o intimplare ciudata

Creat de marianpitesti, Martie 25, 2012, 06:55:14 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

nu cred ca lipsa albinelor doici este o problema, pentru ca ar prelua celelalte albine sarcina celor doici :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

stefanm

Citat din: bucovineanu din Martie 26, 2012, 08:01:27 PM
Daca sunt foarte putine albine si nu sunt in stare sa incalzeasca puietul, regina depune oua in celule, iar albinele le mananca.
Are dreptate d-nul Bucovineanu ,albina putina care nu poate sa incalzeasca puietul.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bucovineanu

Citat din: relutu din Martie 29, 2012, 07:23:52 PM
Marianpitesti,eu va inteleg si am doua roiuri cu aceiasi problema ca si tine.Le astept de 2 saptamani sa creasca si nimic,ele se usuca.Cred ca din lipsa de doici.
Nici familiile normale nu cresc in aceasta perioada. Acum se schimba generatiile de albine: cele care au iernat dispar, iar cele tinere le iau locul. Abia dupa ce toate se vor fi schimbat se va simti o crestere a familiilor. La cele puternice mai rapida decat la cele slabe.

relutu

Nu ati inteles d-nu Bucovineanu.era vorba de oua,oule  nu cresc si apoi sa evina puiet etc ci se usuca.

KTA-APIDORNA - Ski

Salut Relutu, se pare ca pana la urma ne dam seam de ce se intampla, dar ce a zis D-l Bucovineanul e bine sa retineti,bafta pe viitor si incercati sa nu va mai chinuiti cu familii slabe...uniti-le,Bafta,Pace! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

relutu

Cel tarziu luni le unesc.mersi

KTA-APIDORNA - Ski

bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marianpitesti

Sa va spun cum am rezolvat problema .Am prins matca am bagat-o in cusca ,am luat de la 3 familii diferite din stupina cite o rama cu albina si puiet in diverse stadii de desvoltare , si am pus tot cocteilul intr-o lada de la rezerva stupinei . Nu le-am mai dat cu tuica doar le-am pus o doza de sirop .O saptamina nu le-am deranjat . Rezultatul ; matca oua frumos ,albinele cresc puietul si totul e o.k. Dar au fost si efecte secundare; roiul o buna perioada de timp era f agresiv . Dupa o vreme cind nr albinelor a crescut s-a pierdut mult din agresivitate incadrindu-se in parametrii stupinei.