se mai poate numi apicultura?

Creat de amazon66, Martie 01, 2012, 06:29:10 AM

« precedentul - următorul »

amazon66

feeding bees Nutra-Bee pollen substitute in California 1/12/

se mai poate numi apicultura modul aceata de lucru? mi se pare o chestia prea fortata .
ce parerii aveti vizavi de-acest fel de-a lucra cu albinele?

D006

  Asta este industrie ! la noi e joaca de copii . Ala la peste 1000 de familii nu are timp de gargara .

MIHALACHE

Eu nu as manca niciodata miere de la ei pentru mine apicultura este o arta acolo parca ar fi o hala cu porci la angrasat.

jonny_it

#3
Citat din: MIHALACHE din Martie 01, 2012, 01:41:43 PM
Eu nu as manca niciodata miere de la ei pentru mine apicultura este o arta acolo parca ar fi o hala cu porci la angrasat.

Nu vad mare deosebire la partea de hranire fata de ce se practica pe la noi. Adica si pe aici o sa vedeti ca intra pe iarna cu cateva kg de miere la fiecare familie, si aia poate jumatate din zahar si din ianuarie pana ajung sa isi aduca ele mierea se merge pe tot felul de turte/inlocuitori numai hrana naturala nu.
Sa nu fim ipocriti, si noi facem la fel, doar ca ei o fac la un numar mai mare de stupi.

Alta chestie pe care o vad este blandetea albinelor, adica nu mi se par foarte agresive. Nu cred ca la noi se pot tine 500 de stupi pe aceeasi vatra(intinsi pe 1 km sa zicem) sigur ar fi furtisag. Chiar si cu stimulare daca nu este cules albinele la noi au tendinta sa faca prostii.

In majoritatea filmelor de pe la ei este absenta ramelor noi, adica nu prea se ocupa cu "sporturi" din astea. Au facut o familie noua, au completat cu rame si pana nu moare din din diferite cauze sau se extrage miere nu prea se pun faguri la cladit.  La 1000 de familii nici nu prea este timp sa faci la toti treaba asta.

jonny_it

Si inca ceva: la ei se traieste din polenizare, mai putin din miere sau polen. Inca nu am vazut mai mult de 10-20 de stupi la ei sa aiba colectoare de polen.
Poate si pentru ca se importa masiv din China si este ieftin deci nu prea este rentabil sa il obtina ei. Stupi din China sa faca polenizare inca nu au adus, deci de aceea merge ca afacere locala polenizarea.
Si oricum ei au alta cultura in ce priveste mierea/mancarea in general: cauta intotdeauna produsele locale.  :)

cristi ciuc

Zilele trecute, când am pus apifonda la stupi, albinele aveau tendinţa să afluiască de pe rame către exterior.
În acest clip am văzut că pe apicultor nu-l interesa câte albine presează sub "hălcile" alea de "completare".
Dar, văzând câţi stupi sunt paletizaţi în jur, nu m-ar mira să văd că le administrează hrana cu un IFRON.
Asta este apicultură la nivel MACRO şi probabil nu au timp de fineţuri.

D006

Citat din: MIHALACHE din Martie 01, 2012, 01:41:43 PM
Eu nu as manca niciodata miere de la ei pentru mine apicultura este o arta acolo parca ar fi o hala cu porci la angrasat.

   Atunci mananca miere scoasa intr-o centrifuga pusa direct pe pamant unde praful este la el acasa ,...

silviubuciuman

praful nu este otravitor t pe cind celelalte da

jonny_it

Citat din: silviubuciuman din Martie 01, 2012, 07:28:07 PM
praful nu este otravitor t pe cind celelalte da

Praful de pe jos poate sa contine o multime de "fiinte" interesante  :)

La ce va refereati prin "celelalte"?

pharaonu75

Nici nu vreau sa ma gandesc la cate albine omoara cand le pune acele turte!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bistriteanul

Spre deosebire de noi, ei trateaza cresterea albinelor pragmatic, pt ei este o afacere si probabil persoanele care se ocupa de stupi sunt niste angajati carora nu le pasa ca ii omoara patronului 100 de albine cu fiecare turta. Daca era afacerea lui si era apicultor cu respect fata de aceasta minunata fiinta albina nu i-ar fi fost greu sa dea cateva fumuri si astfel cantitatea de albina strivita sa fie cat mai mica sau deloc.
Pentru ei este o munca, o slujba, care trebuie realizata cat mai rapid, iar albinele sunt doar niste insecte.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

gerula

Citat din: Bistriteanul din Martie 02, 2012, 11:12:45 AM
Spre deosebire de noi, ei trateaza cresterea albinelor pragmatic, pt ei este o afacere si probabil persoanele care se ocupa de stupi sunt niste angajati carora nu le pasa ca ii omoara patronului 100 de albine cu fiecare turta. Daca era afacerea lui si era apicultor cu respect fata de aceasta minunata fiinta albina nu i-ar fi fost greu sa dea cateva fumuri si astfel cantitatea de albina strivita sa fie cat mai mica sau deloc.
Pentru ei este o munca, o slujba, care trebuie realizata cat mai rapid, iar albinele sunt doar niste insecte.

Aici se vede diferenta dintre cei care practica apicultura strict din motive financiare si cei si cei care sunt pasionati - indraznesc sa spun chiar indragostiti - de aceasta meserie.  Sunt convins ca tipul de la varful piramidei administratve din operatiunea ilustrata este un om sarac spiritual si foarte nefericit indiferent cat profitabila ii este afacerea. 

Cand totul se rezuma la bani cu totii saracim, indiferent cat de productivi devenim.  Respectul pentru natura si to ceeace ne inconjoara se invata in familie si in scoala deci triste vremuri ne asteapta si pe noi.

Sanatate si nu uitati sa adapostiti o rama prinsa in soare.

Kiwi Bee

La inceput lucreaza angajatul si seful filmeaza, apoi schimba.
Seful pune tutele si nu cred ca se omoara asa de multe albine. Stupina contine 1000(o mie) de stupi. Vatra de iarna pina nu se pleaca la polenizare, zic eu.
Vazind un pic locul(nu neau aratat prea mult din el) cei 1000 de stupi au culesuri de intretinele/completare destule in toamna.
Pt 1000 de stupi..... sa fim seriosi. De altfel era si racoare deci furtisag nu are cum sa fie.
Chiar spune seful ca ei nu dau 0,5kg de turta pt cai pierdere de timp si trebuie sa revina din nou de curind daca nu vor ca familiile sa stea pe muchie de cutit si foamea sa le bata la urdinis. Asa ca ei dau 2,5kg dintrun shut.
Mie mi se pare ca nu sint asa de multe albine in stup doar ca atunci cind deschide stupul defapt noi vedem mijlocul ghemului si ni se pare la prima vedere ca stupul ar fi populat, dar mai este acolo loc destul.

marian ct99

Datorita acestei industrializari excesive a aparut si aceasta boala relativ noua CCD, daca nu gresesc. Pe asta cu 1000 de stupi-sa-i traiasca - poate peste o luna il vad cu o 100 de stupi cu o mana de albine.Sa fie la ei.
sa fim sanatosi

marian ct99

Pe mine unul ma lasa rece ca are 1000 de stupi , nu sunt invidios, vorba lui Dragos 2006, daca ai multi nu ai timp de suflat in fund, dar i-mi displace faptul ca nu arata dragoste fata de aceste fiinte  :redcard: :redcard:dupa care castiga un sac de bani
sa fim sanatosi