VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Daca in vara nu vor fi ploi zi de zi ca in 2014 anul acesta va fi an cu miere record pentru Romania. Totul depinde de cum va evolua vremea. Daca  nu vom avea sincope mari de vreme urata totul va fi perfect. Ma uit si ma minunez cat puiet are Dragos la ora actuala. La mine nu am deschis niciun stup inca sa verific de puiet. Cert este ca la 1 martie anul trecut majoritatea matcilor mele erau oprite din ponta din cauza vremii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mircea_tm_gt

Citat din: oroles din Februarie 09, 2016, 09:42:34 PM
Daca in vara nu vor fi ploi zi de zi ca in 2014 anul acesta va fi an cu miere record pentru Romania. Totul depinde de cum va evolua vremea. Daca  nu vom avea sincope mari de vreme urata totul va fi perfect. Ma uit si ma minunez cat puiet are Dragos la ora actuala. La mine nu am deschis niciun stup inca sa verific de puiet. Cert este ca la 1 martie anul trecut majoritatea matcilor mele erau oprite din ponta din cauza vremii.

pe ce baza faceti aceasta previziune optimista?

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Eu spun ca la general acest an va fi un an PROST pentru apicultura deoarece:
--pret miere in scadere.... scadere spre 50% fata de 2015 .
--acces permis pentru agricultori sa trataeze cu neonicotinoide atit rapita cit si floarea soarelui.
-- fonduri europene ---robinetul este cam inchis..
--lipsa precipitatii, sau slabe cantitativ atit in toamna cit  si in  iarna .


..dar sper sa nu am dreptate .... :wink2:... ca daca nu am dreptate toata lumea va fi bucuroasa , inclusiv eu .

ramysun

Hai sa privim si partea buna: miere tot se cere, si cu o mai apriga educatie a clientilor, va fi cerere in crestere! Pretul (corect) e dictat, pana la urma, de cerere si oferta, nu?
In Apis Veritas

skype: ramysun

Adrian.B.

De unde aveti informatia cu 50% scadere pret miere?!!! Poate un 15-20%,poate, dar 50?!!!!

dany 1

Citat din: ramysun din Februarie 10, 2016, 02:29:18 PM
Hai sa privim si partea buna: miere tot se cere, si cu o mai apriga educatie a clientilor, va fi cerere in crestere! Pretul (corect) e dictat, pana la urma, de cerere si oferta, nu?
Prețul  corect mai este dat si de vânzător. Asa ca  mai depinde si de apicultori cum stiu să-și vanda marfa si sa tina la preț.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

mircea_tm_gt

se prognozeaza o luna martie rece si ploioasa, Aprilie- foarte calduros si secetos, Mai- rece si ploios, cu lapovita si ninsoare la munte! :roll:

albinasebes

inseamna ca trebuie sa pregatim hranirile daca mai este ploioasa si friguroasa
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bio

Citat din: Adrian.B. din Februarie 10, 2016, 06:43:42 PM
De unde aveti informatia cu 50% scadere pret miere?!!! Poate un 15-20%,poate, dar 50?!!!!

Atit timp cit "achizitorii" din Romania "achizitioneaza" miere din China la pret de ~ 4 ron / kg .... cit ar mai oferii acei "achizitori" pe mierea produsa in Romania...?..asa ca vor "achizitiona" din China,.... schimba 2-3 etichete la butoaie si o exporta in UE ca miere romaneasca .
De ce sa mai ia din Ro..?

Daca guvernantii nu intervin cu taxe pe "achizitia" de miere din China @ Ucraina/Moldova  ....apicultorii din tara nu vor face fatza sau vor face fatza foarte greu .

bucovineanu

Vin vremuri grele pentru apicultorii din Romania. . Atat Ucraina cat si Moldova au acorduri de liber schimb cu UE, daca am retinut eu bine. Ori Romania fiind membru UE aici nu se mai poate face nimic.
In relatia cu China probabil exista taxe  vamale pana la o anumita limita, dar probabil pretul mieii chinezesti fiind foarte mic, e profitabil importul oricum.

Adrian.B.

#416
Multi s-au bucurat cand a adus ponta chinezii. Ce credeti ca au cerut chinezii? Taxe mici pentru marfurile lor. Iar implementarea investitilor (promise de chinezi)poate dura si 50 de ani. Unde s-a dus chinezul a secatuit tot. Ce credeti ca au facut in Africa? Interesele personale ale unora ca ponta si nastase sunt mai presus decat interesul national.

albinasebes

traiasca tradatorii ne neam!
ce vremuri am ajuns, mergem ca porcul la taiere pt un blid de terci.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bmdna

Treaba cu taxele nu sta chiar asa simplu. Nu avem cum sa dam taxe mai mici la chinezi de capul nostru. Noi sintem in UE, nu putem sa punem sau sa modificam taxe de import dupa bunul plac. Exista un tarif vamal de import unic. Nu prea mai avem suveranitate in acest domeniu. Altceva au cerut chinezii aia... . Dupa cum spune si un coleg mai inainte, educatia clientilor este cheia. Eu am putini clienti pentru ca inca nu am capacitate mare de productie, sint inca la faza la care am cerere mai mare decat oferta pe care sint capabil sa o asigur, dar cu fiecare borcan dat eu fac o mica educatie clientilor. Chiar si la cei la care dau de trei ani le mai spun cate ceva, chiar si daca ma repet, nu e nimic in vant. Si sa stiti ca functioneaza, se fidelizeaza. Daca se duce la kaufland sau in piata nu prea primeste informatii si nici nu prea are timp de stat la povesti.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Adrian.B.

Ce au cerut chinezii? Aici la Rovinari au venit au pozat s-au pozat si-au plecat. De doi ani nimic, numai vorbe. ponta a zis ca vin cu miliarde, stie cineva vreo investitie?Daca nu le-a promis taxe mai mici inseamna ca le-a promis duty free prin vama mazare.