MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Bine v-am gasit dragi iubitori de albine! Ma numesc Ma numesc Manea Petru.Practic stuparitul din anul 1975.Acum stuparit stationar.Am 75 de familii. Urmaresc forumul ,APIARDEAL,  de aproape 2 ani,dar acum am invatat si am prins curaj sa postez si eu . Locuiesc si am stupina in Carpinis-Timis.

orbanstefan64

bun  venit pe forum!
te asteptam cu postari din experienta acumulata in atitea ani de stuparit :hi:

mape 48-petru manea

am ceva expirenta,dar ma descurc mai greu cu computerul.Am citit postarile d-voastra si a altora si mi-am dat seama ca exprinta nu este numai la mine

crombra

Bine ai venit in 'casa' noastra, Petru. Aici vei gasi oameni cu suflet mare gata oricand sa-ti dea un sfat.
Si asteptam sa ne impartasesti din experienta ta care se pare ca nu este putina.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

bucovineanu

Bun venit pe forum si asteptam cat mai multe postari interesante. Pe forum se face un schimb de experienta si cu toti avem de invatat unii de la altii.

nicu68

bine ai venit pintre noi,te salut :hi:

tassevasi

Va salut  ,aveti multi ani de stuparit , mai multi decit virsta multor colegi de pe forum.
Sa fiti sanatos si sa aveti putere de munca .
Numai bine   :hi: :hi:

gheco

Principala valoare a acestui forum este data de postarile facute despre experiente proprii. In 35 ani de apicultura s-au adunat multe (bune si rele) si ne vom bucura cand vom citi. Bine ai venit !
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

valter

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

mape 48-petru manea

Va multumesc pt.urari. Eu va cunosc dupa postarile voastre pertinente. Un forum linistit ,asta ma facut sa indraznesc  sa  ma bag si eu in aceasta mare hora a stuparilor.Cand voi invata voi pune si poze. Va multumesc !

prisecarul

oricand aici poti gasi un sfat sau o indrumare!
avand in vedere experienta ta, sunt convins ca avem cu totii ce invata de la tine!
fii bine venit printre noi!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

mape 48-petru manea

Azi am facut o revizie sumara in stupina.14 gr.soare,vant sud/est 20 km/ora.Am gasit o familie moarta.(fara hrana)In toamna am observat trafic la urdinis(anormal).Nu am verificat in interior.Concluzie:a fost furtisag linistit.Am gasit si matca binenteles moarta ne marcata concluzie:schimbata linistit si nu sa mai fecundat fiind tarziu.Deci fam.era intro situatie deosebita si nu se mai apara.Are cineva o parere.Va rog.

orbanstefan64

ai avut matca marcata?

mape 48-petru manea

Da .Asta ma facut sa TRAG ANUMITE CONCLUZII

mape 48-petru manea

nu imi pare rau ca am pierdut o fam.,imi pare rau ca a murit din vina mea :sad: :sad: :sad: