Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Frumoase poze, se vede mana de gospodar si la cat mai multi stupi!

G. Iulian

Crăciun fericit tuturor alături de cei dragi și iernare uscată albinelor.  : sampanie:  : sampanie:  : sampanie:  :beer:

bee_lover


G. Iulian

Un adăpător. E al lui Nea Marian de unde am luat 4 roiuri.

silviu

Interesanta scula.Si eu imi tot storc creerii sa gasesc un tip de adapator sa-l alimentez cam la o saptamana ,sa nu ma coste mult si sa fie si bun.Cam multe pretentii,nu?Mai trebuia sa spun sa se faca singur si le aveam pe toate.(Alba ,grasa si frumoasa si devreme acasa)
             Cu stima ,
                        Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

Bistriteanul

Cel mai ieftin e un izvoras, :) dar poti folosi o canistra de 25 de litri, din plastic si care are robinet. Robinetul il deschizi numai putin cat sa picure apa pe o scandura putin inclinata in care s-a taiat un santulet ca cea din imaginea anterioara.
Canistre se gasesc la magazinele care vind produse din plastic, in Bistrita gasesti in piata Decebal, Cibela.. , costa pina in 20 de lei si daca iti iei 2, cu una transporti apa si o schimbi cu cea goala de la adapator.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

G. Iulian

Ieri am fost în vizită la stupi, ca să îi văd ultima dată pe anul acesta. I-am ascultat pe ai mei și pe cei ai  tatălui meu totul este ok până acum. La cei cu folie chiar m-am uitat un pic prin folie și am văzut că nu au condens, cuibul încă jos. Gazda m-a rugat să mă uit și la ai lui și la el totul ok mai puțin unul pe care l-am găsit înghețat. S-a mutat după diafragmă pentru că a uitat să scoată ramele. Eu l-am tot întrebat în toamnă pentru că am văzut discuțiile pe acest forum dar a uitat, pe ceilalți i-am ascultat și e bine sper să fie singura pierdere. Are 5 rame acum pline cu miere de la stupul decedat, i le-am scos și le-am pus la păstrare să le dea în primăvară sau când e nevoie la ceilalți.

LA MULȚI ANI TUTUROR!    : sampanie:

G. Iulian

LA MULTI ANI  2013 !!!!

silviu

 : sampanie:
   LA MULTI ANI CU SANATATE!
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

dorindafi

Citat din: Gheorghevici I din Decembrie 27, 2012, 08:36:30 AM
Un adăpător. E al lui Nea Marian de unde am luat 4 roiuri.
pt statzionar merge deoarece eshti acasa shi potzi sa le schimbi apa atunci cand e nevoie
in pastoral pica afacerea deoarece ele se vor descurca shi singure
shi inca ceva = acsa atunci cand ele vor considera ca te-ai ostenit , vor cauta o alta sursa
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Ieri în sfârșit au zburat albinele, au fost 14 grade și dupăamiază a ieșit și soarele. Câteva poze cu stupina și cu fazele de construcție a unui fund antivaroa făcut în apartament.  :D   :hi:  :hi:  :hi:


dorindafi

in filmul 6 [ cu galeata ] eficacitate maxima
restul doar pt publicitate
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

relutu


G. Iulian