sirop in pungi!!

Creat de ceausescu95, August 05, 2012, 04:41:54 PM

« precedentul - următorul »

octav

Citat din: ves.lucian din August 14, 2012, 06:48:16 PM
  urdinisele stupilor mei au 20 cm pe 2 cm !!!
  reductoarele le-am facut cu o fanta prin care trec albinele !!!
  fanta are lungimea de 10 cm si inaltimea de 6 mm !!!
  asa ca ma cam apropii de tine cu cat a mai ramas din urdinis !!!
  din coltare am facut gratii antisoareci toamna trecuta !!!
  anul asta cred ca las doar reductoarele !!!
  nu poate trece soarecele prin 6 mm !!!
  doar daca nu roade reductorul , fiind de brad !!!
  poate la anul fac reductoare din lemn de esenta tare !!!
  mai vorbim si mai " ne scriem " !!!


Eu anul trecut am avut reductoare e 8 cm X 8 mm. La 1 din stupi am gasit un soarece de mai mare frumusetea. O fi intrat si a crescut acolo... nu stiu ca atunci nu am umblat la stupi cam 1 luna. L-am descoperit la ultimul tratament cu VF cand am scos subarul si pe el erau o multime de capete si aripi de albine. Am mai gasit la 3 acelasi lucru dar fara soarece. La asta a mancat si din rame si chiar si REGINA. :mad:. A trebuit sa unificam unul din cei mai puternici stupi.
Anul asta pun gratie de soareci orice ar fi, si recomand tuturor. Oricum le-am facut tot din colt de profil de rigips de anul trecut.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

bucovineanu

Am la toti stupii urdinise sau reductoare cu inaltimea de 7mm. Niciodata nu am avut probleme cu soarecii in stupi.

ves.lucian

  in cartea Bolile albinelor cred am citit ca chitcanul , care este un soarece insectivor si care traieste mai mult spre padure , TRECE prin gaura de 8 mm cand este mic !!!
  anul trecut am avut gratii antisoareci din coltare de rigips !!!
  iernat fara probleme !!!
  Atentie !!! unele au numai gauri de 6mm , si astea sunt cele bune ,  si altele au o parte gauri mai mici , o parte gauri de 8 mm !!!
  nu as pune din astea !!!
  reductoarele cu inaltimea de 6 mm fanta pe unde intra albinele vor fi in iarna asta si gratii antisoareci !!! dar sunt din brad si cu timpul cred ca albina va " musca " cate putin din ele !!!
  la anul le voi face din lemn de esenta tare si cu doua pozitii : 10 cm si 5 cm !!!
  sanatate maxima tuturor si sa ne traiasca Marianii si Mariile !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Reductoarele din lemn de esenta tare se deformeaza. Daca sunt folosite numai in timpul iernii,cele din brad rezista mult si bine. Singura cunditie sa fie inlocuite cu altele mai largi odata ce iarna a trecut. Am asemenea reductoare de mai mult de 12 ani si nu au fost roase.

ves.lucian

  multam fain domnule bucovineanu !!! acelasi amabil si saritor sfatuitor !!!
  sa-ti tina Dumnezeu naravul si sa te rasplateasca cu sanatate maxima !!! :razz: :hi: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!