Albine ce nu pot zbura în faţa stupului!

Creat de apicus, August 09, 2010, 08:36:21 AM

« precedentul - următorul »

apicus

Spuneţi-mi şi mie, vă rog ce ar putea fi: am observat ieri în faţa unuia dintre cei doi stupi ai mei albine ce nu puteau zbura, altele erau deja moarte, iar altele erau scoase din stup de celelalte, printre acestea din urmă am impresia ca era şi o albină moartă în stadiul de nimfă, nu cred că m-am înşelat, era o chestie cu aspect de albină, dar albă. În interiorul stupului nu am gasit decât o albină moartă. Roiul este prins de pe la sfârşitul lunii iulie, l-am stimulat cu sirop şi protofil am căutat să mă documentez, în speranţa că poate reuşesc singur să înţeleg ce se petrece, dar nu prea am reuşit, sunt mai multe boli ce au, aproape, aceleaşi manifestări, aşa că mi-am făcut curaj şi am îndrăznit să vă întreb pe voi în ideea că mă puteţi lămuri, ce ar trebui să fac , ce mă sfătuiţisă fac, să urmăresc şi alte aspecte cum ar fii . . .? vă rog mult nu aş vrea să-l pierd, albinele sunt foarte blânde în comparaţie cu celălalt. Vă mulţumesc anticipat

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apicus

Ce mă sfătuiţi domnule Filip, siropul cu protofil nu e suficient?

filip

Fara sa le vad nu-mi pot da cu parerea.
Dar cand gasesti scoase afara ninfe de albina atunci ori e lipsa de hrana ori infestare masiva cu varroa.
Ai facut vre-un tratament?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apicus

Nu am facut, ştiam că tratamentul împotriva varroa se face undeva prin septembrie

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apicus

Va mulţumesc mult domnule Filip, mai va deranjez cu o intrebare: în afară de Varachet Forte mai pot administra un alt tratament, un altul cu un mod de administrare mai simplu? Şi dacă fac tratamentul acum nu există niciun risc?

filip

Exista si benzi MAVRIROL dar daca le pui acum vor fi propolizate,le poti pune in septembrie.Acestea sunt de durata si au efect de contact.
Nu se intampla nimic,respecta dozajul din instructiuni cu repetare la 7 zile
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

apicus

Sărut mâna , o să revin dak mai am nelămuriri!

BOGDY

Scuze,cind este idicat efectuarea tratamentului cu Varachet, dimineata devreme sau seara

apicus

bună întrebare Bogdy, din căte am văzut pe aici seara  se face

filip

Citat din: BOGDY din August 09, 2010, 02:54:00 PM
Scuze,cind este idicat efectuarea tratamentului cu Varachet, dimineata devreme sau seara
Toamna tarziu cand e posibil sa scada temperatura incat albinele se strang in ghem,atunci tratamentul e recomandat sa se faca dimineata.
Acum dimineata cercetasele pleaca dimineata in camp,tratamentul se poate face atat seara cat si dimineata in functie de cati stupi ai.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Eu zic ca ar fi bine sa pui niste poze, in primul rand sa vedem puterea roiului. Un roi la sfarsitul lui iulie, doar in zne bune si cu o toamna buna, poate sa treaca iarna fara ajutor.
  Daca l-ai prins la sfarsitul lui iulie si acum are puiet capacit,inseamna ca a fost ri cu matca batrana, fecundata, care a inceput imediat sa oua. Cred ca nu l-ai pus numai pe faguri artificiali, ca fortezi prea mult albina sa cladeasca si faguri, sa proceseze si siropul pe care il dai, sa creasca si puiet. Una-doua albine moarte nu e motiv de alarma. Se poate sa fie innecata in hranitor sau sa fie afectata de un polen contaminat (de ex. de la tratamentele contra manei la castraveti sau alte culturi), sau pur si simplu intoxicate cu sirop, daca acesta a fost acrit si fermentat sau nu a fost procesat suficient de repede. Pot fi si multe alte cauze, deea una doua poze pot ajuta.
  Tratamentul de paduchi chiar era importantsi foarte indicat pana in stup nu era puiet capacit, ca avea efect maxim. Recomandarea sa se faca tratamente in septembrie, este pentru a nu face inainte de recoltarea mierii, sa nu o contaminam. O singura larva moarta nu e motiv de alarmare. Si la nou-nascuti e un procentaj de nascuti morti sau neviabili. Mai poate sa fie o larva afectat de un vierme de molie, daca ai folosit faguri vechi sau daca roiul e foarte slab.
  Sunt doar cateva din explicatiile posibile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apicus

Ok Ştefan1, mulţam pentru raspuns, uite cum stau lucrurile, roiul e prins pe la sfârşitul lunii iulie, nu mai ştiu exact când, l-am luat cu fagurii clădiţi de ele, cu tot cu puiet şi l-am pus pe o ramă, după care în stânga şi dreapta am adăugat faguri artificiali, deci roiul meu acum e pe trei rame, iar la câteva zile am început stimularea cu protofil, cei drept nu sunt multe moarte , nu e un măcel în faţa stupului, dar mă gândeam că voi pe aici aveţi experienţă şi ma puteţi ajuta să încep un tratament înainte să fie prea târziu.

Kiwi Bee

Apicus nu te alrma, prima data elimina unele posibilitati.
Si Filip a scris si Stefan a pus punctul pe "i" precum 1-2 poze erau de folos.Multi de pe acest forum iti pot da un raspuns 100% corect daca "vad" despre ce este vorba..... mai putin eu HeHeHe.

Sa vedem:
-e vorba de un nucleu de 3 saptamini pe citeva rame
-ai redus intrarea???nu se vede in poza si nici nu ai amintit despre asta.Eu asi reduce intrarea chiar pina la 15mm, dar nici un caz sa nu fie mai mare de 2 degete.Chiar de mai ai cules bun in zona ta.Cealata familie(deci nu e nucleu!!! nui asa?) e mai agresiva deci iti poate ataca nucleul mai ales daca nu mai ai cules.Ramele din nucleu sa fie linga intrare, deci faci intrarea redusa la un coltz.
-VARROA!!!Pai nu neai spus nimic despre celulele cu puiet de trintori.Am inteles ca matca le mai oua deci ai puiet dar ai si celule de trintori???Probabil ca ai caci e doar august.Eu asi verifica cu dalta apicola (la intimplare)daca in celulele de trintori(capacite) am VARROA sau NU.De gasesti 1 mita varroa/celula inca tot nu masi alarma.De sint 4 intro celula atunci e momentul de alarmare.
-sint albine innecate in siropul ce lai administrat????
-sint albine moarte pe fundul stupului?
-sint celule cu larve/albine moarte?

Daca familia mare are miere poti sai dai o rama cu miere nucleului, DAR!!!!!!!!!! prima data verifica familia cea mare sa nu aiba puiet mort de nici o culoare.
Nu muta nimic de la o familie la alta pina nu te convingi ca familia de la care doresti sa muti o rama sau asa ceva este SANATOASA!!!

De dai o rama de miere nucleului trage niste zgirieturi pe fagure sa iasa mierea la iveala si nucleul prinde gustul imediat.De la miere isi revin mai repede decit de la sirop in cazul in care e vorba doar de infometare.

Nucleul sa nu contina rame cu fagurii netrasi.Mai bine iei de la familia mare rama cu fagurele tras chiar de e gol si schimbi.O dai pe cea netrasa familiei mari.

sper ca am ajutat
numai bine