Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: RazvanTi din Septembrie 29, 2016, 09:03:13 AM
pentru construit cocioabe de-alea de le ia tornada cu totul e minunat!!!
Altii si-au facut case pe structură de lemn cu o drujba  Stihl din bazar si un pendular. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

stiu stiu dar americanu' "ie prost" si se vede mare mester.
cumpara ORICE daca "prosteala" arata beton  :roll:
daca extrapolezi nintel ai sa vezi ca toate operatiile din reclama se preteaza fix la "casele" alea...
circularul dedesupt tai placi de OSB sa faci peretii
circularul deasupra tai barne la unghiuri diferite (structuri pereti si acoperis) si scanduri pentru dusumele...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

tinumaftei

Citat din: RazvanTi din Octombrie 03, 2016, 01:23:38 PM
stiu stiu dar americanu' "ie prost" si se vede mare mester.
cumpara ORICE daca "prosteala" arata beton  :roll:
daca extrapolezi nintel ai sa vezi ca toate operatiile din reclama se preteaza fix la "casele" alea...
circularul dedesupt tai placi de OSB sa faci peretii
circularul deasupra tai barne la unghiuri diferite (structuri pereti si acoperis) si scanduri pentru dusumele...
Casele alea au un mare grad de confort. Iar daca se intampla sa vina tornada sau alt nefericit eveniment asigurarea acopera cu bine orice paguba. Iar la ei tornadele sunt anuntate si zonele afectate sunt evecuate cu mult inainte ca evenimentul sa ii puna in pericol.
Dar sa stii ca am vazut si case de chirpici din Baragan facute praf de tornada!! Ba inca au mai fost si niste morti pe acolo.

RazvanTi

aproape de mine. da. stiu.
si uite asa, am ajuns de la o masina de tamplarie la case din chirpici  :rotfl:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Cândva am facut calcule pe un proiect de casa de lemn. La roșu pretul e foarte mic. In schimb finisajele (gleturi, faianta, gresie) te costa cat casa sau chiar mai mult.  :rotfl: Tot acolo ajungi pana la urma...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Casa de lemn este ieftina daca te duci dupa lemn cu un prieten pina in Harghita sau Maramures/Baia Mare si ati construiesti tu casa cu minim ajutor. De altefel de aceea o faci din lemn ca sa nu ai nevoie de mesteri zidari.
Mie ami plac casele care au ca si izolatie in interior baloti de paie(30-40cm) si apoi este la discretia fiecaruia cu ce sa fie acoperit.
Cu o gama mai mica de scule de timplarie poti construi o astfel de casa la un pret bun cu conditia sa ai terenul.

Ceea ce pui in interior este iarasi preferinta fiecaruia. Ca este casa de lemn sau de caramida tot pui o faianta, gresie, parchet, etc. Cine asi permite o gresie de Spania sau Italia uite, asa procedeaza iar cine asi permite doar ceva local asta este.

mausica

Ca sa nu mai deschid alt topic....as dorii din partea celor care folosesc si/sau cei care cunosc o recomandare despre un exhaustor pt atelier.Precizez ca il doresc pt a cupla un mic circular(bosch gts 10xc ) si o masina de grosime (dewalt).Nu vor functiona in acelasi timp sculele ci pe rand.
Astept parerile voastre...multumesc.
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

viorel36

Salut, am si eu o masina pentru rindeluire si grosime (abricht) 2000W Stern TP330A, bunisoara, am tras cu ea cam 2m cubi de scandura si am facut stupi, dar vreau sa-i ascut cutitele si sa le centrez. A avut o unealta careia i-am rupt un colt. Daca poate cineva sa-mi spuna cum sa-i reglez cutitele. Multumesc

CristiCristi


vulpea

tm,din cate stiu eu americanii nu au voie sa faca fundatii la case asa cum le facem noi.la constructiile tip 'bloc' este alta abordare.

mosunick

Citat din: mausica din Octombrie 12, 2016, 09:10:51 PM
Ca sa nu mai deschid alt topic....as dorii din partea celor care folosesc si/sau cei care cunosc o recomandare despre un exhaustor pt atelier.Precizez ca il doresc pt a cupla un mic circular(bosch gts 10xc ) si o masina de grosime (dewalt).Nu vor functiona in acelasi timp sculele ci pe rand.
Astept parerile voastre...multumesc.
Ai putea adapta un aspirator. Nu stiu exact acum un video sa iti arat despre ce e vorba dar am vazut o chestie de asta la Matthias Wandel pe youtube. Are foarte multe scule facuter pentru tamplarie printre care si ceva exhaustor dintr-un aspirator

[jwp=425,344,image]https://www.youtube.com/user/Matthiaswandel[/jwp]
Spor!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

romikele


Porfy66


mausica

Am rezolvat din octombrie problema...
Achizitionat utilaj nou pana la urma.
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

pad3

#1094
am achizitionat zilele astea un abricht second. starea utilajului si pretul dat ma multumeste, am insa o pbl pe care sper sa ma ajutati sa o depasesc. respectivul utilaj nu are freza; am cautat o var sa vad cum pot adapta dar lipsa de experienta isi spune cuvantul. va rog, cine poate sa ajute cu ceva sfaturi, hinturi. o sa pun cateva poze. ms
somnul ratiunii naste monstri