Radu Andrei Nastase

Creat de AndreiRN, Octombrie 16, 2009, 09:04:38 PM

« precedentul - următorul »

AndreiRN

Pai a fost o zi de Februarie cand am deschis si eu ochii in lumea asta.
Era 1963 si de atunci ...... a inceput o aventura.
Nascut in Ploiesti si copilarit pe lampuri si prin oras si pe la Intorsura Buzaului anii au trecut si in '83 am devenit cetateanul nimanui si am ajuns in Roma de unde a urmat Los Angels. Ani plini de actiune care ii privesc cu drag acuma. Terminat facultatea de mecanica pe profil aeronautica ca asa e industria locala. Casatorit cu o colega de liceu cu care am o fata dar divortat in prezent. Pasionat crescator de caini lupi si columbofil si motociclist si de curand si de apicultura.
In rest ... totul e bine si frumos atunci cand muncesti cu drag sa realizezi ce te pasioneaza.

AndreiRN

O apicultoare de la club ma anuntat ca omoara 2 famili ca sunt prea agresive.
Desigur ca m-am opus si m-am oferit sa intervin eu.
Ia a zis sa le iau din curtea ei.
Ajung eu acolosi gasesc 2 stupi pe 3 corpuri fiecare.
Primul era pe 2 de 1/1 si o magazie de 3/4 si al doilea avea una de 1/1 si 3/4 si sus 1/1.
Le afum eu si ele sunt cuminti.
Pun costumul si mai dau cu fum si ridic capacul la primul si albina puhoi.
Dau sa ridic magazia si e ca un pietroi.
O pun alaturi si scot rama cu rama si sunt plina ochii, nici macar o celula goala.
Scot 10 rame superbe si i le dau.
Acuma sa mut albina in cutiile mele.
Mut cuibul de sus alatusi si deasupra cel de jos sipun cutia mea pe loc si incep sa mut ramele.
Albina puhoi si cu tot fumul meu devine agresiva.
termin de mutat dar eram acoperit de albina si tot cartierul era terorizat de albine asa ca pun capacul si leg cutia sa incerc sa o iau dar e albina pe pereti groasa asa ca astept sa se insereze.
Familii ff puternice si eu cred ca agresive datorita faptului ca nu mai aveau unde sa lucreze.
Le duc la mine pe camp si le impart in 4 sa-si traga botci si sa se puna pe treaba.

stefan1

De multe ori albinele agresive sunt harnice si rezistente. Totusi agresivitatea este  un defect foarte deranjant, in special daca ataca si alte persoane. Cum exista si soiuri harnice si blande, multi prefera sa schimbe matca la astfel de stupi si sa obtina familii blande. Pericolul este si ca acest caracter sa se transmita prin trantori la mult mai multi stupi din zona.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

AndreiRN

Le-am mutat.
Sunt albinele mai agresive cand sunt blocate cu miere?
Duduia de miere cutiile.
Cuiburile cu coroane late ca palma de miere capacita si caturile complect capacite.
Le-am mutat pe intuneric cu o maciuca de 1.5m si un ajutor ca nu le puteam clinti si terorizau cartierul.
Acuma e treaba pe mine sa le despart si sa le pun la munca cu rame goale.

bucovineanu

Cred  ca agresivitatea in cazul de fata este mai degraba o trasatura genetica. Mai este posibil ca in locul unde erau sa fi fost stresate de ceva. Nu am intalnit cazuri ca atunci cand sunt blocate sa devina agresive. Decat sa fie divizate, ar fi mai bine sa se faca extractie, desi acest lucru o sa fie destul de greu, dupa care sa fie schimbate reginele. Daca vor fi divizate si viitoarele regine vor mosteni agresivitatea mamelor, problemele se vor multiplica si atunci va fi mult mai dificil de indreptat situatia.

D006

am furnici in stup.ce e de facut?multumesc pentru raspuns

AndreiRN

Pai stupi mai slabi sunt mai usor atacati de furnici deoarece feromonul matci nu "acopera" zona bine. Un stup puternic emana suficient "miros" sa tina furnicile la distanta.
Daca stupul e pe picioare pune vaselina de rulmenti 2 degete pe fiecare picior jur imprejur.
De asemenea poti pune picioarele in 4 bidoane de ulei frumos decupate cu forma piciorului si in care pui ulei de motor ars.

catel

felicitari, in special pt curajul de a parasi tara. spor la munca.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

milu56


AndreiRN

1983, 19 ani, viata e o aventura placuta.

milu56


AndreiRN

Citat din: catelfelicitari, in special pt curajul de a parasi tara. spor la munca.
Pai am tot umblat prin vreo 11 tari pana acuma si o sa mai casc gura si prin altele. Oricine are ocazia merita sa vada si cum alti oameni traiesc.

sfantul spiridon

vino acasa domnul meu....nu uita ca esti de aici nu de"acolo"
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

AndreiRN

Dupa +26 de ani sunt de "aici" nu de "acolo".
De cate ori am fost in vizita de abia asteptam sa ma intorc acasa la liniste si disciplina si cald.

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro