VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B


dan sebastian

Vine ea cat de curand.
Abia astept o zapada de 1 metru sa zambesc la anul la salcam cum am facut si anul acesta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: dan sebastian din Decembrie 17, 2015, 06:06:01 PM
Vine ea cat de curand.
Abia astept o zapada de 1 metru sa zambesc la anul la salcam cum am facut si anul acesta.

Chiar ca e necesara apa in sol. In zona in care am stupina sunt fantani in care nu a aparut apa. Sunt seci, de asta vara.
Sa dea Dumnezeu sa zambim si anul 2016 dupa salcam atat pentru cantitate cat si pentru pretul mierii care ar trebui sa fie mai mare. Eu nu traiesc din stuparit, dar e multa munca pentru un borcan de miere iar daca preturile raman asa sau scad, multi vor renunta...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Dacă prețurile ar rămâne la fel ca anul acesta (până în prima jumătate de 2015) ar fi excelent.
Au apărut însă nori negrii asupra viitorului preț al mierii.
Și scaderea TVA va avea efect, chiar dacă noi nu plăteam tva la miere ci doar procesatorii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

S-au anunţat 6 grade la dl. Bucovineanu, 11 grade la Constanţa şi Timişoara şi doar 1 grad la Cluj-N.

calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Decembrie 19, 2015, 11:47:40 AM
Dacă prețurile ar rămâne la fel ca anul acesta (până în prima jumătate de 2015) ar fi excelent.
Au apărut însă nori negrii asupra viitorului preț al mierii.
Și scaderea TVA va avea efect, chiar dacă noi nu plăteam tva la miere ci doar procesatorii.
Miere sa avem noi,ca te asezi ca mine strategic si-o sa vezi ce rezultate obtii.

ciucur

Domnul Daniel sunteti tare !
Eu imi si imaginez cum mi-ar sta in fata blocului cu borcanele de miere. Vecinii cred ca ar avea un soc.   =))
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

calmusdaniel

#337
Aici eram in pastoral la floarea soarelui langa o sosea circulata si spre  surprinderea mea am vandut miere de 7000 lei in doua saptamani.
Efectul s-a vazut dupa aceea pt ca eu vand mierea etichetata si cu nr de telefon si am avut clienti care au venit acasa sa ia miere si asa am vandut pana acum doua tone la borcan,si sper sa vand in continuare.

bucovineanu

Citat din: MirceaCalin din Decembrie 19, 2015, 11:58:16 AM
S-au anunţat 6 grade la dl. Bucovineanu, 11 grade la Constanţa şi Timişoara şi doar 1 grad la Cluj-N.

Lucru curios, pentru miercuri, la mine se anunta 13 grade. Daca se va adeveri prognoza vor zbura albinele.
Au mai fost ierni cand in Ardeal erau temperaturi mai mici decat dincoace de munti.

dan sebastian

Citat din: ciucur din Decembrie 19, 2015, 02:54:12 PM
Eu imi si imaginez cum mi-ar sta in fata blocului cu borcanele de miere. Vecinii cred ca ar avea un soc.   =))
E munca ta și nu văd de ce ar fi șocați, poate doar ca toate soțiile lor stau de vorbă cu tine.
Să nu te apuci să îmbuteliezi și alte chestii ...  :rotfl:   :rotfl:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Foarte buna ideea cu mierea. La anul vreau sa o pun in practica

calmusdaniel

Crede-ma ca se merita mai ales daca te pui intr-o zona buna.

Jimmy2011

Cred ca primavara lui 2016 va fi una capricioasa cu ploi si frig in sud-vestul tarii unde locuiesc si am si stupina... Ultima data aici au fost ploi la sf de octombrie...
In noiembrie am avut temperaturi cuprinse intre +6 si +23 grade ziua , in cateva nopti temperatura a scazut la -2 poate -3 grade , in rest intre +4 si +6 grade..
De obicei fiecare anotimp are "alocata o cantitate de precipitatii si temperaturi, care, fie vin la timpul lor, fie se reporteaza la anotimpul urmator.
Naiba stie ce o mai fi...vom vedea... :sad:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

aditza_71

Speram sa ninga dupa Anul Nou.Sa de-a Dumnezeu un cules la salcam in 2016 la fel ca  cel din  2015.

oroles

Iarna asta seamana cu iarna 2013-2014. Si sezonul 2014 a fost la mine total compromis din cauza ploilor. Macar am avut mancare pentru ei. Sa mai asteptam ianuarie si februarie. In urma cu doua luni au anuntat iarna cu vreme schimbatoare de la o zi la alta si pana acum nu s-au inselat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani