startovit si apicomplex

Creat de albinasebes, Martie 22, 2012, 09:28:08 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

am cumparat azi de la Blaj apicomplex si startovit. merg administrate impreuna in sirop? pot pune si protofil? sunt prea multe? sau le dau pe rand.
sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

alexutu

aceasta combinatie am facuto si eu cu respectarea cantitatilor pana acum nici o problema am facut 3 hraniri  din 3 in 3 zile nu am verificat cuiburile de murit nu au murit.
00007

albinasebes

am dat pana la urma si eu amestecate, adica ambele, am pus si putin protofil
le dau doar o data pe saptamana, asa ca impreuna cu ce miere mai au in cuib, cred ca le prieste. mai bag in cuib cate o rama cu miere, inlocuiesc marginasele cand le golesc.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

C@T@LIN

ce cantitate le dati si la ce interval de timp??? :thanks:

albinasebes

din pacate nu pot ajunge la ele decat la sfarsit de saptamana. ideal e la 2-3 zile cate 300 ml, sa-l poata trage pe faguri pana dimineata. pe prospect la apicomplex suntem atentionati sa dam seara pt a nu face furtisag. pt ca noaptea este inca rece mai convenabil pt mine e sa dau in pungi pe rame. altii au alte metode, au mai multa experienta. eu inca invat.
sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

johnysibiu

Am dat si eu un asemenea cockteil:Startovit+Apicomplex+Protofil.

Pe 3 aprilie la revizie am constatat: la stupi cu sase rame de abine erau ouate.... sase rame. Ramele marginase erau ouate pe fata de catre cuib.
Nu le mai dau , cred ca suturile astea in cur sunt prea puternice.Pot roi pana la 1mai si strica socotelile.