VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

La sfarsitul lui decembrie albinele au zburat in mare parte din tara. Acolo unde au avut atunci un zbor serios nu ar trebui sa fie nici o problema chiar daca nu ar zbura pana in 15 aprilie. Asta daca au mancare suficienta.

paul1

Citat din: NiKoN din Februarie 26, 2015, 06:59:52 PM
Asteptarea devine din ce in ce mai apasatoare. In zona mea nu au fost intrunite conditiile unui zbor de curatire. As mai avea o sansa in urmatoarele 3 -4 zile, apoi pe la jumatatea lui martie, intrucat se anunta vreo zece zile de frig. Acum 2 ani am avut zbor de curatire pe 10 aprilie, anul trecut la jumatatea lui martie. Cum o fi numai sa fie ....bine!
Confirm !!!
Nu vreau sa-mi amintesc ceea ce a fost acum 2 ani !
Tocmai de aceea nu dau momentan nici un fel de turta. La 4 din ei care erau cu hrana pe terminate ,cred,(ghemul in partea din spate a ramelor) le-am dat cate o jumatate de turta energetica !

Eugen B

Nu cred ca trebuie sa ne bazam pe vreme mai mult de 3-4 zile. Cine stie cum va fi vremea. Asa ca nu va suparati inca de pe acuma. Eu astept vreme buna.
Ieri si azi a fost vreme inchisa, a si picurat, dar albinele tot au iesit dupa apa, afara fiind cam 8-9 grade.

Muntoiu Radu

Citat din: NiKoN din Februarie 26, 2015, 06:59:52 PM
As mai avea o sansa in urmatoarele 3 -4 zile, apoi pe la jumatatea lui martie, intrucat se anunta vreo zece zile de frig.
Daca depaseste 2-3 zile prognoza are valoare scazuta, poate doar sa iti spuna daca va fi relativ cald sau relativ rece. Ce trece de 6-7 zile are valoare aproape zero.

MOTANUL

#229
Asa se prezinta la acest moment o salcie din Bucuresti:
Foarte cald 12-14 grade la umbra.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dorindafi

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 27, 2015, 08:18:28 AM
Citat din: NiKoN din Februarie 26, 2015, 06:59:52 PM
As mai avea o sansa in urmatoarele 3 -4 zile, apoi pe la jumatatea lui martie, intrucat se anunta vreo zece zile de frig.
Daca depaseste 2-3 zile prognoza are valoare scazuta, poate doar sa iti spuna daca va fi relativ cald sau relativ rece. Ce trece de 6-7 zile are valoare aproape zero.
=D>  asta cred si eu
cu toata tehnica lor nu pot estima cum va fi timpul peste 2/3 saptamini s-au luni
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kiwi Bee

Romikele, ce zici de ideea de a pune in link pt siteul urmator pe prima pagina al forumului?

Este un site tare fain. Poti naviga/roti globul pamintesc cu mouseul si poti sa maresti imaginea cu rotitza de pe mouse(scroll) + in partea de stinga jos al paginii unde scrie EARTH dai click si poti sati faci setari mai multe dupa preferinta fiecaruia.

Unde dai click apare un cerculet verde si poti sa vezi temp si viteza vintului, sau ce alte setari tiai facut.

http://earth.nullschool.net/#current/wind/surface/level/overlay=temp/orthographic=25.37,47.55,3000

PricopArthur

Citat din: Kiwi Bee din Martie 07, 2015, 08:48:20 AM
Romikele, ce zici de ideea de a pune in link pt siteul urmator pe prima pagina al forumului?

Este un site tare fain. Poti naviga/roti globul pamintesc cu mouseul si poti sa maresti imaginea cu rotitza de pe mouse(scroll) + in partea de stinga jos al paginii unde scrie EARTH dai click si poti sati faci setari mai multe dupa preferinta fiecaruia.

Unde dai click apare un cerculet verde si poti sa vezi temp si viteza vintului, sau ce alte setari tiai facut.

http://earth.nullschool.net/#current/wind/surface/level/overlay=temp/orthographic=25.37,47.55,3000
Multumesc Kiwi Bee pt adresa!
Miere multă şi inimă curată!

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kiwi Bee

Sper sa fie de folos la cit mai multi cind planifica sa mearga in pastoral. Si nu numai.   :welcome:

bio

La adresa data de KIWI BEE nu reusesc sa dau harta la o scara cit mai mica.... sa am o imagine cit mai aproape de real .

Eu aflu meteo la ferma mea dupa  FREEMETEO... si imi pare destul de OK poate si unde stiu sa-l folosesc.
Aflu :temperatura, viteza vint si directia, precipitatii cantitatea si orarul cum vin precipitatiile, umidittate atmosferica , presiune atmosferica s.a.

Pentru control...http://freemeteo.ro/vremea/cautare-coordonate/?gid=675847&type=Land&language=romanian&country=romania

Kiwi Bee

Multumesc Bio este tare bun si siteul asta.

bio

...sa nu spun ca de foarte multe ori ma uitam la acel site si stiam sa plec acasa cu aproximatie inainte de vreo ploaie mai serioasa.

Este un site care imi da indicatii bune.... mai ales pe perioada de ~ 24-48 ore inainte .
Ne arata o prognoza pe mai multe zile, dar care se actualizeaza am inteles ca din 3 in 3 ore .

oroles

E interesant site-ul Bio. Ne da sperante de vreme buna. Ca o curizitate, la stupina la mine la ora 8 arata -3 grade cand in realitate erau -8 grade cu o minima atinsa aseara de -10 grade. Problema e ca de joi iar scad temperaturile.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NiKoN

In privinta situ-ului prezentat de Bio am anumite rezerve. Foloseste o singura statie meteo din zona mea, Suceava, aflata la 50 de km. Pe foreca.com am informatii din 4 statii, aflate in cele 4 puncte cardinale, Suceava, Roman, Tg. Neamt si Harlau.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!