bucati de plante aduse in stup

Creat de petru.atudorei, Mai 11, 2014, 08:21:08 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

Salutare...
Azi la un control am surprins o albina care avea in mandibule ceva bucati dintr-o planta.. nu o ducea afara din stup..ci se plimba pe rama.

Aveti idee ce facea?

Vyktor

Salut Petru!
Ale tale si or face cuib  :rotfl:

oroles

Poate voia sa infunde vreo gaura cu ea. :P Zic si eu... Sau e posibil sa se schimbe vremea. Strabunii nostri spuneau ca atunci cand umbla porcul cu paiul in gura se schimba vremea. E posibil si la albine sa fie la fel.  =))

Chiar nu am mai auzit asa ceva. Am avut si eu resturi de paie de la saltele. Am maturat stupii si daca mai ramanea ceva le scoteau afara. Eu am vazut albina cu larva de trantor in mandibule, dar cu paie chiar nu am vazut...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Din lanul de fasole

Citat din: petru.atudorei din Mai 11, 2014, 08:21:08 PM
Salutare...
Azi la un control am surprins o albina care avea in mandibule ceva bucati dintr-o planta.. nu o ducea afara din stup..ci se plimba pe rama.

Aveti idee ce facea?

Nepoate, mult mai tânărul meu prieten, ai un umor terifiant, sincer, dacă vrei să faci a doua facultate, te asigur că, fără nicio pregătire prealabilă vei fi acceptat la cea mai bună facultate de ştiinţele comunicării, FJSC, din cadrul Universităţii Bucureşti, ştiu ce spun !
Eşti creativ, mie – dacă mi-aduc bine aminte – nu mi-ar fi trecut prin cap să transform reacţia gărzilor unui stup la furtişag  în despăduchere varroua, pe bune ! :)  Chiar dacă mă cam lasă memoria, asta nu pot să o uit, imaginea cu luptătoare de « cum-fu »  care nu vor să omoare hoaţele, dar fac tot posibilul ca să le rupă un picior, o aripă, cu care să le dea în cap, ca să nu mai vină a doua oară la furat, transfigurată în despăduchere,  mi-a rămas pe retină, subliminal. Eşti bun !
Acum m-ai dat peste cap, nu mi-ar fi trecut prin minte să fac din albină porc prezicător de vreme, cu paie în gură, şi nici rândunică ce-şi face cuibul. Dar nici porumbelul păcii, în cioc având ramurica de măslin. :P
Tot respectul meu, cu aceeaşi prietenie,

Constandin Pălămidă.
De veghe în lanul de fasole, pe mâna stângă.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

marian sima

Albina din imagiene este alt soi de albina.
Sant rase de albina solitara care-si fac o celula din lut sau din alte materiale.

Referitor la ce zicea Petru,in tara apar noi plante aduse de prin te miri ce tari,unele sant dulci (stevia rubediana )altele au frunza parfumata si frageda .

Acum doua saptamani am vizitat un apicultor din Turtucaia (Bulgaria).
El planta pe linga stupina o planta care spunea el este foarte melifera si e adusa de pe continentul American,mi-a dat si mie cateva fire si mi-a spus sa recoltez samanta ca sa o seman la anul.

E o planta ciudata ,cat e verde este planta medicinala ,uscata nu mai are nici o valoare ,daca gusti dintr-o frunza i-ti aduci aminte de pasta de dinti Cristal de pe vremea lui Ceausescu .
Are un gust dulce usor mentolat dar un mentolat parfumat si de alta nuanta.

Poate o planta asemanatoare a indus in eroare acea albina si a facut-o sa creada ca acea particica de frunza e buna de adus in stup.

Sau poate albina chiar facea curatenie si in momentul in care ai umblat in stup ai deranjat-o.


albinasebes

In stupina am iarba momentan destul de mare si cand pun podisorul mai prind cate un fir, se poate sa fie tot asa, sau daca obisnuiesti sa pui rame langa lada cand lucrezi, poate s-a prins vreun fir de iarba si fara sa vezi l-ai bagat in stup.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

petru.atudorei

Citat din: Din lanul de fasole din Mai 11, 2014, 11:01:24 PM
Citat din: petru.atudorei din Mai 11, 2014, 08:21:08 PM
Salutare...
Azi la un control am surprins o albina care avea in mandibule ceva bucati dintr-o planta.. nu o ducea afara din stup..ci se plimba pe rama.

Aveti idee ce facea?

Nepoate, mult mai tânărul meu prieten, ai un umor terifiant, sincer, dacă vrei să faci a doua facultate, te asigur că, fără nicio pregătire prealabilă vei fi acceptat la cea mai bună facultate de ştiinţele comunicării, FJSC, din cadrul Universităţii Bucureşti, ştiu ce spun !
Eşti creativ, mie – dacă mi-aduc bine aminte – nu mi-ar fi trecut prin cap să transform reacţia gărzilor unui stup la furtişag  în despăduchere varroua, pe bune ! :)  Chiar dacă mă cam lasă memoria, asta nu pot să o uit, imaginea cu luptătoare de « cum-fu »  care nu vor să omoare hoaţele, dar fac tot posibilul ca să le rupă un picior, o aripă, cu care să le dea în cap, ca să nu mai vină a doua oară la furat, transfigurată în despăduchere,  mi-a rămas pe retină, subliminal. Eşti bun !
Acum m-ai dat peste cap, nu mi-ar fi trecut prin minte să fac din albină porc prezicător de vreme, cu paie în gură, şi nici rândunică ce-şi face cuibul. Dar nici porumbelul păcii, în cioc având ramurica de măslin. :P
Tot respectul meu, cu aceeaşi prietenie,

Constandin Pălămidă.
De veghe în lanul de fasole, pe mâna stângă.

Dl meu.. data viitoare o sa fac o poza.. ca vad vorbele " la romani" sunt egal cu zero..
Iar umorul meu nu e umor.. atunci cand vreau sa fac o gluma cu siguranta o sa va dati seama..
Intrebarile mele au venit tocmai pentru ca sunt incepator..am albine de 3 ani..iar situatiile respective mi s-au parut ciudate.. si am cerut o explicatie.. sau forumul acesta nu este pentru explicatii ci pentru bagarea in seama?

dodo79

Citat din: Din lanul de fasole din Mai 11, 2014, 11:01:24 PM
Citat din: petru.atudorei din Mai 11, 2014, 08:21:08 PM
Salutare...
Azi la un control am surprins o albina care avea in mandibule ceva bucati dintr-o planta.. nu o ducea afara din stup..ci se plimba pe rama.

Aveti idee ce facea?

Nepoate, mult mai tânărul meu prieten, ai un umor terifiant, sincer, dacă vrei să faci a doua facultate, te asigur că, fără nicio pregătire prealabilă vei fi acceptat la cea mai bună facultate de ştiinţele comunicării, FJSC, din cadrul Universităţii Bucureşti, ştiu ce spun !
Eşti creativ, mie – dacă mi-aduc bine aminte – nu mi-ar fi trecut prin cap să transform reacţia gărzilor unui stup la furtişag  în despăduchere varroua, pe bune ! :)  Chiar dacă mă cam lasă memoria, asta nu pot să o uit, imaginea cu luptătoare de « cum-fu »  care nu vor să omoare hoaţele, dar fac tot posibilul ca să le rupă un picior, o aripă, cu care să le dea în cap, ca să nu mai vină a doua oară la furat, transfigurată în despăduchere,  mi-a rămas pe retină, subliminal. Eşti bun !
Acum m-ai dat peste cap, nu mi-ar fi trecut prin minte să fac din albină porc prezicător de vreme, cu paie în gură, şi nici rândunică ce-şi face cuibul. Dar nici porumbelul păcii, în cioc având ramurica de măslin. :P
Tot respectul meu, cu aceeaşi prietenie,

Constandin Pălămidă.
De veghe în lanul de fasole, pe mâna stângă.

din cate vad,cel cu umorul sunteti dumneavoastra.astept un raspuns pe MP de vreo 3 zile de la dumneavoastra,in modul cel mai serios.sa inteleg ca ati intrat pe forum doar ptr caterinca ?

oroles

Domnul cu fasolele cred ca face un amalgam de personalitate intre Petru Atudorei si mine. Chestia cu porcul imi apartine... Poate nu ati observat ca mai jos de gluma exista si o posibila explicatie, asa cum m-a dus capul. Pe forum, mai şi glumim. Cred ca domnul cu fasolele greseste in ceea ce priveste atitudinea fata de stimabilii membri ai acestui forum!

Cat despre partea cu facultatea, cred ca orice explicatie din partea celui caruia i-a fost adresata sugestia ar fi inutila. Nu stiu de ce dar miros multa frustrare la domnul "Din lanul cu fasole", in raport cu membrii acestui forum. Sa fie cumva cineva "undercover"?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: oroles din Mai 12, 2014, 11:55:20 AM
Sa fie cumva cineva "undercover"?
la asta ma refeream si eu.i-am trimis un MP.de vreo 3 zile.daca era un apicultor serios imi raspundea.

Din lanul de fasole

Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 02:30:02 PM
Citat din: oroles din Mai 12, 2014, 11:55:20 AM
Sa fie cumva cineva "undercover"?
la asta ma refeream si eu.i-am trimis un MP.de vreo 3 zile.daca era un apicultor serios imi raspundea.

Vă repet, public, scuzele pe care vi le-am prezentat astăzi pe MP. Cum v-am citit mesajul astăzi, cum v-am răspuns, imediat. Nu comentez afirmaţia dumneavoastră. Nu apreciez faptul că cineva nu respectă legea confidenţialităţii corespondenţei private, şi face public actul. Fiţi sigur că, pe viitor, nu vă voi mai răspunde la niciun mesaj particular. Să auzim de bine.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

dodo79

Citat din: Din lanul de fasole din Mai 12, 2014, 10:16:00 PM



Vă repet, public, scuzele pe care vi le-am prezentat astăzi pe MP. Cum v-am citit mesajul astăzi, cum v-am răspuns, imediat. Nu comentez afirmaţia dumneavoastră. Nu apreciez faptul că cineva nu respectă legea confidenţialităţii corespondenţei private, şi face public actul. Fiţi sigur că, pe viitor, nu vă voi mai răspunde la niciun mesaj particular. Să auzim de bine.
domnule Palamida,mi-am cerut scuze si in MP si o voi face si aici.legea confidelitatii corespondentei private am respectat-o.nu cred ca am divulgat vreun cuvant sau o problema discutata de noi.
faptul ca am afirmat ca v-am trimis un MP nu cred ca trebuie sa fie un secret.ce am discutat cu siguranta va ramane intre noi doi.(eventual mai vede adminul) :)  :hi:

Din lanul de fasole

Citat din: petru.atudorei din Mai 12, 2014, 09:50:21 AM

Dl meu.. data viitoare o sa fac o poza.. ca vad vorbele " la romani" sunt egal cu zero..
Iar umorul meu nu e umor.. atunci cand vreau sa fac o gluma cu siguranta o sa va dati seama..
Intrebarile mele au venit tocmai pentru ca sunt incepator..am albine de 3 ani..iar situatiile respective mi s-au parut ciudate.. si am cerut o explicatie.. sau forumul acesta nu este pentru explicatii ci pentru bagarea in seama?

Domnule Atudorei, Dumnezeu mi-e martor, am fost convins, şi pe acest topic, dar şi în cazul furtişagului povestit, că glumiţi, vă prezint scuzele mele pentru greşeala făcută din neînţelegere. Nu mi-am permis şi nici nu îmi voi permite să fac băşcălie de cineva, cu atât mai mult de un începător. De altfel o spun mereu: după mulţi ani mă consider şi acum un novice, albinele sunt mult mai deştepte decât mine... am observat că dacă le deranjez mai puţin, sunt mai productive.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

petru.atudorei

Nu mie suparare..dar fara a deranja pe cineva.. doar pe cei care se simt.. pe acest forum sunt foarte multi care se cred prea invatati si pe noi incepatorii ne iau peste picior..


Cat despre cele doua situatii ale mele.. nu cred ca eu personal am zis ca e asa..
La fiecare situatie am venit si am pus o intrebare..pentru ca pentru mine ..incepator.. nu cunosc toate reactiile si obiceiurile albinelor...




Data viitoare o sa filmez.. ca sa nu mai existe confuzie