Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

  Ca fapt divers , daca samanta de sfecla nu ar fi fost tratata cu neonicotinoide fiti sigur ca ar fi facut reclama enorma pe acest fapt.
[/quote] La cate mii de tone de apiinvert fac aia crezi ca ei au idee de unde provine zaharul? Sau ca e de sfecla si nu de tresti dezahar?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dumitriu

Citat din: kamy din Ianuarie 10, 2014, 06:56:40 AM
Da domnu Dumitriu imi cer mii de scuze ca am botezat produsu dvs incluzandul in neamu lu malai,din nestiinta,si la chimie spui drept cu mana pa tyept ca eram la limita corijentei!
Am ramas surprins cand am aflat ca de fapt e compus doar din zahar invertaza si apa!
Felicitari si dvs,ca ati gasit solutia ideala de a face bani din apa!
Daca zaharul se gaseste la extern cu 3 lei kilu mai adaugati 2 flacoane / tona de E 1103 care pe dvs ca si angrosist nu va costa mai mult cu transport cu tot de pretul afisat de 150 de ron si un adaos de 25 % apa ca mai ,,sant si pierderi,, si se vinde la 5 lei kilu,noroc ca are si un puternic efect antivaroa si a intrat ca medicament in pna (prostimea noastra apicultoricesca) si uite asa s-a papat subventia pe cap de familie de albine de samsarii romani!
ma bucur ca ati reusit sa gasiti reteta de fabricatie a Apiinvert-ului.Noi am incercat sa reproducem produsul in fabrica din Roman, unde dispunem de ceva laboratoare dotate, dar nu am reusit.
Puteti vinde reteta unui alt producator, sau chiar sa produceti D-voastra produsul. Va doresc succes!
Partea cu "papatul subventiei de catre samsarii romani" , presupun ca se refera la cei care vand astfel de siropuri.Din cate stiam eu, subventia a fost acordata apicultorilor, nu celor care produc siropuri.

ionel07196555

Citat din: dumitriu din Ianuarie 23, 2014, 10:11:43 AM
Citat din: kamy din Ianuarie 10, 2014, 06:56:40 AM
Da domnu Dumitriu imi cer mii de scuze ca am botezat produsu dvs incluzandul in neamu lu malai,din nestiinta,si la chimie spui drept cu mana pa tyept ca eram la limita corijentei!
Am ramas surprins cand am aflat ca de fapt e compus doar din zahar invertaza si apa!
Felicitari si dvs,ca ati gasit solutia ideala de a face bani din apa!
Daca zaharul se gaseste la extern cu 3 lei kilu mai adaugati 2 flacoane / tona de E 1103 care pe dvs ca si angrosist nu va costa mai mult cu transport cu tot de pretul afisat de 150 de ron si un adaos de 25 % apa ca mai ,,sant si pierderi,, si se vinde la 5 lei kilu,noroc ca are si un puternic efect antivaroa si a intrat ca medicament in pna (prostimea noastra apicultoricesca) si uite asa s-a papat subventia pe cap de familie de albine de samsarii romani!
ma bucur ca ati reusit sa gasiti reteta de fabricatie a Apiinvert-ului.Noi am incercat sa reproducem produsul in fabrica din Roman, unde dispunem de ceva laboratoare dotate, dar nu am reusit.
Puteti vinde reteta unui alt producator, sau chiar sa produceti D-voastra produsul. Va doresc succes!
Partea cu "papatul subventiei de catre samsarii romani" , presupun ca se refera la cei care vand astfel de siropuri.Din cate stiam eu, subventia a fost acordata apicultorilor, nu celor care produc siropuri.
Incercati sa cititi si alt ceva pe forum
   
Kamy ne-a parasit pentru totdeauna Nou

Creat de popik50 « 1 2 3 ... 6 »

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 12, 2014, 05:00:50 PM
  Pentru domnul Dumitru si nu numai reproduc tabelul cu cei mai mari producatori de izonicotinoide si produsele lor. samanta de sfecla este in continuare tratata cu asemenea substante deoarece in 2013 UE a restrictionat folosirea lor doar la plantele melifere . Cum sfecla de zahar nu este planta melifera este tratata in continuare su asemenea otrava .

Nume            Companie                      Produse                            Cifra de afaceri in milioane dolari SUA (2009)

Imidacloprid    Bayer CropScience             Confidor, Admire, Gaucho                       1091
Tiametoxam    Syngenta                      Actara, Platinum, Cruiser                        627
Intr-o postare anterioara, v-am intrebat in ce tara se aplica acest tratament.Mi-ati raspuns cu cateva exemple de firme care isi desfasoara activitatile principale peste ocean.In fine, sunt obisnuit ca postarile D-voastra sa faca referiri generale prin care sa nu dati un raspuns concret.
Ca sa nu vorbesc si eu fara temei, va solicit sa cititi urmatorul pasaj:

La rândul său, autorul studiului care a stat la baza raportului, Thomas Hahn, din cadrul a-connect, remarcă: "Fără neonicotinoide, mulţi cultivatori de porumb din România nu ar putea genera veniturile necesare pentru modernizarea sectorului şi menţinerea unor niveluri ridicate de investiţii". Tot el adaugă că, "raportat la bogăţia totală a țării, România ar fi afectată foarte puternic dacă s-ar pierde tehnologia bazată pe neonicotinoide". În România, pierderea tehnologiei de tratament a semințelor cu neonicotinoide ar putea eroda aproape în totalitate profitabilitatea întreprinderilor mijlocii ale cultivatorilor de porumb.

Mi-am permis sa postez doar o mica parte dintr-un articol.Mi se pare normal, ca atunci cand fac o afirmatie, sa pun si sursa de unde am aceasta informatie.Asa ca, puteti citi tot articolul, aici:
http://www.agriculturaromaneasca.ro/produse/cultura-de-porumb-din-romania-in-pericol-1082-t10.html

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 22, 2014, 04:30:58 PM
  Ca fapt divers , daca samanta de sfecla nu ar fi fost tratata cu neonicotinoide fiti sigur ca ar fi facut reclama enorma pe acest fapt.
Am impresia ca faceti glume(ca sa nu spun misto).
Sa inteleg ca orice produs ar trebui sa aiba specificat pe ambalaj urmatoarele:
- samanta nu e tratata cu ... si apoi sa urmeze o lista de produse chimice care mai de care mai daunatoare.
Era o buna reclama pentru produs, m-ati convins!
De fapt, am vazut pe toate etichetele de la siropurile comercializate in Romania, drept hrana pentru albine, scris mare "SAMANTA NU A FOST TRATATA CU NEONICOTINOIDE!"
Va sugerez sa va axati o campanie de reclama pentru siropul pe care il promovati cu acest slogan.Promot sa nu cer drepturi de autor!

dumitriu

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 22, 2014, 05:49:06 PM
La cate mii de tone de apiinvert fac aia crezi ca ei au idee de unde provine zaharul? Sau ca e de sfecla si nu de tresti dezahar?
[/quote]
Asa am auzit si eu, ca habar nu au de unde provine zaharul.Deci suntem doi care stim cu certitudine asta.Deci e adevarat!
:bravo:
Aveti o postare cel putin amuzanta!

D006

  In final sa inteleg ca si in Apinvert sunt prezente neonicotinoidele.
  Domnule Dumitru sa va explic putina chimie si fiziologie . Pe albina o doare in pix de unde vine monozaharidul dar in schimb o doare foarte tare daca pe langa aceste elemente mai ingurgiteaza si alte chimicale.

PS. Eu nu promovez nici un sirop , am folosit si apinvert si alte HFCS-uri , pe toate le-am tratat la fel. Sa spun ca prefer iarna Apifonda , sa va fac si dv. promovare pentru a nu zice ca trag cu o singura parte.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 23, 2014, 12:25:01 PM
  In final sa inteleg ca si in Apinvert sunt prezente neonicotinoidele.
  Domnule Dumitru sa va explic putina chimie si fiziologie . Pe albina o doare in pix de unde vine monozaharidul dar in schimb o doare foarte tare daca pe langa aceste elemente mai ingurgiteaza si alte chimicale.

PS. Eu nu promovez nici un sirop , am folosit si apinvert si alte HFCS-uri , pe toate le-am tratat la fel. Sa spun ca prefer iarna Apifonda , sa va fac si dv. promovare pentru a nu zice ca trag cu o singura parte.
Habar nu am daca in Apiinvert sunt prezente neonicotinoidele, cum nici D-voastra nu puteti stii daca sunt prezente sau nu in siropul pe care il promovati.Din cate am vazut pe net, tratarea cu aceste substante nu se aplica doar pe sfecla de zahar, asa cum ati incercat sa sugerati.V-am pus si link-ul respectiv care arata clar ca se folosesc si pe samanta de porumb.Din care se obtine ... stiiti D-voastra ce sirop.
Referitor la promovarea siropului la care faceti reclama, daca tot va puneti in postura de echidistant fata de toate siropurile de pe piata, incercati sa puneti informatii utile(chiar daca sunt pozitive sau negative) despre siropurile de pe piata.Asa ar fi corect!
va multumesc pentru promovarea facuta Apifondei, dar prefer sa o fac eu in felul meu.Concentrati-va pe turta pe care o promovati acum, chiar are nevoie de asa ceva, avand in vedere calitatea slaba in care e prezentata pe piata.Succes!

D006

Citat din: dumitriu din Ianuarie 23, 2014, 01:16:33 PM
.Concentrati-va pe turta pe care o promovati acum, chiar are nevoie de asa ceva, avand in vedere calitatea slaba in care e prezentata pe piata.Succes!


  Omule esti sanatos la minte ???  unde vezi ca promovez eu vreo turta ?

Si ca sa ne intelegem bine : NU VAND NICI UN FEL DE SIROP SAU TURTA . Sund doar un client care imi exprim punctul de vedere.

dan sebastian

Mi se contureaza din ce in ce mai mult ideea unui antevorbitor / daca ai, e bine sa le dai doar miere. Problema e ca nu ai, pt. ca nu toti reusesc sa produca in fiecare an si pt. binele albinelor si pt binele apicultorului. Asa ca dilema cu ce le hranim ramane in continuare. Oricum cei care produc turte presupun ca sunt verificati in ce priveste calitatea produsului finit, in speta turta sau siropul. Nu cred ca intentionat produc ceva care sa ne extermine albinele. Pana la urma si ei tot de pe urma albinelor traiesc. Asa ca ma rog ca anul asta sa fie un an bun sa fac si eu miere macar pt. ele daca pt mine nu sunt in stare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 23, 2014, 03:06:41 PM
  Omule esti sanatos la minte ???  unde vezi ca promovez eu vreo turta ?
v-as ruga sa va revizuiti modul de exprimare pe viitor.Nu v-am jignit in nici o postare, si nici nu am intentia sa o fac de acum inainte.

D006

  Ori aduci dovada in care eu promovez o turta , ori iti ceri scuze ! Pana una alta dumneata trebuie sa-ti revizuiesti modul de exprimare !

ionel07196555

#327
Cu ani in urma mai cumparam prajituri de la cofetarie :
Anu trecut la un tirg am primit citeva montre de sirop ,ajungind acasa le gust .
Ce gust credeti ca avea o monstra      ?????

bucovineanu

Nu prea inteleg. Ce este  monstra? O fi femininul de la monstru?  :smile:

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 24, 2014, 11:18:47 AM
  Ori aduci dovada in care eu promovez o turta , ori iti ceri scuze ! Pana una alta dumneata trebuie sa-ti revizuiesti modul de exprimare !
nu am intentia sa imi cer scuze de la persoanele care jignesc.Sau care fac afirmatii nenumarate fara sa le sustina(gen nicotinoidele din samanta de sfecla).Si multe altele!
Nu am intentia sa-mi cer scuze de la persoanele care uita sa spuna ca samanta de porumb este tratata cu nicotinoide, sau alte lucruri.
Nu e prima oara cand ma jigniti, in trecut am spus ca prefer sa nu am un dialog sub nici o forma cu D-voastra(dupa o serie de afirmatii facute).
Cred ca sunt destul de "sanatos la cap" incat sa refuz un schimb de replici pe viitor cu D-voastra!