NU antibioticelor

Creat de dragos2006, August 24, 2009, 02:36:18 AM

« precedentul - următorul »

D006

Pe celalalt forum de la un timp mai multi incepatori  vehiculeaza idea administrarii antibioticelor la albine .
  Este cea mai proasta idee care a fost emanata de acel forum . Nu este voie si nevoie cu antibiotice la albine .
Pe langa faptul ca va contamina mierea va duce si la slabirea imunitatii albinelor si implicit aparitiei fel si fel de boli.
   Frati mei nu mai tratati EFECTUL  !  tratati CAUZA ! intrebati-va de ce ati ajuns sa dati antibiotice la albine !
  Acum o suta de ani nu erau antibiotice si se facea miere , in evul mediu se facea miere si ceara mai multa ca acum si nu erau antibiotice . Nu mai nenorociti albinele cu prostii !

janese

Citat din: dragos2006Pe celalalt forum de la un timp mai multi incepatori  vehiculeaza idea administrarii antibioticelor la albine .
  Este cea mai proasta idee care a fost emanata de acel forum . Nu este voie si nevoie cu antibiotice la albine .
Pe langa faptul ca va contamina mierea va duce si la slabirea imunitatii albinelor si implicit aparitiei fel si fel de boli.
   Frati mei nu mai tratati EFECTUL  !  tratati CAUZA ! intrebati-va de ce ati ajuns sa dati antibiotice la albine !
  Acum o suta de ani nu erau antibiotice si se facea miere , in evul mediu se facea miere si ceara mai multa ca acum si nu erau antibiotice . Nu mai nenorociti albinele cu prostii !
dragos...categorisireacare o faci antibioticelor si condamnarea lor s-ar putea sa te coste in stupina intr-o zi...vezi ca la  intretinerea albinelor nu merge cu ..eu cred ca...deci,pe ce te bazezi cand spui asta???sa te vedem cand te-oi intalni in pastoral cu stupine cu probleme..ce ai sa faci in stupina ta??......sau faci si acum si nu spui p"a dreapta!!!! ia spune recunosti cartea lui ograda..bolile albinelor! comenteaza in continuare subiectul..cu antibiotice cand e cazul..?? sau nu categoric  antibioticelor????
Acum o suta de ani nu erau antibiotice si se facea miere , in evul mediu se facea miere si ceara mai multa ca acum si nu erau antibiotice . Nu mai nenorociti albinele cu prostii (sincer ..pui aici problema foarte simplist si nu ma asteptam la un medic sa o puna asa...vezi treaba cu evul mediu)..nu vreau sa starnesc polemici!!

D006

Daca vrei sa predai undeva mierea nu poti sa folosesti antibiotice se regaseste in miere si in anul urmator folosiri lor asta vio spun din proprie esperienta . Nu am mai folosit de atunci deloc2003-2004 si fara probleme de ce sa folosesc daca nam probleme in stupina, noi ce facem luam dimineata cate un antibiotic preventiv? nu cred si atunci de ce sa le dam lor ?

centrifuga

mierea si celelalte produse ale stupului sunt percepute de majoritatea populatiei ca produse naturale.
in ro. consumatorii acestor produse sunt din pacate doar copii,batrani si bolnavi.
oamenii acestia apeleaza la produsele apicole-de multe ori ca la ultima solutie-cu toata increderea si nu este normal,moral sa le inselam increderea,oferindu-le produse contaminate cu antibiotice,la care unii din ei au reactii total negative.
ingerand inconstient antibiotice,cand efectiv vor avea nevoie de tratament cu antibiotice,nu vor mai beneficia de efectul scontat al acestora
am cunoscut multi apicultori inconstienti,pot sa zic chiar criminali care faceau tratamente cu penicilina,streptomicina doar ptr ''a stimula''matca.
Dr Ograda cand a scris lucrarea despre bolile si daunatorii albinelor,ca medic veterinar,era mai putin informat-interesat de remanenta antibioticelor in produsele apicole si formarea rezistentei la aceste tratamente la consumatorul inocent.
Dar se pare ca problemele de moralitare.legalitate nu sunt prioritare pe gainaritul,unde cand am deschis un topic cu aceasta tema am fost luat la misto de adunatura de rinoceri aflata in solda lui blog.

bucovineanu

In ce priveste folosirea antibioticelor in tratamentul albinelor este bine sa stim urmatoarele:
Pentru tratarea locei americane se pot folosi antibiotice. Dar pe langa tratamentul cu antibiotice trebuie luate si alte masuri: dezinfectarea corecta a stupilor si a celorlalte ustensile folosite in stupina, inlocuirea ramelor si atot ce tine de stupina si poate fi inlocuit. Oricate antibiotice vom da, daca nu luam si celelalte masuri nu vom scapa de boala, ba din contra vom contribui la marirea rezistentei microbilor. De aceea inainte de a incepe tratamentul trebuie sa  hotaram   daca este mai avantajos sa tratam, sau sa distrugem familiile si stupii cu probleme. In cazul cand tratam cu  antibiotice, mierea obtinuta nu se va vinde.
Cu totul altfel sta problema in cazul folosirii antibioticelor preventiv, sau pentru stimularea pontei. Acet lucru este interzis cu desavarsire.

janese

eu ma consider crescator de albine...nu sunt nici producator de miere..nici apicultor
urmaresc stupine in stationar ..stupine care sunt ingrijite de acelasi apicultor..stupine peste care nu a venit agricultura intensiva(stiti voi ce vreau sa zic.
aceste stupine sunt in zone unde nu vin alte stupine in pastoral peste ei
am cateva nelamuriri
1. unde este belsugul ala de albina care era in cutii acum douazeci de ani sa zic..si la incepatori si la stupine mai mari!?
2. daca socotesti si urmaresti cate oua pune matca in celule intr-un sezon..vezi ca nu a iesit atata albina din oua. unde se pierde si de ce??
3. desi s-a pastrat aceeasi igiena stricta in stupine..s-a prevenit cosagvinizarea dupa aceleasi tehnici..chiar si mai bine..calificarea stuparilor crescand in timp..matcile  nu mai au vitalitatea care o aveau acum douazeci de ani sa zicem
4.sa se fi degenerat in asa hal carpatina noastra?? in douazeci de ani???
intreb si ma adresez celor cu calificare si de factura medicala(care activeaza in sistemul sanitar)fie el uman fie veterinar

centrifuga

cred ca ati avut ghinion in alegerea  esantionului observat de Dvstra!

janese

Citat din: centrifugacred ca ati avut ghinion in alegerea  esantionului observat de Dvstra!
ma baieti..aici nu cred ca e cazul...care cui da contre!
centrifuga..decat sa-mi dai plesneala asta asa a lehamite mai bine te osteneai sa-mi raspunzi la problemele care le ridic!! nu mai fiti asa...care pe care...ca nu-si are rostul!
am solicitat raspunsuri de la stupari cu studii medicale.. pentru ca altfel vad problema oamenii astia..spre deosebire de janese..crescator de albine dar cu studii mecanice...altu care are studii in constructii...in tamplarie..etc(fara a desconsidera vreo meserie)..chiar daca totzi sunt stupari ..crescatori de albine..sau sunt in contact cu albinele!

centrifuga

Citat din: janese
Citat din: centrifugacred ca ati avut ghinion in alegerea  esantionului observat de Dvstra!
...
centrifuga..decat sa-mi dai plesneala asta asa a lehamite mai bine te osteneai sa-mi raspunzi la problemele care le ridic!! nu mai fiti asa...care pe care...ca nu-si are rostul!
....
Imi pare rau,dar problemele ridicate de Dvstra sunt false,doar asa de tentativa ''de facut valuri''

janese

Citat din: liviuDaca vrei sa predai undeva mierea nu poti sa folosesti antibiotice se regaseste in miere si in anul urmator folosiri lor asta vio spun din proprie esperienta . Nu am mai folosit de atunci deloc2003-2004 si fara probleme de ce sa folosesc daca nam probleme in stupina, noi ce facem luam dimineata cate un antibiotic preventiv? nu cred si atunci de ce sa le dam lor ?
liviu..am o nedumerire...pana a te depista astia ...de ce administrai antibiotice????..si apoi te-a convins ferm ca nu e nevoie...de ce nu a mai fost nevoie de pe o zi pe alta???

janese

Citat din: centrifuga
Citat din: janese
Citat din: centrifugacred ca ati avut ghinion in alegerea  esantionului observat de Dvstra!
...
centrifuga..decat sa-mi dai plesneala asta asa a lehamite mai bine te osteneai sa-mi raspunzi la problemele care le ridic!! nu mai fiti asa...care pe care...ca nu-si are rostul!
....
Imi pare rau,dar problemele ridicate de Dvstra sunt false,doar asa de tentativa ''de facut valuri''
centrifuga....tinta mea nu este ,,facutu de valuri"  tinta mea sunt incepatorii pe care trebui sa-i convingi de ce nu e nevoie sau se poate folosi si altceva dar cu acelasi efect??
fiintei umane daca-i spui sec NU E VOIE.. se intreaba  de ce?? dar ce e voie?...etc
de ce...   dupa zeci  de ani  de folosire antibiotice si fara cercetari suplimentare s-a ajuns la concluzia de pe un an pe altul ca nu e bine cu antibiotice si nu este nevoie la coloniile de albine?..tocmai in prioada cand UE  a interzis antibioticul in produsele apicole!????
puteati sa ma suspectati ca vreau sa fac valuri  doar daca deschideam eu topicul asta...dar asaaa......

D006

Am  folosit si  voi  folosi  antibiotice in  tratarea  bolilor bacteriene,micotice si  parazitare.Daca  comunitatea  europeana zice " nu antibioticilor", toata  mierea  chinezeasca vine  cu  reziduri f.  mari  de medicamente si  cu  un  pret care  este  f palpitant  pt  comunitate.Aceasta miere nu  este  daunatore  pt  consumatori?
-chinezii folosesc  aceleasi  antibiotice ?
-de  ce  se  permite  comercializarea mierei  chinezesti?
-de ce mierea  romaneasca ,spaniola ..etc  nu  se  poate vinde  cu  reziduri?
Hai  sa  fim  seriosi si  sa  nu  ne  pacalim  singuri,folosirea  antibioticilor cu  simtul  raspunderei  este un  lucru  bun  si  chiar necesar.

D006

Citat din: janese
Citat din: dragos2006Pe celalalt forum de la un timp mai multi incepatori  vehiculeaza idea administrarii antibioticelor la albine .
  Este cea mai proasta idee care a fost emanata de acel forum . Nu este voie si nevoie cu antibiotice la albine .
Pe langa faptul ca va contamina mierea va duce si la slabirea imunitatii albinelor si implicit aparitiei fel si fel de boli.
   Frati mei nu mai tratati EFECTUL  !  tratati CAUZA ! intrebati-va de ce ati ajuns sa dati antibiotice la albine !
  Acum o suta de ani nu erau antibiotice si se facea miere , in evul mediu se facea miere si ceara mai multa ca acum si nu erau antibiotice . Nu mai nenorociti albinele cu prostii !
dragos...categorisireacare o faci antibioticelor si condamnarea lor s-ar putea sa te coste in stupina intr-o zi...vezi ca la  intretinerea albinelor nu merge cu ..eu cred ca...deci,pe ce te bazezi cand spui asta???sa te vedem cand te-oi intalni in pastoral cu stupine cu probleme..ce ai sa faci in stupina ta??......sau faci si acum si nu spui p"a dreapta!!!! ia spune recunosti cartea lui ograda..bolile albinelor! comenteaza in continuare subiectul..cu antibiotice cand e cazul..?? sau nu categoric  antibioticelor????
Acum o suta de ani nu erau antibiotice si se facea miere , in evul mediu se facea miere si ceara mai multa ca acum si nu erau antibiotice . Nu mai nenorociti albinele cu prostii (sincer ..pui aici problema foarte simplist si nu ma asteptam la un medic sa o puna asa...vezi treaba cu evul mediu)..nu vreau sa starnesc polemici!!
Dupa concediul la Valter voi veni cu un raspuns amanuntit.

stefan1

Cu cat clima este mai calda, cu atat unele boli printre care si Loca sunt mai agresive si mai raspandite. De aceea se poate ca unele tari sa considere antibioticele necesare in practica apicola.
Efectul administrarii de durata a antibioticelor s-a vazut in medicina umana, unde rand pe rand antibioticele uzuale isi pierd eficacitatea si mereu este nevoie sa se inventeze altele, tot mai puternice si dozele sa fie tot mai mari. Daca am judeca, am vedea ca aceasta practica duce spre un dezastru. Este clar ca ar trebui sa folosim antibioticele mult mai putin si numai cand nu se poate altfel. Parerea mea este ca nu trebuie in nici un caz sa se foloseasca antibioticele preventiv si mai cu seama stuparii incepatori nu ar trebui invatati cu aceste practici , care isi vor arata efectele adevarate dupa multi ani.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Eu am inteles ca de loca se scapa cu foc. Ma gandesc doar la ce este bun totusi acel antibiotic?
Atunci cand este un focar de loca, se face o comisie, se arde tot inventarul apicol si se dau despagubirile de rigoare.
Iar pun intrebarea: pentru ce sa dau preventiv, daca loca oricum apare, prin spori si dupa 40 de ani. Ii trebuie doar cateva conditii de cultura.