salvare familii

Creat de APIPETRO, Decembrie 01, 2013, 03:27:04 PM

« precedentul - următorul »

APIPETRO

Buna ziua
Am inceput si eu cu 3 familii de albine in august,si ma confrunt cu o problema -daca ma puteti sfatui-iernez intr-un stup cu 2 familii (familia de baza si 2 roi unificati, ambele la inceput pe 6 rame).Acum am gasit familia de baza  numai cu 2 intervale de albina -am restrans-o la 4 rame- ramele care le-am scos mai aveau putina miere capacita .Roiul unificat este full cu albina.Albinele din fam. de baza nu stiu unde au disparut.
Intrebare: pot pune acum turte cu miere zaharisita la ambele fam. si sa ramana peste iarna?La fam. de baza am bagat 2 rame cu miere de la rezerva,diafragma,ziare.Roiul sigur va ramane fara hrana...

bucovineanu

Tratamente antivaroa s-au facut? Cand si cu ce?

APIPETRO

Am facut 3 tratamente cu varachet si am pus cate 2 benzi mavrirol pe care le am si acum.

APIPETRO

in oct.-noiembrie  ultimul cand nu aveam puiet.

bucovineanu

Nu stiu de ce s-au depopulat. Oricum la cele care nu au mancare pune-le miere in punga.  Daca termina mancarea oricum vor muri. Daca primesc acea mancare mai au totusi sanse.

APIPETRO

La formarea cuiburilor,familia de baza am restrans-o fortat pe 6 rame -de aceea sunt nelamurit-sa fi migrat albinele spre roii unificati?Am pus diafragma.Nu stiu daca va ajunge hrana. La ceilalti 2 stupi familiile ierneaza pe 7-8 rame cu albina,(stupi de 10 rame)-Nu am  ridicat nicio rama ca erau albinele in ghem.Nu am scos miere din stup decat pentru deblocarea cuibului.Asi pune la toti turte cu miere sa nu pierd familiile.

APIPETRO

Multumesc pentru raspuns - o seara buna.

stefan1

  Sa nu cumva sa comunice familiile pe langa diafragma separatoare! In acest caz se poate ca o matca sa fie omorata si cele doua familii sa incerce sa se uneasca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tassevasi

Citat din: APIPETRO din Decembrie 01, 2013, 03:27:04 PM
.Albinele din fam. de baza nu stiu unde au disparut.
Intrebare: pot pune acum turte cu miere zaharisita la ambele fam. si sa ramana peste iarna?La fam. de baza am bagat 2 rame cu miere 

  Ai facut in luna  august  stimularea familiilor  timp de 25 de zile in cantitati mici ?
   Cum spune si d-l Bucovineanu este bine cu punga deasupra pt  siguranta  familiilor.

APIPETRO

Nu cred ca, comunica intre ele, familiile si nici nu cred ca mai pot verifica acum.La inceput am incercat sa etansez cat mai bine diafragma.Am stimulat cu sirop invertit ,cu turte din zahar pudra+sirop invertit +protofil de casa,si in final cu turte cu miere zaharisita,pe care am scos-o la indicatia unui coleg ,precum ca daca albinele au senzatia unui cules ,matca va incepe sa oua.Si am ajuns in situatia asta.Acum am si turtele cu zahar pudra(de casa),si nu stiu daca le mai pot folosi la primavara...Mentionez ca in noiembrie ,roii unificati erau cei mai activi ,si aduceau polen galben ,pe cand celelalte familii din stupii de 10 rame nici nu ieseau.Acestia ierneaza bine  ,ocupa aproape toate intervalele.M-am uitat la ei cand temperatura era de 5-10grade ,iar albinele erau si pe sus.Exista riscul sa aiba putina hrana?

cipik

La 10 grade deja albinele nu mai sunt in ghem soi ocupa intreg spatiul, cel mai bine daca vrei sa vezi daca ai restrans bine. Ai sa ramai surprins sa vezi ca jumatate din spatiul unde erau albine la 10 grade, la 0 grade este gol, iti spun din proprie experienta ca incepatori nu restrang suficient.
Diafragma pe care ai folosit-o este diafragma de limitare a familiei?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

APIPETRO

Diafragma separa familiile ,doar pe dedesubt sa fi gasit un spatiu,in rest ,nu.

cipik

Pai asta intreb eu, deci este difragma normala de limitare. Aceasta daca nu ai ceva de completat pana la peretele stupului sau pana la fund albinele au loc berechet sa treaca de la unele la altele. Asta ar fii si explicatia.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

APIPETRO

Am pus turte  cu miere zaharisita la ambele familii.Sper sa iasa bine la primavara.

virgiliu

te rog foloseşte termenul de -miere cristalizată-