Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut, kostas, daca ati facut mii de rame si altele , supuneti-mi va rog cum stati cu carbunii, la al meu de cum lam pus in functiune mi sa parut ca face scantei cam mari pe carbuni , stiu ca e normal sa faca scantei dar mie mi se par cam mari in comparatie cu alte motoare pe care leam folosit .(unul pe inductie e ideal dar.....)
bine cei 24 de dinti e optiunea de baza cu care iese din fabrica , dar uilizatorul face un mic tuning si isi pune o panza in functie de catitatea pe care o doreste ,pe al meu era din fabrica una de 40 dinti asa ca am preferat sa tai cu ea , mai am una de 60 dinti dar o pastrez pentru lucruri mai delicate .

parerea mea e ca nu este necesar pentru constructia de stupi si rame o panza mai mare de 250 mm acum astept si parerea expertilor poate stefan orban ne spune ceva .
spor al treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Constantin_MH

Da, si al meu a facut de la inceput scantei mai maricele, dar au ramas cam la fel, nu s-au mai marit.
Eu am avut probleme cu al meu dupa cateva ore de functionare. Norocul ca am fost pe faza si l-am oprit imediat. Cand l-am desfacut(am renuntat la garantie pentru ca dura f. mult reparatia) am observat ca un rulment era dus, fusese montat defect din fabricatie. Am inlocuit ambii rulmenti, am verificat totul si pana acum vad ca merge bine. In primavara mai fac o revizie.
In orice caz, l-am forjat binisor. Cu pauze din ora-n ora merge fara probleme.

marius_vfp

#227
haahah  kostas, parca suntem patiti de aceeasi problema ,de fabricatie ,
sa va zic cum a fost, il cumpar il pun la treaba , bag cam 2-3 ore mai mult nu ,  in momentul cand il opream scotea un sunet ciudat , nu mi-a fost greu sa vad de unde vine sunetul ,am desfacut la motoare de la aspirator masina de spalat ,flex ,pendular , bormasina , ciocane percutoare , daca ma crezi nici nu le mai stiu numarul sau culoarea , si l-am luat la dezmembrat pana am ajuns la rulmenti si pinioane , rar mi-a fost dar sa vad atata interes din partea firmei sa nu puna macar un gram de vaselina pe pinioane , era perfect uscat, la toate flexurile pe care le-am desfacut am gasit vaselina la greu la asta nika , problema a fost la unul din rulmenti de pe capatul axului ce tine panza ,era unul cilindric mic l-am imbalsamat bine si pinioanele la fel apoi am umplut cavitatea cu ulei de cutie de viteze auto , acum MERGE UNS  la orpire se vede schimbarea, asadar aviz celor care cumpara scule de genul nu mai stati pe ganduri si baga-ti vaselina de nou ,sau macar verificati daca are , de smecherii de la service si garantie sunt patit de mor chiar daca se strica nu-l mai duc la nimeni il repar singur
eu am verificat daca motorul se incalzeste si e rece tot timpul oricat lasi folosi , dupa cum am zis si mai sus i-am bagat un regulator de tensiune de la un aspirator la care so dus motorul si il dau mai incet astfel merge non-stop numi fac griji din privinta timpului de utilizare .

spor la treaba iernare usoara .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

adi-m

Si eu sunt patit , am moscat-o de cateva ori in legatura cu vaselina pe care o baga fabricantul  :uimit:, asa ca m-am invatat minte si inainte de a folosi o scula noua mai  intai o verific , acola unde este cazul completez cu ce trebuie .


PS:    Pana acum nu am avut ocazia sa nu fac completarile de rigoare. :wink:

miere dulce

M-a pus sotul ieri sa fac o comanda online pentru un abricht cu grosime .Ce ziceti ,cei care ati mai facut cumparaturi asa,am sansa sa-l vad si daca da oare cat dureaza ?

marius_vfp

cele mai mari sanse le ai atunci cand produsul este platit la destinatar , eu nu dau bani prin livrari pe contul vanzatorului respectiv , a si musai sa contina si certificatul de garantie completat si stampilat , altfel , e..........
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

miere dulce

A....Pai la destinatar dar l-am cerut prin curier rapid si sotul m-a ametit azi .Tot venea din atelier si ma intreba:''pe unde-i curierul nu stii?''  :smile:

orbanstefan64

#232
eu de curind am comandat unul de la iasi  si o venit in 48 de ore . :nod: :nod:
  :hi: :hi:

POSTASUL

#233
Citat din: miere dulce din Februarie 17, 2012, 06:02:31 PM
M-a pus sotul ieri sa fac o comanda online pentru un abricht cu grosime .Ce ziceti ,cei care ati mai facut cumparaturi asa,am sansa sa-l vad si daca da oare cat dureaza ?
eu zic ca vati grabit cu comanda ,  la Gura Humorului este un atelier  unde se face arproape orice masianarie  la preturi rezonabile si in acelasi timp de o calitate f buna care tine in timp . Foarte multi meseriasi si chiar incepatori din tara  apicultori  de  pe cele doua forumuri de apicultura au apelat la acest atelier  si sunt foarte multumiti atat calitativ cat si de pret , nu fac reclama nimanui va spun doar un lucru real  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

miere dulce

Aveti dreptate;nu trebuia sa ma grabesc ;trebuia sa intreb intai aici

POSTASUL

Citat din: adi-m din Ianuarie 15, 2012, 08:20:12 PM
asa ca m-am invatat minte si inainte de a folosi o scula noua mai  intai o verific ,



:hi:  :hi: totdeauna inainte de a folosii o scula trebe verificata  :nod: cand eram amai tanar  procedam asa  , acuma ........... =))  =))  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

adi-m

Am facut si eu o comanda la IASI si mi-a venit prin curier in 48 ore.

orbanstefan64


adi-m


adi-m

Stefane da-mi un sfat , i-am facut proba si la sfarsit pe o portiune de 10 cm intra mai mult cutitele.Sa fie din reglajul lor sau a mesei  de la iesire  :hi: