Albine ce nu pot zbura în faţa stupului!

Creat de apicus, August 09, 2010, 08:36:21 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Daca toti fagureii din roi i-ai incastrat intr-o singura rama, inseamna ca a fost un roi foarte mic. Ceva miere a avut? Fagurii erau negrii, vechi, sau noi? asta iti da indicatii despre o posibila infestare cu verroa. Daca fagurii sunt vechi, inseamna ca au iesit in roi 2-3 randuri de puiet cel putin si paduchii au putut sa se inmulteasca. In roii recenti paduchii sunt de regula mai putini. Exista insa si cazuri foarte rare de roire fortata, din cauza unei infestari masive cu varroa.
  Eu ma indoiesc ca vei putea scoate in primavara fara faguri de intarire, un roi care are un fagur de albine si doi faguri artificiali la ora asta. Nu incerca sa il intaresti de la celalalt roi, daca nici ala nu-i destul de puternic. Altfel poti sa intri in iarna cu doi roi foarte mici si sa-i pierzi pe amandoi. Nu vreau sa te speriu, doar sa te pun in garda. Un stup populat pentru un incepator, poate fi in realitate un stup subdezvoltat. Deea vorbeam de poze, sa-si dea si altii cu parerea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apicus

Mulţam fratilor de ajutor, pentru un incepator ca mine, imi prind bine sfaturilile şi observatiile voastre. Nu am gasit decat o albina moarta  pe fundul stupului, dar au mai scos ele cateva,nu am gasit albine moarte in hranitor, dak as fi gasit ce ar fi putut insemna? Fagurii erau curati , noi , acum incep sa se inegreasca putin. Sunt constient ca roiul asta nu are mari sanse de a trece prin iarna si sa si ajunga la sfarsitul ei,  totusi sunt dator, fata de albine in primul rand, sa incerc. Sper ca daca il stilmulez sa mai creasca putin, peste iarna as mai putea sa intervin cu ceva mancare. Mai am si eu o intrebare: Banuiesc ca daca fac   tratamentul cu varachet forte, acum roiului mai mic sunt nevoit sa-l fac si celuilalt nu ? O sa revin cu foto cat de curand, Multam mult

sfantul spiridon

cu ceva albina tanara trece iarna...il impachetezi bine si ii dai protofil sa-l scapi de nosema...sirop, sa ragaie, vorba lui janese
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Citat din: apicus din August 11, 2010, 08:44:59 AM
... O sa revin cu foto cat de curand, Multam mult

Vreo veste? Ceva?
A fost varroa? Ai facut tratamentul?
Spune ce rezultate ai avut, pentru ca cei care ti-au dat sfaturi sa stie daca ti-au fost de folos cu ceva... iar ceilalti sa invete din experienta ta.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apicus

Scuzati intarzierea cu care postez raspunsul si rezultatul sfaturilor ce le-am primit, am facut primul  tratament cu varachet, acum il fac pe al doilea, problemele la stupul in cauza s-au rezolvat, in sensul ca s-a diminuat numarul albinelor moarte, dar au inceput problemele la celalalt stup, am gasit aseara in hranitor multe albine moarte, siropul netras in totalitate, ( ar putea fi din cauza frigului?) si pe deasupra si  cateva viespi, azi dupa ce am curatat hranitorul le-am pus din nou sirop cu protofil, nu prea se omorau sa-l traga, care ar putea fi cauza?
a si multumesc mult de sfaturi chiar au fost utile!Pe forumul asta  am ce invata!