Vaccin impotriva lui varoa

Creat de apiardelean, Octombrie 19, 2010, 08:13:24 PM

« precedentul - următorul »

apiardelean


"Vaccinare" împotriva Varroa - un cal troian!
Suna ireal? Vaccinarea împotriva unui parazit?
Nu este vorba despre REMEMBEE (al vaccin care se testeaza in America ) al firmei israelite.

Pare interesant -v-a intereseaza?
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

D006

  si se va intampla ca la mamifere unde nu mai exista profit fara vaccin. Sau cum a facut Monsanto ca acum de la ei cumperi si samanta si persticidele. Sa mai spunem si de oameni ca acum la copii se fac 8 vaccinuri...

D006

Pai daca cauza este un virus atunci un vaccin ar fi solutia.
Dar sa definim notiunea de vaccin.
Un patogen slabit care mimica atacul virusului si stimuleaza sistemul imunitar sa se apere.
Adica o accelerare a procesului natural in perioada dorita.
Problema la albine este ca au viata scurta si asta inseamna ca ori vaccinezi matca si trantori ori vaccinezi albinele lunar.
Sau produci matci/trantori din familiile care au supravietuit virusul si obti o rezistenta naturala.

apiardelean

Poti sa explici in esenta ce vrei sa spui cu postare de mai sus.E o postare de dorul leli.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

apiardelean

#4
De fapt nu este o vaccinare  in font este vorba de albina modificata genetic.
Albinele sint spayate cu miticid modificat genetic care intra in celulele albinei se integrează în genetica de albine care produc miticides care ucide acarianul.
In fond este o modificare genetică a sistemică albine .
Oamenii de ştiinţă aşteaptă bani de mult de UE, deoarece UE va cheltui 32milioane € pentru "cercetare anti-varroa" anul viitor.
Matthias Giese de la Heidelberg  Institutul de Vaccinuri Moleculare  incearca un vaccin ADN-ului pentru a combate decese la nivel mondial al albinelor.

Un vaccin ADN-ul  dezvoltat ar putea duce doar la un progres în încercarea de a scăpa de paraziţi Varroa. Giese ne spune despre proiectul său, Cititi aceasta aici.  http://bio-pro.de/magazin/index.html?lang=en&artikelid=%2Fartikel%2F04591%2Findex.html
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

D006

  Albina a rezistat sute de milioane de ani fara interventia omului iar acum ajungem la concluzia ca avem nevoie de albina modificata genetic  :uimit: Chiar e sfarsitul lumii !  :finger:

D006

Citat din: dragos2006 din Octombrie 21, 2010, 10:52:53 PM
  Albina a rezistat sute de milioane de ani fara interventia omului iar acum ajungem la concluzia ca avem nevoie de albina modificata genetic  :uimit: Chiar e sfarsitul lumii !  :finger:
Albina de acum 2 - 5 - 10 - 100 de ani nu este genetic aceasi cu cea de azi.
Tu educat in medicina si "apicultor" ar trebui sa sti asta.

BOB0

Acest subiect se incadreaza la: SI COPII SPUN LUCRURI TRAZNITE !

D006

Pai tu ca BOBO esti in lumea copiilor oricum.  :rotfl: :rotfl:
De fapt internetul si computerul prin care comunicam de niste "copii" a fost perfectionat.
La fel si descoperrea genelor din tine.

D006

Citat din: AndreiRN din Octombrie 21, 2010, 11:22:49 PM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 21, 2010, 10:52:53 PM
  Albina a rezistat sute de milioane de ani fara interventia omului iar acum ajungem la concluzia ca avem nevoie de albina modificata genetic  :uimit: Chiar e sfarsitul lumii !  :finger:
Albina de acum 2 - 5 - 10 - 100 de ani nu este genetic aceasi cu cea de azi.
Tu educat in medicina si "apicultor" ar trebui sa sti asta.

  Tu cand pui asemenea postari iti dai seama ce scrii ?   omule nu intelegi ca esti paralel cu apicultura si stiinta in general .
Oamenilor asemenea tie  pe la noi li se spune "semidocti" adica le stiu pe toate iar in fapt sunt bogna la creier .

D006

Cu siguranta ca imi dau seama ce scriu.
OPINIA MEA.
Tu ar trebui sa ocolesti postarile mele ca altfel vei fi din ce in ce mai stresat.
Cat despre cunostinte in domeniul apicol sau medicina sau cam orice tu ne-ai spus cu gura (degetele) ta ca la biserica se vindeca cel mai bine.

pharaonu75

Citat din: AndreiRN din Octombrie 23, 2010, 07:28:58 PM
... tu ne-ai spus cu gura (degetele) ta ca la biserica se vindeca cel mai bine.

facea referire la cancer, inainte sa afle de vindecarea Monicai Tatoiu! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 23, 2010, 10:34:32 PM
Citat din: AndreiRN din Octombrie 23, 2010, 07:28:58 PM
... tu ne-ai spus cu gura (degetele) ta ca la biserica se vindeca cel mai bine.

facea referire la cancer, inainte sa afle de vindecarea Monicai Tatoiu! :nod:
Imediat a inceput sa vanda mierea cu 40 RON kg.
5 borcane.

cristian87

Cred ca atunci cand se va inventa vaccinul impotriva virusului Andrei rn va fi o zi mare in istoria apiculturii mondiale.
Si a forumurilor :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Omul asta posteaza doar ca nu are cu ce-si umple timpul.
E grea singuratatea dar ce sa-i faci asta e soarta geniilor neintelese :zzz:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

Citat din: cristian87 din Octombrie 24, 2010, 12:55:55 AM
Omul asta posteaza doar ca nu are cu ce-si umple timpul.
Si eu credeam ca postez pt educatia ta.
Dezamagit.