliu foarte frumos (din nou, doar ele; celelalte nu !!!)