Modalitate de lucru pentru a scoate un stup din starea de bezmetic .

Creat de marian sima, Iulie 25, 2014, 03:34:27 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

   Interesant subiect. Pe ultima pagina s-a discutat cu totul altceva dar la fel de interesant. Nu pot sa cred ca in afara de instincte dobandite in milioane de ani de evolutie albinele se mai bazeaza pe altceva ce duce spre ratiune.
Dar revenind la subiectul initial imi pun urmatoarea intrebare:
      Daca stupul bezmetic isi revine eliminand ramele si punand o botca capacita, acest lucru nu se poate realiza inlocuind botca cu o regina introdusa in cutie? Si asta tinand cont ca de exemplu in aceasta perioada e mai complicat cu botcile capacite, in schimb regine se gasesc de cumparat.

TDI

Maturitatea sexuală a viitoarei regine se atinge in ziua 4-5 de la eclozionare, pana atunci nu emite feromoni si colonia besmetica poate fi păcălită - dar nu tot timpul.
Plus ca de obicei botcile sunt gratis.

marian sima

Nu stiu daca merge cu botca de plastic.
http://www.stuparul.ro/introducere-matci/botca-plastic.html


Bagi matca in botca ii pui un capacel din foita de ceara si e acelasi lucru ca si la botca capacita.
poti folosi si un stut de tub de silicon.

Ma gandesc ca nu se simte feromonul de matca imediat.

oroles

Citat din: TDI din August 03, 2014, 10:34:28 AM

Matca, datorită poziției ei privilegiate si cu o durata de viată de 15-20 de ori mai mare (în medie) decât a albinei lucrătoare - poate fi delimitata cel putin la nivel teoretic cu un grad de inteligenta mai mare decât media instinctuală.
Si îmi bazez observatiile probabil prea încrezătoare pe exceptiile care întăresc regula într-o asa o maniera încât explicatiile de multe ori surclasează nivelul de intelegere la care am ajuns eu.

Vorbesti bazandu-te pe speculatii. Exista studii care arata ca matca e mai putin inteligenta decat albinele. Inclusiv la capitolul  vedere, orientare, memorie sta mult mai prost. Ea nu trebuie sa stie drumul de intoarcere decat o singura data. Cand roieste, cercetasele ii dau directia. Si exemplele pot continua.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Ca sa revin on-topic, familiile besmetice unificate la sfârșitul lui august, septembrie cu roi pe 2-4 rame nu au fost eficiente. Albina din colonia besmetica nefiind pregătită pentru iernat - vitellogin - moare, antrenand in moartea ei multe albine sau chiar toate din roi.
Alternativa pentru coloniile besmetice la sfarsit de august septembrie este hrănirea intensiva pe rame bune de iernat, rame care - după umplere, se dau fără albina coloniilor cu rezerve insuficiente.
Citat din: oroles din August 04, 2014, 02:39:44 PM
Citat din: TDI din August 03, 2014, 10:34:28 AM

Matca, datorită poziției ei privilegiate si cu o durata de viată de 15-20 de ori mai mare (în medie) decât a albinei lucrătoare - poate fi delimitata cel putin la nivel teoretic cu un grad de inteligenta mai mare decât media instinctuală.
Si îmi bazez observatiile probabil prea încrezătoare pe exceptiile care întăresc regula într-o asa o maniera încât explicatiile de multe ori surclasează nivelul de intelegere la care am ajuns eu.

Vorbesti bazandu-te pe speculatii. Exista studii care arata ca matca e mai putin inteligenta decat albinele. Inclusiv la capitolul  vedere, orientare, memorie sta mult mai prost. Ea nu trebuie sa stie drumul de intoarcere decat o singura data. Cand roieste, cercetasele ii dau directia. Si exemplele pot continua.
Una din operatiunile care iti simplifica "apicultura", după eliminarea mătcilor si a coloniilor neperformante, este uniformizarea coloniilor de câteva ori pe an:
- în august, după ultimele mătci împerecheate în epoca stimulărilor și a completărilor.
- în septembrie când începi descapacirile si eventual ultimele completari.
- în octombrie-noiembrie, in functie de vreme, eventual înaintea ultimului tratament din anul calendaristic - famillile nu mai au puiet si cu ajutorul foliei de nailon si a otetului, posletelui, etc muti rame de la o colonie la alta
- în anul următor între 1 și 15 martie, dupa eliminarea coloniilor cu matci neperformante, lipsa , etc.
Uniformizarea presupune folosirea ramelor cu puiet capacit intr-o prima faza, ulterior doar rame cu albina. In sezonul rece uniformizarea presupune ca colonia de albine sa fie strânsă la maxim iar rama destinata iernarii sa nu aibă mai puțin de 2.5 kg.
Fa uniformizarile astea, si discutam la finalul sezonului următor despre speculatii.
Unificarile efectuate cu 2-4 săptămâni înaintea "marilor" culesuri nu au fost eficiente in cazul meu decât partial.
Colonia de albine nu prea poate fi privita ca un cumul de indivizi, ci ca pe o entitate, chiar organism in care fiecare individ ia locul unui organ mai mult sau mai puțin specializat. Dar când ai o stupină uniforma din punctul de vedere al hranei si al populației, diferenta referitoare la productie se datorează exclusiv mătcii, matca care interpretează la nivel de receptor si emitator informatiile primite folosindu-le la potential maxim.

marian sima

Citat din: oroles din Iulie 26, 2014, 04:32:02 PM
Pentru o dispersie mai buna puteti incerca introducerea fumului cu azotat de amoniu prin urdinis, cu ajutorul varojetului.
Din ce am mai auzit e suficient cateva bilute de azot pentru un stup (5-7).
Oroles merge chestia cu varojetul,am pus 6 bilute de azotat,albinele nu au cazut pe fundul stupului,au ramas amortite pe rama.

Am mutat roiul la 20 de metri de la locul lui ,nu sa dus nici una inapoi.
Ai dat o ideie buna care are multe intrebuintari. :hi:

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: marian sima din August 09, 2014, 08:04:51 AM
...
Am mutat roiul la 20 de metri de la locul lui ,nu sa dus nici una inapoi.
...

Dar mai mișcă vre-una?  :D

marian sima

Chiar se misca si nu au uitat sa intepe,nu am mai pus masca pe fata si ma luat una drept intre ochi .
Baiatul meu Andrei se amuza aseara spunand ca seaman cu un avatar. :)

thomas

Va salut! In aceasta vara am avut primul caz de stup (roi bezmetic), mai mult din vina mea. Dar s-a rezolvat astfel incat m-am mirat si eu.
Initial am facut mai multi roi pe 4R. Le-am dat botci din transvazare, regini iesite, tot ok. Unul din ei, dupa ce a inceput regina sa oua, l-am gasit cam la o saptamana plin de botci de salvare si regina lipsa. Bun, le-am rupt si i-am dat altele frumoase pe care le aveam eu. Nu le-a vrut, si fiind rar pe acasa l-am gasit ca oua numai oua nefecundate, bagandu.mi trantori in celulele normale si stricand ramele. Nu era matca trantorita, ci probabil albina oua.. Era un sg ou in celula, dar mai la margine, nu in centru. In fine.. A stat cam 2 sapt asa, daca nu mai bine, plus timpul fara regina. Acum vreo 3 saptamani am gasit 2 botci de SL. Le-am decupat si i le-am pus intre spetezele ramelor, fara protectie. Duminica trecuta, avea o regina frumusica si oua pe 2 fete de rama, cam cat de o palma pe fiecare. Problema e ca are putina albina, si nu-i slabesc pe altii sa ii dau puiet. Incerc s-o trec iarna pe 2 R de albina. Miere are destula.
Ce m-a mirat foarte tare este ca de la starea de bezmeticire si-a revenit singur. Nu scuturat, nu schimbat rame, doar i-am pus botcile.

marian sima

Cand ai format roi ai avut norocul ca albina care ponta sa revina unui singur roi.

Nu si-a revenit singur din starea de bezmeticire ,pur si simplu cand ai bagat botcile albina care ponta murise.

Acum ai matca dar acele putine albine ramase vor muri si ele.

Trebuie sa ii mai dai populatie acelei matci cel putin 3 rame.

Apicotef

Il iernezi impreuna cu o familie sau alt roi...dar obligatoriu pe 3 rame chiar dak are musca de 2. Bafta