varachet

Creat de albinasebes, Iulie 23, 2014, 06:50:57 PM

« precedentul - următorul »

feerary

Citat din: TDI din Iulie 30, 2014, 02:05:37 PM
Bre, taufluvalinatul este o suspensie concentrata, fapt pentru care nu se recomanda folosirea lui in Furetyo, deoarece se depune pe teava si nu prea are cum sa se faca abur.
Sa recapitulam: amitraz - Tactick, Scabatox; taufluvalinate:Mavrik 2 F.
Acea teava se roseste bine si se dau cateva jeturi de lichid sau ulei de parafina si sa vezi ce frumos se curata :wink:

bionut

Apropo de Varachet, cu cat timp inainte pot sa imbib fitilele de hartie cu solutia? Vreau sa fac dimineata devreme tratamentul, dar as vrea sa fie uscate benzile alea ca sa arda bine. Daca le fac de seara e prea mult timp, se evapora ceva?

dodo79

Citat din: bionut din August 11, 2014, 03:16:42 PM
Apropo de Varachet, cu cat timp inainte pot sa imbib fitilele de hartie cu solutia? Vreau sa fac dimineata devreme tratamentul, dar as vrea sa fie uscate benzile alea ca sa arda bine. Daca le fac de seara e prea mult timp, se evapora ceva?
ai citit prospectul.daca vrei sa omori albinele imbibale(lasale vreo 2 zile ) .sa fii sigur ca nu se chinuie. :D
in momentul cand faci tratamentul pui 3 picaturi pe o foita .daca volosesti varojetul,pui foita in varojet cu cele 3 picaturi si ii dai foc.lasi varojetul sa isi faca treaba.cand se termina fumul se termina si tratamentul la acea familie

mmacreanu

omul a intrebat daca poate pune picaturile cu o seara inainte!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

sorinma

o sa arda cu siguranta daca pui varachetul inainte sa dai foc la hartie(sa nu fie hartia uda din alte motive)
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

crisian-nicolae

Sa referit la faptul ca se pot pierde propitatile varachetului daca se pune de cu seara. :hi:

crisian-nicolae

Daca varacherul a expirat de doua luni si nu sa-u format cristale se mai poate folosi la tratamentele de toamna?? :uimit:

romikele

Daca nu a precipitat se mai poate folosi.

dodo79

Citat din: mmacreanu din August 11, 2014, 04:18:46 PM
omul a intrebat daca poate pune picaturile cu o seara inainte!
la noi in ardeal a imbiba inseamna a pune fitilul in solutie pana proape de saturatie. :wink:

fiug1970

.(v.tranz. și refl.) a (se) pătrunde, a (se) umple de un lichid, de un gaz etc.

bionut

Greseala mea, am presupus ca stie toata lumea cum se foloseste Varachetul. Am zis imbib, dar m-am gandit la numarul de picaturi pe care le recomanda prospectul. 
Ideea mea era, cum a zis si crisian-nicolae, daca e in regula daca pun picaturile pe benzi de cu seara. O sa le fac maine dimineata oricum, dar nu ar strica daca sa stiu pe viitor.

fiug1970

tata ma punea sa pun picaturile cu pipeta si el dadea foc cu tigarea(el fuma si eu nu....)cred ca s/ar evapora aiurea daca s/ar pune de seara.