Planuri de viitor

Creat de D006, Ianuarie 01, 2014, 09:14:51 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

CitatDoar 4 (patru) oameni avem planuri de viitor ?

Au auzit ca USL pun impozit si pe alea, pe lucrurile din viitor care inca nu s-au materializat in prezent.
Daca tot se practica sa ne imprumutam din viitor, de ce sa nu se puna si un impozit pe lucrurile ce urmeaza a fi implinite.

Le e teama ca stau baeti de la fisc si noteaza in carnetel totul.  :rotfl: :rotfl:

D006

  Razi , tu Harap Alb  dar scroafa e moarta in cotet !ai mare dreptate in ce spui . cei care au votat USL-ul sunt asa bulversati acum incat nu mai stiu ce au de facut in viata .
  Si mai e categoria de stupari bolnavi de secretomanie care nu sunt in stare sa comunice cu cei din jur . Eu se bucura doar in intimitatea lor cand reusesc , spun ei , ceva peste vecinul lor.
  Eu pe viitor ma voi ruga si mai mult de sanatatea dusmanilor mei pentru a asista cat mai mult timp la succesul meu !

NiKoN

#17
In 2014, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, doresc sa:

-achizitionez 15 stupi cu cat 1/2 si 5 nuclee a cate 4 compartimente pe rama 1/1;
-asamblez si sa pun foita pe 150 rame 1/1 si 150 1/2;
-produc o parte din foitele de ceara in regie proprie;
-fac primul pastoral la salcam;
-obtin primele matci in stupina;
-intru in toamna cu 30 de familii puternice (prin unificare) si 5 roiuri in nuclee cu matci de rezerva.
-realizez o cantitate rezonabila de miere,polen si propolis care sa imi acopere o parte din investitii.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

petru.atudorei

in 2014 doresc,

- sa continui experimentul cu 2 matci in stup
- sa incep experimentul pentru regresarea albine la stadiul din natura cu cladirea fagurilor naturali cu celule mici
- sa imi dublez efectivul de stupi,

si cel mai important in 2014 imi doresc ca primavara sa fie usoara fara geruri si diferente mairi de temperatura, pentru ca stupi mei au puiet multtttt ))/ ))/ ))/ ))/ ))/

Florin D.

2014

Am 3 planuri din care voi alege in functie de imprejurari. Le enumar in ordinea probabilitatii lor:
1. pastoral intensiv si cresterea efectivelor cu 50%;
2. pastoral restrans si cresterea efectivelor cu 100%;
3. doar salcam si cresterea efectivelor cu 150%...asta doar in conditiile accesari 112.

Achizitii prioritare:
- cantar;
- centrifuga;
- 30 de cutii.

Pregatire practica si teoretica:
- studiul literaturii de profil;
- demararea cresterii de matci altfel decat botci de roire ori SL;
- vizite in stupinele altor apicultori deschisi la schimb ori impartasire de cunostinte;
- participarea la intalniri ale apicultorilor.

CRISTI M

 Vorbim de planuri pentru un an ???  :yahoo_cry: ...... noi nu stim ce ne ofera ziua de maine ( atat la propriu cat si la figurat ).
Traim cu sperantza .... se poate si mai bine , dar sa nu uitam ca se poate si mai rau .
Noi sa fim sanatosi , ca om vedea ce-om face .

PricopArthur

Din planul pe anul asta am reusit sa achizitionez din  targul apicol de la Slobozia o centrifuga pe 20 rame 3/4 radiala.
Miere multă şi inimă curată!

Jimmy2011

Va salut,

In 2014 am planificat urmatoarele:

-achizitionarea  a 70 stupi noi (lazi) cu magazine 1/2 - (obiectiv realizat saptamana trecuta de la Faget)
-achizitionarea unei centrifugi electrice Lega pentru 20 rame 1/2 radiale
-achizitionarea unui topitor de ceara cu aburi model Lega
-achizitionarea unui banc de inox de descapacit
-achizitionarea in iunie a 40 roi pe 6 rame-(am vorbit deja la stupina de multiplicare)

Asta e situatia la nivel de planuri, iar la nivel de dorinte...sa se indeplineasca tot ce planificam si sa fim sanatosi sa putem sa ne bucuram de ce am planificat.
Cam atat. :hi: :bzz:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Bătrânul

Planuri care incep in 2014.  Luind in considerare ani mei , Diabetul scapat de sub control,  prostata chinuitoara , lipsa motivatiei .... etc.  NU POT  avea planuri decit de mare anvergura si de lunga durata : - am comandat 500 grame de seminte de   abies nordmanniana din caucaz din care o parte am si semanat . de asemenea am comandat 200 grame de seminte de picea pungens glauca kaibab .   Aceast proiect dureaza 10 ani  :rotfl: :rotfl: In stupina anul acesta voi creste regine in mod regulat cu metoda lui Dan Margarit si voi face stimulari prin capac deci voi inmultii si voi vinde albine. Nu uitati  " munceste ca si cum ai trai pe veci si roagate ca nu stii in ce moment iti suna ceasul"    de asemenea " cine face cea ce ii place NICIODATA NU VA MUNCII"   ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ :thanks:

pop alin daniel

Citat din: Eduard Rotaru din Ianuarie 10, 2014, 11:48:07 PM
-dublarea efectivulu din stupina principala
-dezvoltarea celor 2 crescatorii de matci
-continuarea selectiei si ameliorari materialului biologic
-achizitia de noi butoaie pt miere
la dublarea efectivului poti sa ii mai intizi o capcana lui Ursu sa faca cumva sa mute stupina de la Tisa Silvetrei pe teritoriul tau si te-ai scos fara prea mari eforturi  =)) =)) =)) =)) =))

bucovineanu

Daca am inteles bine ce a mai ramas din stupina de la manastire se gaseste deja in "stupina" lui Ursu. 

pop alin daniel

Citat din: bucovineanu din Martie 06, 2014, 11:43:07 PM
Daca am inteles bine ce a mai ramas din stupina de la manastire se gaseste deja in "stupina" lui Ursu.
cu atat mai bine nu mai le implica si pe maicute stiti prin tribunale si alte cele  :nebun:

APISYUSTIN

Anul acesta am o singura dorinta :sa fac cea mai mare productie de miere din tara.

Nedelcu Ionut

Planuri: un mini-camion pentru transport,abricht,circular
Primul semn de caracter este bunul simț!

yulian

O remorca de 2700...probabil ca luna viitoare, inainte de rapita, daca totul decurge conform master-planului aprobat de AGA  :cool: