Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Accidentul pe care l-a avut colegul Flavius trebuie sa fie un semnal de alarma pentru cei care vor sa lucreze cu utilaje de tamplarie si nu au minime cunostinte de protectie a muncii. Aceste utilaje sunt foarte utile unui apicultor,  dar nu iarta greselile. Si alte degete sau maini nu mai cresc. :nono:
Cateva masuri de care trebuie tinut seama:
- sculele trebuie sa fie foarte bine ascutite, altfel apuca piesa pe care o prelucram si accidentul e gata.
- masa de circular sa aiba obligatoriu aparatoare pentru panza circulara.
- atunci cand lucram sa avem toata atentia concentrata asupra lucrului.
- piesele mici se dau la abricht numai cu ajutorul unui dispozitiv special.
Poate ne spune Flavius daca stie unde a gresit si s-a accidentat.

flavius

stai linistit, ca de 3 saptamani imi tot fac autocritica...situatia a fost cam asa: aveam distantierul montat in dreapta panzei, latimea de debitat setata la 37 mm (stas pe rame...), bagam scandura cu mana dreapta, tineam presat contra distantierului cu degetele de la mana stanga, undeva la 20-25 cm in spatele si in lateralul panzei...garda montata ok, panza ridicata numai cat sa depaseasca grosimea scandurii, ochelari de protectie, masca de praf, antifoane pe urechi, salopeta comoda, sapca in cap (eram in soare...), manusi mulate de bumbac cu picatele din plastic (pentru aderenta maxima...)...scandura pe care o prelucram era din lotul de acum 2-3 ani, foarte bine uscata...ultimii 20 de cm la una din taieturi, din cauza vibratiei aparatului, s-au desprins dintr-o data (s-a crapat in lungul fibrei...dreapta...)...mana stanga, care impingea un pic oblic pe coltul din spate al scandurii respective (cu dreapa manevram o bagheta de impins, dedicata...), in momentul in care scandura s-a despicat, a fugit spre panza circularului...din pacate nu am reusit s-o retrag destul de repede...norocul chior a fost ca degetele nu s-au dus perpendicular pe panza, ci oblic, panza a fost ridicata numai cat era nevoia, eram atent si am tras totusi mana inapoi...si nu au fost atinse ligamentele sau nervii...

PS sunt un fanatic al securitatii muncii, de obicei imi iau mai multe masuri de siguranta, imi impamantez toate sculele electrice separat, folosesc toate garzile/protectiile, etc, etc, etc...accidente se mai intampla, asta e singura concluzie pe care am reusit s-o trag...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Sanatos este sa ai mereu o distanta fata elementele taietoare ale masinii. Nu se lucreaza cand esti nervos sau obosit. Nu se lucreaza mai mult de 50 minute. Pauza de 10 minute este benefica si pentru motor.
Daca esti fumator (si cazurile sunt dese) fumeaza in pauza. Nu se lucreaza la masina cu tigara in gura.
Spor la treaba.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

nu sunt fumator, nu lucrez decat in w/e, arareori am fost obosit si m-am apucat de lucruri grele...in general sunt foarte atent la chestiile taietoare, ca de acolo vine pericolul... v-am spus, nu caut justificari sau dezvinovatiri, nu incerc decat sa inteleg ce a mers prost si sa incerc sa nu mai ajung acolo niciodata...si n-o sa se mai intample, va spun eu...urmatoarele proiecte "tamplaristice" sunt niste jig-uri pentru diverse operatiuni la circular...chit ca o sa pierd 2-3 zile pe trebusoarele astea, o sa le fac, pentru siguranta mea viitoare...

Vestile bune, acum: mijlociul si-a recapatat aproape toata mobilitatea, reusesc sa-l strang aproape complet spre podul palmei...indexul este inca pansat, mai are vreo 2 copci, pe care o sa le scot maine...dar probabil o sa mai stea pansat inca vreo saptamana...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Sambata am umplut iarasi hranitoarele cu apiinvert, si am verificat cate un pic pe la rame...in majoritatea cazurilor, din 4-5-6 rame cu faguri artificiali puse in ultimele saptamani, cel putin 2 erau cladite, cam pe jumatate (adica ori 3/4 pe una din fete+1/4 din cealalta fata, ori o fata intreaga...), celelalte aveau lucratoare pe ele, chiar si in cazurile in care ramele erau puse in stup DUPA hranitor...in toate cele 4 cutii am cel putin 3 rame aproape pline cu miere, jumatate capacita, jumatate la maturat, plus ce s-a mai depus in fagurii proaspet claditi...in poze (scuze pentru calitate, sunt facute cu un telefon...) se vede una din ramele cu fagure artificial, aproape plina pe o parte cu miere necapacita...in ultimele poze se vede cea mai mare rama pe care am gasit-o, in care sunt cel putin 3.5-4 kg de miere (masurata ochiometric...), mare parte capacita...am reusit sa vad si una din matci, la ultimul stup...oricum, nu le-am cautat cu tot dinadinsul, intrucat nu am vazut nici urma de botca pe nicaieri, nici celule de trantor...

PS: intr-unele dintre poze se vede si degetul bandajat...hihihi... :nebun: :nebun: :dinti: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

bucovineanu

Citat din: flavius din August 19, 2010, 09:21:47 PM
nu sunt fumator, nu lucrez decat in w/e, arareori am fost obosit si m-am apucat de lucruri grele...in general sunt foarte atent la chestiile taietoare, ca de acolo vine pericolul... v-am spus, nu caut justificari sau dezvinovatiri, nu incerc decat sa inteleg ce a mers prost si sa incerc sa nu mai ajung acolo niciodata...si n-o sa se mai intample, va spun eu...urmatoarele proiecte "tamplaristice" sunt niste jig-uri pentru diverse operatiuni la circular...chit ca o sa pierd 2-3 zile pe trebusoarele astea, o sa le fac, pentru siguranta mea viitoare...

Vestile bune, acum: mijlociul si-a recapatat aproape toata mobilitatea, reusesc sa-l strang aproape complet spre podul palmei...indexul este inca pansat, mai are vreo 2 copci, pe care o sa le scot maine...dar probabil o sa mai stea pansat inca vreo saptamana...
Nu vreau sa creada cineva ca sunt atotstiutor. Cred totusi ca accidentul ar fi putut avea  urmatoarea cauza:  panza de circular nu era bine ascutita si nu avea ceapraz. Cert este ca scandura nu aluneca usor si trebuia impinsa cu oaerecare forta si de aceea a crapat. Oricum atunci cand unealta taietoare se apropia de capatul scandurii trebuia luata mana de pe ea si continuata impingerea numai cu bagheta.

flavius

nu e cazul...scula in cauza (circularul...) este un Rioby proaspat cumparat, asta a fost cam a treia oara cand l-am folosit...toti dintii la locul lor, ascutiti perfect...eu zic altceva: scandura uscata bine, grosime cam 25 mm, datorita faptului ca circularul este de tip usor (are vreo 38 kg cu totul...), a vibrat...iar vibratiile au determinat craparea ultimilor cm ai scandurii inainte ca dintii sa ajunga la ea...

astazi mi-au sosit niste minuni de cartulii de peste ocean, cu tot felul de device-uri de pus pe diverse scule, pentru protectie...am spicuit deja niste chestii, gen sanie de taiat/spintecat, distantiere in dinti (traducerile sunt mot-a-mot din engleza, la unele nu exista termeni in romana...), toate pentru montat pe circularul stationar...plus o masa de frezat, in care pot monta freza manuala pe care o am deja...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Sa ne prezinti si noua scheme si foto cu aceste dispozitive se protectie si in special masa pt. freza.
Multumim.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

#38
cu cea mai mare placere...poate reusesc sa scanez cate ceva inainte...vedem...daca nu, o sa fac cat de multe poze din timpul procesului de fabricatie ca sa ilustrez mai bine conceptul...

pana atunci o sa atasez un fisier pdf, cu un plan complet luat de pe net...ce ne intereseaza pe noi este blatul superior, dedesubturile pot sau nu fi construite...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

cea mai minimalista solutie o gasiti in attach-ul de mai jos...tot pentru masa de frezare...sfat personal: orice chestie din asta e musai sa fie prinsa fff bine, de o masa solida...altfel vibratiile or sa va dea mult de furca...eu de aia ma gandeam sa fac o masa dedicata...

mai e un attach, cu una ceva mai evoluata...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

Nu ai pentru ce...eu mi-s pe principiul lui Romikele: cu cat ofer mai multa informatie, cu ata primesc mai multa din alte parti...asa ca trebuie numai sa cereti...daca pot, va ajut cu cea mai mare placere... :dinti: :dinti: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

cristian87

Foarte frumoase gadgeturile.Multumesc mult.
Mi/a placut mai mult cel mai simplu.
La cel mai complicat nu am inteles de ce talpile ce se sprijina pe podea sunt asa scurte.Are stabilitate cu ele sau trebuie fixate in podea cumva?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

flavius

sincer, nu stiu exact...eu am deja o masa de tamplarie foarte solida, self-made, si nu imi fac probleme foarte mari in aceasta privinta...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Ieri am mai umblat inca o data la stupi...am ochit inca o matca, la unul din cei la care nu o vazusem de mai mult timp...am mai bagat niste apiinvert, si am observat multa culegatoare cu polen/pastura galbena pe picioruse...o sa pun poze cu ramele respective, sa ma lamuriti voi cxe este acolo...polen sau pastura?

si acum, poze...ultimele doua sunt cu o rama cu fagure artificial, cladita aproape complet in mai putin de 3 saptamani, si umpluta cu apiinvert...ne-ouata...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...