NU antibioticelor

Creat de dragos2006, August 24, 2009, 02:36:18 AM

« precedentul - următorul »

janese

Cum putem administra antibiotice astfel incat sa nu se regaseasca reziduri in miere .(dragos)
sincer m-am despartit greu de antibioticele date preventiv..m-am despartit de antibiotice numai pentru faptul ca nu este o tragedie pentru mine daca doamne fereste boala imi tavaleste stupina!
dar este cate un an cand  mai fac cate un soc preventiv cu otc...o dau in apa in adapator in august...si adapatorul la umbra!!!

milu56

Voi sunteti cu experienta,fiecare stim cate ceva cum putem trata stupii cu antibiotic fara sa avem probleme cu rezidurile in miere,am fost la o asociatie de conversie,sau cum sa zic ca sa ma intelegeti,sa fac pasul din stupi conventionali in stupi ecologici,o asociatie de control BIO se numeste AGROCOLOR am obtinut de la ei toata documentatia,o sa va spun doar ce tine de subiectul nostru,perioada de trecere e de 1 an,in ce priveste tratamente:numai natural.Dar la acest articol era ceva:daca se imbolnaveste stupina,acum ecologica bineinteles,se trateaza cu antibiotic dupa tratament trece 1 an de conversie si se pe urma se autorizeaza din nou.
Acum cred ca ati inteles la ce vreau sa ma refer,tinand cont ca nu avem stupi ecologici,albina se schimba nu e cum sunt alte animale,UE. accepta tratament antibiotic pentru a nu pierde stupina,putem sa tragem ceva concluzii de aici?
Dupa mine da,eu cred ca daca un stup e bolnav si nu e tratat il pierdem,dar un stup care ii luam toata mierea chiar bolnav sa fie si pe urma facem tratamentul,apoi facem complectare cu zahar,nu il pierdem ci dimpotriva vom avea in primavara un stup sanatos si mierea fara urma de antibiotic in butoaie si mai multa extragand absolut tot.Stiu ca nu veti fi toti deacord cu asta,dar eu nu vam spus aici cum fac,doar ne sfatuim.
PS: am fost in Germania si am vazut stupine BIO si miere chiar de la sursa.

D006


D006


milu56

Nu se vinde numai in state,in europa sunt stupi sanatosi..... :rotfl:

D006

Atentie la secunda 48 !  , nu se face un roi fara sirop si Fumidil B
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/W-GaOQvavnw[/youtube]
-HM-rn

Obombo

#36
S-ar parea ca americani au descoperit apa calda.
Dupa ce au folosit antibiotice in apicultura ani de zile le-a venit in minte ca ar putea fi periculoasa chestia, asaca ca au facut un studiu ca sa vada cum devine cazu'. Concluzia este pe masura americanilor, antibioticele nu sunt periculoase doar pentru consumatori ci reprezinta o amenitare chiar pentru viitorul albinelor.
Cocktailul de oxitetraciclina si taufluvalinate sau coumaphos poate decima stupi chiar si in doze foarte mici. De asemenea, s-ar parea ca antibioticele folosite in stup combinate cu neonicotinoizi folositi in agricultura ar fi cauza CCD-ului. Acum ramane de vazut cine are mai multi bani, producatori de antibiotice sau cei de pesticide si in functie de asta se va decide care din cele doua vor fi interzise.
http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0026796

danipowsoft

Bravo janese ai spus lucrurilor pe nume  :bravo:
De mult caut asta cu antibioticele si nimeni nu recunoste (mai ales pe alt forum)  :thanks:
PS: imi pare asa de rau ca nu am gasit asta pina acum (am tot citit pe aci da nu am vazut)

danipowsoft

cine stie unde sa gaseste teramicina ?  :D

pharaonu75

Pe la farmaciile veterinare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Pun si eu o intrebare aici , stiu ca nu e o solutie buna a administra antibiotice dar cred ca nici arderea stupilor nu e o idee prea geniala e adevarat pe termen scurt te scapa de LOCA .
In natura animalele sau plantele se adapteaza diverselor probleme cauzate de virusi si bacteri isi creaza anticorpi si devin imune la viitoarele atacuri ale bolilor
Care mor , mor dar care supravietuiesc prin forte proprii capata imunitate .
Daca noi le administram antibiotice sau le ardem cum mai pot apare acele famili rezistente la acele probleme ?
Aceste lucruri ar putea fi valabile si in cazul oamenilor , aplicare de tratamente si pastile nu fac altceva decat sa stagneze crearea de anticorpi si amana cu un numar de ani atacul bolilor dar nu il vor impiedica
Noi acum traim intrum mediu protejat de intemperi , boli si alte probleme dar dupa cum vedeti avem sistemele imunitare la pamant , ne inbolnavim foarte usor de orice , uitativa la tigani aia jegosi cu corturile stau in frig in mizerie , umbla cu picioarele goale si dezbracati dar nu se imbolnavesc .

POSTASUL

#41
corect Iuliane aici ai zis bine , tiganii nu au nici pe dracu   :mad:, pai politica alimentatiei ultimilor ani cum nea indroctinat pe noi romanii ; sa nu bem lapte de la vaca [numai cel din magazin e bun] sa nu mancam oua de la gainile de casa ca sunt stresate si lista poate continua ,  si nu mai zic de industria farmaceutica , daca iei o pastila nu are nici un efect [parca inghiti creta] in ultimi ani  Romanii au fost cobaii , aici au testat toate medicamentele venite de afara dar si din tara , de unde mai vrei sa ai imunitate
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

milu56

De la mierea BIO din stupii tratati natural......................

jenica67

      La "tigani aia jegosi cu corturile stau in frig in mizerie , umbla cu picioarele goale si dezbracati dar nu se imbolnavesc" nu va uitati numai pe moment, vedeti cati din astia, au peste 60 de ani ? Este adevarat, ca nu trebuie sa uzam prea mult de medicamente, sa nu le luam numai cand este absolut nevoie, dar nici sa nu cadem in extrema, de a nu le folosii atunci cand fara ele, riscam sa dam coltul.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Obombo

Citat din: Kov iulian din Decembrie 05, 2011, 05:50:08 PM
Pun si eu o intrebare aici , stiu ca nu e o solutie buna a administra antibiotice dar cred ca nici arderea stupilor nu e o idee prea geniala e adevarat pe termen scurt te scapa de LOCA .
Daca noi le administram antibiotice sau le ardem cum mai pot apare acele famili rezistente la acele probleme ?
Dand deoparte antibioticele, care nu trateaza loca si cu atat mai putin au vreun efect preventiv, o famile bolnava de loca NU poate dezvolta nici o rezistenta. Este bolnava si va ramane in continuare iar selectia albinelor rezistente se face tocmai prin eliminarea celor bolnave. Sporele de loca se gasesc cam in 40% din stupi dar doar o mica parte se inbolnavesc, in general familiile care sunt predispuse genetic. Salvandu-le cu orice chip folosind antibioticele, se obtin doua rezultate: pe de o parte se selectioneaza suse de loca rezistente la antibiotice si pe de alta parte se selectioneaza albine care nu rezista la loca fara antibiotice, care insa trebuie scimbte cu regularitate tocmai pentru a preveni farmacorezistenta.