Albine fara aripi

Creat de octav, Mai 27, 2012, 08:55:38 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Eu in poza nu vad albine fara aripi dar nici cu aripile malformate. Daca lucrurile arata asa ca si in poza atunci nu e momentul de panica.
Prezenta a astfel de albine bolnave indica nivelul virusului in stup(virusul purtat de varroa). Daca dispar mitele varroa atunci nici virusul nu se mai extinde. Acele albine care sint afectate vor muri si se vor naste altele noi sanatoase.

octav

Va salut,

Am facut un tratament doar, apoi a inceput culesul si nu am mai facut. Nu am mai vazut astfel de albine. In general nu ramaneau pe rame pentru ca le scoteau albinele afara, si asa le-am descoperit si eu. Acum a trecut ceva timp de cand nu au mai scos la urdinish astfel de albine.

http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Bătrânul

Fijok Sandor ( 700 stupi ) tocmai a relatat acest fenomen la supii lui spunind ca "a  ars stupii" adica din cauza caldurii au cazut aripile . Omul in nici un caz nu are in stupina infestare masiva  !!!. Daca caldura persiste scoateti invelirorile de pe rame. Lasati numai capacul si sita.

jonny_it

Citat din: Bătrânul din Iunie 20, 2012, 10:37:33 AM
Fijok Sandor ( 700 stupi ) tocmai a relatat acest fenomen la supii lui spunind ca "a  ars stupii" adica din cauza caldurii au cazut aripile . Omul in nici un caz nu are in stupina infestare masiva  !!!. Daca caldura persiste scoateti invelirorile de pe rame. Lasati numai capacul si sita.

Acelasi fenomen se intampla si la transportul stupilor pe timp de vara fara o ventilatie corespunzatoare. La unele familii este un numar mai mare de albine fara aripi la altele mai putin. De multe ori se observa doar o depopulare in 1-2-3 zile dupa ce familiile sunt duse pe vatra noua.

octav

Cele 2 familii la care am observat acest lucru sunt tinute numai pe stationar. Am podisor cu sita pe o suprafata de 10X20 cm.
Nu am mai observat de ceva timp. Ori sunt mai putine si nu le observ eu.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

octav

Va salut!
Am o nelamurire: cum ar fi mai bine sa fac?
Am scos o rama claditoare si cand am scos cu pieptenul trantori (ptr ca m-a rugat o cunostinta sa-i dau si ei niste trantori apoi amestecati cu miere) am observat multi paduchi varoa. Am descapacit toata rama apoi am scos toti trantorii de acolo. Trantorii erau intercalati cu miere necapacita cam jumate / jumate. As vrea sa stiu cum ar fi mai bine sa fac ca vreau totusi sa le dau mierea de acolo la albine sa o duca in cuib, dar nu as vrea sa se prinda varoa de ele. Este peste 1 kg de miere.

Eu am procedat astfel: Am taiat fagurele in bucati sa pot sa-l scot dupa sarme si l-am bagat la frigider, in ideea ca or muri varoa ce au mai ramas pe faguri si apoi sa o dau la lins albinelor.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

bucovineanu

Foarte important e sa scapi de parazitii din stupi, altfel vei ramane fara albine. Deci trebuie facute tratamente urgent.

Kiwi Bee

Ai pus rama claditoare la loc?(goala binenteles) Un kg de miere nu este sfirsitul lumii. Regina are nevoie de loc pt puiet de trintori de aceea ai avut asa de multe celule de trintori si pe alta rama. Ce fel de rama claditoare ai? O rama intreaga sau o rama cu hranitor sus si sub partea claditorare? O singura rama intreaga ar trebui sa fie de ajuns si sa stai cu ochii pe ea. Adica vizitezi familia de albine la interval de timp regulat si in functie de cum merg lucrurile intervii. Sa zicem ca lucrurile merg bine deci atunci cind ai celulele de trintori capacite imediat poti decupa fagurele si rama claditoare este din nou la dispozitia familiei. Facind asta in mod regulat populatia de varroa nu are cum sati creasca pe cap(dar nici nu te scapi de ea total).

filip

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 22, 2012, 01:57:28 PM
Ai pus rama claditoare la loc?(goala binenteles) Un kg de miere nu este sfirsitul lumii. Regina are nevoie de loc pt puiet de trintori de aceea ai avut asa de multe celule de trintori si pe alta rama. Ce fel de rama claditoare ai? O rama intreaga sau o rama cu hranitor sus si sub partea claditorare? O singura rama intreaga ar trebui sa fie de ajuns si sa stai cu ochii pe ea. Adica vizitezi familia de albine la interval de timp regulat si in functie de cum merg lucrurile intervii. Sa zicem ca lucrurile merg bine deci atunci cind ai celulele de trintori capacite imediat poti decupa fagurele si rama claditoare este din nou la dispozitia familiei. Facind asta in mod regulat populatia de varroa nu are cum sati creasca pe cap(dar nici nu te scapi de ea total).
Acum familiile de albine alunga trantorii,regina nu va oua celulele de trantor.
Aceasta varianta trebuie exclusa
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

octav

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 22, 2012, 01:57:28 PM
Ai pus rama claditoare la loc?(goala binenteles) Un kg de miere nu este sfirsitul lumii. Regina are nevoie de loc pt puiet de trintori de aceea ai avut asa de multe celule de trintori si pe alta rama. Ce fel de rama claditoare ai? O rama intreaga sau o rama cu hranitor sus si sub partea claditorare? O singura rama intreaga ar trebui sa fie de ajuns si sa stai cu ochii pe ea. Adica vizitezi familia de albine la interval de timp regulat si in functie de cum merg lucrurile intervii. Sa zicem ca lucrurile merg bine deci atunci cind ai celulele de trintori capacite imediat poti decupa fagurele si rama claditoare este din nou la dispozitia familiei. Facind asta in mod regulat populatia de varroa nu are cum sati creasca pe cap(dar nici nu te scapi de ea total).


Da. Am decupat fagurele pana a ramas o coroana de 5-7 cm cu miere capacita, apoi am bagat rama in congelator de ieri pana azi, si azi am bagat-o in stup. Rama este de 1/1 insarmata.Am mai scos 2 ture anul asta dar dupa de descapaceam nu ieseau varoa din celule. Am facut aseara tratament la 2 familii din 3.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

octav

Citat din: filip din Iulie 22, 2012, 02:09:56 PM
Citat din: Kiwi Bee din Iulie 22, 2012, 01:57:28 PM
Ai pus rama claditoare la loc?(goala binenteles) Un kg de miere nu este sfirsitul lumii. Regina are nevoie de loc pt puiet de trintori de aceea ai avut asa de multe celule de trintori si pe alta rama. Ce fel de rama claditoare ai? O rama intreaga sau o rama cu hranitor sus si sub partea claditorare? O singura rama intreaga ar trebui sa fie de ajuns si sa stai cu ochii pe ea. Adica vizitezi familia de albine la interval de timp regulat si in functie de cum merg lucrurile intervii. Sa zicem ca lucrurile merg bine deci atunci cind ai celulele de trintori capacite imediat poti decupa fagurele si rama claditoare este din nou la dispozitia familiei. Facind asta in mod regulat populatia de varroa nu are cum sati creasca pe cap(dar nici nu te scapi de ea total).
Acum familiile de albine alunga trantorii,regina nu va oua celulele de trantor.
Aceasta varianta trebuie exclusa


Am observat ca dau afara chiar si ouale din celule de trantor si pun miere in loc.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos