VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Aseara a nins destul de bine, stratul de zapada este cam 10 cm, dar se pare ca in perioada viitoare iar nu va mai ninge. Este a 2-a oara cand ninge in iarna asta la mine, prima daca stratul a fost cam 2-3cm. Sper sa fie o iarna cat mai normala

oroles

La mine a nins cam 10-20 de centimetri prima oara. Apoi s-a topit. A doua oara, dupa Craciun a nins cca 50 de centimetri. Pana la valul de inghet de Revelion, am avut temperatura cea mai scazuta de -7 grade. De Revelion a fost -21 de grade. Ieri am avut temperaturi pozitive pe timp de zi si a nins cca 3-4 centimetri. Ploi au fost multe in toamna. Sper ca albinele sa aiba vreme buna atunci cand trebuie, adica in februarie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

    La mine a fost cam asa. 
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ADELIN73

Cum au trecut peste frigurile de zilele trecute de abia aștept să văd .......

dan sebastian

Cu consum destul de mare, iar de marti avem din nou un val de frig.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

nu cred ca in toate zonele e comsumul mare. Iarna e normal sa fie frig, cate grade vreti sa fie iarna? Mai trebe sa vina si cate un ger.

Cubby

La mine au disparut in 2 saptamani toata mierea din 4 roiuri. E drept ca erau in jur de 5 kg, deci nu prea multa. De frica am dat turte facute dupa reteta lui Gica Romanescu.

bucovineanu

Aveau 5 kg in total, sau 5 kg de fiecare roi?

Eugen B

Nu cred ca ai avut atata miere. In decembrie consumul nu e mare. Iti ia 10 kg pe luna?

Cubby

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 05, 2015, 01:02:10 PM
Aveau 5 kg in total, sau 5 kg de fiecare roi?
De fiecare, bineinteles, unuia chiar ii dadusem o rama cu miere cam jumatate capacita la jumatatea lui decembrie si pe 29 era mort, albinele moarte in celule.
E al 3-lea an in care iernez albine si prima oara cand am pierderi. Sper sa fie doar atat.

Cubby

Citat din: Eugen B din Ianuarie 05, 2015, 01:11:39 PM
Nu cred ca ai avut atata miere. In decembrie consumul nu e mare. Iti ia 10 kg pe luna?

Am avut unul chiar bunicel pe 5 rame care avea destula miere la intrarea in iarna. Nu inteleg nici eu. Probabil au fost si alte cauze. O sa ma uit in fiecare sa vad daca au avut regine. Puiet nu avea nici unul, ghemul era format pe centru ramelor, in partea superioara. Tratamentele au fost 2 in august si 2 in octombrie fara puiet.

ciucur

Citat din: Cubby din Ianuarie 05, 2015, 01:29:22 PM
Citat din: Eugen B din Ianuarie 05, 2015, 01:11:39 PM
Nu cred ca ai avut atata miere. In decembrie consumul nu e mare. Iti ia 10 kg pe luna?

Am avut unul chiar bunicel pe 5 rame care avea destula miere la intrarea in iarna. Nu inteleg nici eu. Probabil au fost si alte cauze. O sa ma uit in fiecare sa vad daca au avut regine. Puiet nu avea nici unul, ghemul era format pe centru ramelor, in partea superioara. Tratamentele au fost 2 in august si 2 in octombrie fara puiet.

Imi vine foarte greu sa cred ca in august nu mai aveai puiet. Cate doua tratamente in august si octombrie in conditiile anului trecut cred ca au fost mult prea putin.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Este imposibil ca o familie sa consume 5kg de miere in 2 saptamani, oricat de mare ar fi. In decembrie o familie consuma in jur de 1 kg de hrana. Daca in aceasta perioada albinele au zburat e posibil sa fie vorba de furtisag, sau au avut mult mai putina hrana.

Eugen B

Depinde cand avea 5kg de miere, daca aveai in august atat e clar. De unde ti-ai dat seama ca ai 5kg de miere? ce tip de rame folosesti?
Ar fi multe de discutat, dar daca o familie moare de foame in decembrie insemna ca nu prea a avut miere deloc.
Din cate ai scris ca ai avut un stup pe 5 rame ala trebuia sa aiba macar vreo 11-14 kg de miere.

Cubby

Asta avea mai mult de 5 kg. Ceilalti 3 aveau mai putina in jur de 5 kg. Dar oricum acolo a fost alt factor care a facut ca mierea sa dispara. Furtisag sau lipsa matcii.
I-am verificat pe la jumatatea lui decembrie cand au fost zilele calduroase pe toti. Si mi s-a parut de atunci ca lipsea miere multa la unii. Am completat cu rame de la rezerva, rame nu erau pline, dar jumatate erau.
Cand i-am pregatit de impachetare in octombrie fiecare a avut cel putin 10 kg de miere. La jumatatea lui decembrie am estimat acele 5 kg. De la inceputul lui octombrie pana in 21 noiembrie nu au fost deranjati deloc si nu am vazut nimic suspect. In 29 decembrie i-am ascultat cu un furtun si am constatat ca sunt morti atunci am deschis si am vazut ca erau in celule. Nu am cercetat atunci, ci am lasat pe alta data.
Ramele sunt DB.
Puiet nu mai era in octombrie si am facut atunci inca 2 tratamente cu amitraz, iar in august 2 cu varachet.
Unul din cei 3 stupi mai slabi era unul in care am gasit matca virgina (la jumatatea lui decembrie - am mai scris undeva de asta) si i-am pus o matca in bigudiu ce o gasisem in alt stup cu doar cateva albine. Si aici era o enigma unde se dusesera celelalte, mierea fiind inca in stup.