tratament preventiv contra loca

Creat de cristian87, Iunie 18, 2011, 12:48:13 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

Anul trecut un stupar din satul vecin (2 km),a dat foc catorva stupi.
Bineinteles ca cineva l-a vazut si s-a aflat ca avea loca, nu se stie de care.
Anul acesta un vecin  (500m) cu ceva stupi a lasat sa-i scape ca are probleme cu stupii.
Ii cerea parerea unei cunostinte comune ce sa faca ca are la cativa stupi puiet dubios la culoare  care nu mai capaceste.
Suspectez ca ar fi o loca .
As vrea sa-i fac o vizita sa ma lamuresc dar tipul e un atotcunoscator care nu prea accepta nici vizite nici sfaturi, mai ales de la mine care sunt mult mai tanar ca el si nu am albine decat de cativa ani.
Sa ma risc sa tratez oare preventiv. Stiu ca teramicina nu se mai gaseste dar asi da cu ceva oxitetraciclina .
Ce ma sfatuiti?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

bucovineanu

Daca nu s-a pus un diagnostic exact de loca, nu stiu daca e bine sa tratezi preventiv. Ar trebui anuntat medicul veterinar, care are dreptul sa mearga sa vada despre ce este vorba.

cristian87

Din cate am inteles diagnosticul e aproape sigur.
Voi trata saptamana viitoare.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Obombo

Nu exista un tratament preventiv pentru loca. Antibioticul nu face altceva decat sa ascunda simptomele, care vor reapare la sistarea tratamentului.

cristian87

Bine si atunci ce sa fac
Stau cu mainile incrucisate si luna viitoare dau foc la 50 de stupi ?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

marius_vfp

salut , daca puietul nu era capacit trag concluzie ca din cele spuse e loca europeana ,
un tratament preventiv ar fi ,maxima igiena la cutii, dezinfectate cu apa cu soda caustica si flambate  , dar si la sculele din dotare . daca medicul vine si constata ca are loca,  se impune maxima carantina si la produsele apicole , deci vecinu e blocat la vanzare, 
spor la treba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Obombo

In primul rand trebuie stabilit despre care loca este vorba. Ar trebui sa existe in comert teste rapide pentru loca, in caz contrar se controleaza viziv si cu batul de chibrit sau scobitoarea. Atentie unde se arunca batul dupa aceea, pare o prostie dar primul instinct este de a-l arunca pe jos. In cazul in care este vorba de loca americana, singurul tratament este focul. Daca unul e mazochist poate sa incerce si transformare in roi a familiei bolnave, cu infometare de 3 - 4 zile, cred ca Hristea descrie metoda pe undeva, dar rezultatul nu e asigurat. Faguri (eventual si stupul) se ard intr-o groapa care se astupa. Pentru recuperarea eventuala a stupuli e ceva de munca si rezultatul nu e sigur nici aici, cu mijloacele care se au la dispozitie in mod normal.
In cazul loci europene sunt mai multe sperante. Se distruge familia numai daca este prea slaba. Cu loca europeana se poate incerca si un tratament antibiotic dar numai in lipsa de cules, altfel albinele consuma putin sirop, si se prepara siropul zilnic deoarece antibioticul pierde efectul foarte repede. Mierea contaminata cu antibiotice nu se poate consuma si nu se poate da altor familii. O metoda mai sigura este izolarea reginei 15 - 20 de zile dupa care se inlocuieste si se schimba faguri vechi cu faguri noi, construiti sau de construit, si se ajuta cu sirop.
Este foarte importanta dezinfectia materialului care intra in contact cu albinele mai ales daca se foloseste in stupine diferite. Tot ce rezista se curata cu flacara, ce nu in alte feluti. De exemplu, manusile le spal si le usuc in cuptor la 130°C. Dezinfectia stupilor e o treaba mai complicata.

D006

  Asa cum spuneam in urma cu un an s-a adeverit , deja semnele de loca sunt din ce in ce mai prezente cam prin toate zonele tarii . Lucru imbucurator in reprezinta faptul ca se manifesta ca o varianta de loca numita genaral paraloca extrem de sensibila la oxitertaciclina . La fel cum in vest nimeni nu recunoaste ca trateraza cu oxi dar toti baga la greu si noi vom fi nevoiti in curand sa le urmam modelul . Smecheria este sa stii cum si cand sa administrezi oxi fara sa poluezi mierea marfa . dar acesta este un subiect care nu se discuta in public ci doar in spatele usilor inchise.

D006

Eu  am  tratat cu  clorhidratat  de  oxi si  am  vandut  si  mierea  fara sa  iasa  la  analiza  ca  am  folosit  antibiotic.tot  secretul  e  sa  folosesti  stupi  verticali,sa  nu  tratezi  in  tip  ce  ai  magazinele  de  recolta  puse  si  sa  nu  te  atingi  de  ramele  cu  miere  din  corpul de baza.

cristian87

Am tratat prin pulverizare cu sirop cu  oxitetraciclina.
Din pacate la 10 familii nu am putut lua caturile jos asa ca sigur a poluat mierea.
Prefer asta dacat sa la dau foc .
Ce nu mi-a placut e ca la cativa roi  mai slabi in urma dusului fortat urmat de vreme rece pe timpul noptii a aparut varosul
Sper sa nu fi scapat de dracu ca sa dau de ma-sa
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

bucovineanu

De multe ori se zice ca e puiet varos si in realitate e loca europeana. Daca e asa ar trebui ca in urma tratamentului cu antibiotic sa se vindece.

cristian87

La loca puietul isi pastreaza forma devenind maroniu pentru a se transforma in ceva nedefinit ca forma(cel putin eu asa am vazut)
La mine e alb si negru  iar ca si consistenta e ca si creta, poti scrie cu el.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Kov iulian

#12
Da puiet varos este ( am avut si eu de-a face cu asa ceva cu 4-5 ani in urma si parca e mai pacatoasa ca loca se intinde ca focul , sunt niste prafuri ( din cite am inteles e un fel de conservant care ucide micozele) cu care le puteti da , Ca sa scapati mai repede de boala , luati fiecare rama in parte si scoateti cu acul fiecare larva pe care o vedeti bolnava , altfel daca nu faceti asa , vine albina si linge acolo larva si duce spori aceia mai departe din gura in gura prin hranirile care au loc intre ele sau prin schimbul de lichide intre ele ( sau ce fac ele acolo ) la doici apoi acele doici infecteaza alt puiet , si asa se intra intrun cerc vicios , Chestia asta e valabila si la loca (ma refer la transmiterea boli din gura in gura ) , din cite am observat , albinele astea prea se ling cu toate necunoscutele
( Am o mica curiozitate , cumva aveti rame mai negre in cuib ? )

cristian87

daca e un stup sau doi poti scoate larvele
cand e vorba de mai multi se pudreaza cu zahar macinat cat mai fin.
normal ca am rame vechi doar sunt incepator si am cumparat familii de albine de curand toate pe rame nu vechi ci antice
toti vanzatorii cam asa procedeaza
nu topesc nimic
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kov iulian din Iunie 26, 2011, 09:33:36 PM
Da puiet varos este ( am avut si eu de-a face cu asa ceva cu 4-5 ani in urma si parca e mai pacatoasa ca loca se intinde ca focul , sunt niste prafuri ( din cite am inteles e un fel de conservant care ucide micozele) cu care le puteti da , Ca sa scapati mai repede de boala , luati fiecare rama in parte si scoateti cu acul fiecare larva pe care o vedeti bolnava , altfel daca nu faceti asa , vine albina si linge acolo larva si duce spori aceia mai departe din gura in gura prin hranirile care au loc intre ele sau prin schimbul de lichide intre ele ( sau ce fac ele acolo ) la doici apoi acele doici infecteaza alt puiet , si asa se intra intrun cerc vicios , Chestia asta e valabila si la loca (ma refer la transmiterea boli din gura in gura ) , din cite am observat , albinele astea prea se ling cu toate necunoscutele
( Am o mica curiozitate , cumva aveti rame mai negre in cuib ? )

pe timpuri...
pe vremea lui tovarasu`, regretatu` si-npuscatu`, exista un flacon din plastic, de culoare albastra, de 1/2 kg, ce se chema MICOCIDIN. era un praf dulceag, fin ca faina, de culoare alba, ce trebuia presarat printre rame
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333