Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: NiKoN din August 04, 2014, 07:48:52 PM
Anul trecut dadeam intr-un anumit sirop. Ca ironie a sortii l-am folosit in toamna, pe un roi fara rezerve, iar in acest an a fost familia cu cea mai mare cantitate de miere recoltata la salcam si floare. Pe viitor voi fi mai retinut in declaratii, pentru ca apicultura e grea... .
In mod sigur nu acel sirop a facut ca acel roi sa fie intre recordisti.

TDI

Matca acordata pe frecventa porumbului, eventual si ceva furt de culegatoare.

romikele

În mod sigur, nu acel sirop e vinovat de insuccesele apicultorilor... deși tot zahărul e la putere!  :wink2:

bucovineanu


TDI

Dumneavoastră ce folositi (Romikele, Bătrânul) sirop invertit cumpărat gata preparat sau zahar?

NiKoN

#350
Concluzia mea: siropul de porumb nu a uzat roiul, desi hranirea s-a facut foarte tarziu.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

apivasmob

Nu siropul de anul trecut ti-a facut ca familia respectiva sa fie una din cele bune ci cred ca a vut tot timpul rezerva strategica (6-8 kg) in permanenta sigilata si asa ca a acumulat cea mai multa miere (la vremea meteorologica din anul acesta sunt familii care au murit de foame).
Anul acesta m-am confruntat cu aceasta problema la cateva familii ,la pomii fructiferi cand se completeaza rezerva a fost frig si a consumat din rezerva i-ar la un moment dat cand familiile erau in dezvoltare maxima(perioada salcamului) nu se aducea de afara pe cat era necesar pentru consum si fff greu s-au redresat doar cu ajutor dandule de la alte familii cate o rama cu miere pentru a compensa rezerva.
Nu spun ca nu este bun dar in caz de extrema urgenta voi folosi.
Sanatate tuturor apicultorilor

marian sima

Citat din: bucovineanu din August 04, 2014, 09:48:46 PM
Citat din: NiKoN din August 04, 2014, 07:48:52 PM
Anul trecut dadeam intr-un anumit sirop. Ca ironie a sortii l-am folosit in toamna, pe un roi fara rezerve, iar in acest an a fost familia cu cea mai mare cantitate de miere recoltata la salcam si floare. Pe viitor voi fi mai retinut in declaratii, pentru ca apicultura e grea... .
In mod sigur nu acel sirop a facut ca acel roi sa fie intre recordisti.

In mod sigur acel sirop a facut diferenta.
Aducetiva aminte cand anul trecut in primavara in poze va prezentam niste stupi puternici.
Stupi care aveau productie in momentul cand toata lumea se plangea de stupi slabi.

pentru iernat e foarte bun izosugarul.

Mierea necapacita creaza probleme ,zaharul necapacit creaza probleme ,izosugarul necapacit cristalizeaza precum seul ,nu capteaza apa si alte alea.

romikele

Citat din: TDI din August 05, 2014, 09:03:37 AM
Dumneavoastră ce folositi (Romikele, Bătrânul) sirop invertit cumpărat gata preparat sau zahar?
Acum, Dulcofruct!

Pentru iernare zahar si miere de rapita pt. sirop