o intimplare ciudata

Creat de marianpitesti, Martie 25, 2012, 06:55:14 PM

« precedentul - următorul »

marianpitesti

Intre roii facuti in vara trecuta am avut unul cu matca buna dar intrat anemic in iarna . L-am facut tirziu in ideea ca daca iarna va fi blinda va trece daca nu nu . in primavara a iesit intradevar dar cu mortalitate mare si albina putina(un interval de albina) .La primul control toate familiile aveau puiet in diferite stadii de desvoltare numai el nu .Nu avea nici un pic de puiet nici oua nimic .Am zis ca incepe matca mai tirziu.Dupa o saptamina la controlul 2 oua de o zi .Semn bun . Dupa inca o saptamina tot oua de o zi. .Dupa 3 zile tot oua de o zi .Ce se intimpla de ce albinele nu iau in crestere ouale?Matca e frumoasa si depune dar degeaba . Astazi am hotarit sa risc o rama cu puiet capacit gata de eclozionare in ideea ca noile albine doici vor lua in crestere ouale .

balasbebe

Primavara scoti puiet de la cel slab si dai la unul bun. Niciodata invers. Risti sa racesti puietul

tassevasi

 Mai Pitestene , eu cred ca tu ai avut cuibul larg ,mai ales ca ai stiut ca e mic treb sa-l lasi pe 3 rame .
  Si eu am unul mai slab ,a inceput ponta mai tieziu, l-am restrins la 3 ram si vad  ca acun se dezvolta ,treb sa-si faca albina acoperitoare .
  Tu ai procedat f f gresit ,dupa cum spune si colegul ,ai stricat o rama cu puiet pe care ai introdus-o ,cine o incalzeste ,tu zici ca albina de pe ia ,acum risti sa  ai puiet varos si sa ti-l scoata  mort pe urdinis .
  Acum daca tot ai facut prostia ,restringe cubul , pune-i diafragma  si folie deasupra peste tot ,mai lasi un colt mic la folie intoarsa .
  De ce nu ai intrebat inainta de a lua hotarirea asta .
  Numai bine .

Citat din: marianpitesti din Martie 25, 2012, 06:55:14 PM
Intre roii facuti in vara trecuta am avut unul cu matca buna dar intrat anemic in iarna . L-am facut tirziu in ideea ca daca iarna va fi blinda va trece daca nu nu . in primavara a iesit intradevar dar cu mortalitate mare si albina putina(un interval de albina) .La primul control toate familiile aveau puiet in diferite stadii de desvoltare numai el nu .Nu avea nici un pic de puiet nici oua nimic .Am zis ca incepe matca mai tirziu.Dupa o saptamina la controlul 2 oua de o zi .Semn bun . Dupa inca o saptamina tot oua de o zi. .Dupa 3 zile tot oua de o zi .Ce se intimpla de ce albinele nu iau in crestere ouale?Matca e frumoasa si depune dar degeaba . Astazi am hotarit sa risc o rama cu puiet capacit gata de eclozionare in ideea ca noile albine doici vor lua in crestere ouale .

marianpitesti

incercam sa salvez matca dar totusi de ce albinele nu iau in crestere ouale ? sa fie lipsa doicilor albinele existente fiind prea batrine pentru asemenea indeletniciri?

tassevasi

Citat din: marianpitesti din Martie 25, 2012, 09:45:03 PM
incercam sa salvez matca dar totusi de ce albinele nu iau in crestere ouale ? sa fie lipsa doicilor albinele existente fiind prea batrine pentru asemenea indeletniciri?

Pai tu te uiti in fiecare zi in cutie ? Uite-te si tu la o saptamina ?
   Matca intotdeauna ponteaza dupa putera stupului ,dac-i mic  putin ponteaza , deci totul dupa necesitati .
  Nu-i vorba de indeletniciri , tine-l tu pe 3 rame si el se va dezvolta usor ,nu cum vrei tu ,treb sa scoata o generatie de albina .

marianpitesti

Mai nea vasile ori eu nu stiu sa explic ori dumneata nu intelegi ; la controlul 2 avea oua de o zi dupa o saptamina la controlul 3 avea tot oua de o zi ce intelegem din asta ? Ca albinele nu le-au luat in crestere. Intro saptamina ouale trebuiau sa devina larve . pentru a-mi verifica ipoteza nu avea rost sa mai stau inca o saptamina in conditiile in care evolutia ou larva se cunoaste de la o zi la alta .Deci dupa inca 3 zile am gasit tot oua de o zi .Acestea daca nu sunt luate in crestere se duc se topesc nu stiu ce se intimpla cu ele. era logic ca nu avea-m decit doua alternative sa salvez matca ; 1. sa o bag in cusca si sa o dau unei familii fara si 2. sa-i dau o rama cu puiet la eclozionare in speranta ca acesta odata iesit doicile vor lua in crestere ouale .Eo anomalie a albinelor .Cu3 ani in urma am patit acelas lucru dar cu o familie puternica tot la iesirea din iarna si am salvat-o la fel .Probabil matca din nu stiu ce cauze a avut o pauza in ponta timp in care albinele au imbatrinit iar cind doamna s-a reluat activitatea acestea au facut greva.

marius_vfp

marian din vorbele unui on mai experimentat , am inteles ca daca tratamentele cu varachetsunt facute  foarte timpurii pot stopa oarecum ponta matcii deci golul de oua se poate datora acestui fapt .

totusi in primul mesaj scrii ca ai facut control la fiecare saptamana dar aici te cam contrazici "Dupa inca o saptamina tot oua de o zi. .Dupa 3 zile tot oua de o zi " asa ca.....
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Saluatare! nici eu unul nu inteleg ce ai vrut sa spui cu repetitia oualor de o zi,parca s-o ouat o saptamana la rand numai oua de o zi si s-o conservat asa,o fi trait in frigider,prea putine detalii,Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marianpitesti

#8
ouale daca nu sunt luate in crestere se duc se topesc nu stiu ce se intimpla cu ele .faceti un experiment cu ouale de trintori cind le veti  gasi scoateti fagurele si punetil intro lada goala sau undeva sa nu aiba albinele acces la el si a doua sau a treia zi gasiti celulele goale . daca matca a depus oua si nu au fost luate in crestere dupa 2-3 zile s-au dus apoi matca a depus iarasi si tot asa Nu ma contrazic eu relatez un fapt asa cum a fost . in trei perioade diferite respectiv 1saptamina 2 saptamini si 3 zile in aceleas celule pe aceeasi rama erau oua" bat" stim cu totii cum arata la o zi oul sta drept la doua culcat pe fundul celulei ...etc In doua saptamini si 3 zile in aceasta familie nu a existat nimic decit aceste oua . mai clar de atit ce pot sa zic?

bucovineanu

Daca sunt foarte putine albine si nu sunt in stare sa incalzeasca puietul, regina depune oua in celule, iar albinele le mananca.

stefan1

  Unul din defectele posibile la o matca este si sa faca oua infertile. Adica nu oua nefecundate, din care tot creste dar trantori in loc de albine; din ouale infertile nu creste nimic. Ar fi posibil ca pe acestea albinele nici sa nu le inlature si si ele sa nu se comporte ca ouale viabile, deci sa nu se incline progresiv pana iese larva dupa 3 zile din ele. Eu am vazut o data intr-o botca un astfel de ou, care a stat peste o luna, culmea intr-o familie care voiam sa-si schimbe regina. Verificam destul de des si era tot acolo, in picioare, nemodificat. In cazul asta regina oua normal in faguri. Pana la urma am inlaturat eu oul si nu a mai fost pus altul acolo.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_georgian

daca o sa-ti creasca de pe rama pe care ai introdus-o de la alt stup inseamna ca regina are probleme, chiar daca familia este pe 3 rame si matca oua mai mult, tot ar fi trebuit ca albina sa creasca acolo cat de putin puiet
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: stefan1 din Martie 27, 2012, 01:16:07 AM
  Unul din defectele posibile la o matca este si sa faca oua infertile. Adica nu oua nefecundate, din care tot creste dar trantori in loc de albine; din ouale infertile nu creste nimic. Ar fi posibil ca pe acestea albinele nici sa nu le inlature si si ele sa nu se comporte ca ouale viabile, deci sa nu se incline progresiv pana iese larva dupa 3 zile din ele. Eu am vazut o data intr-o botca un astfel de ou, care a stat peste o luna, culmea intr-o familie care voiam sa-si schimbe regina. Verificam destul de des si era tot acolo, in picioare, nemodificat. In cazul asta regina oua normal in faguri. Pana la urma am inlaturat eu oul si nu a mai fost pus altul acolo.
Va salut! E bine de stiut aceste intamplari mai ales daca dorim sa schimbam o regina linistit,eu unul nu am intalnit asemenea caz,nici nu am auzit,dar atunci cand se intampla te miri de ce,Multumim de informatie,Sanatate! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marianpitesti

simbata daca timpul i-mi permite merg sa le mai dau o portie de sirop si verific ce s-a intimplat la roiul cu probleme

relutu

Marianpitesti,eu va inteleg si am doua roiuri cu aceiasi problema ca si tine.Le astept de 2 saptamani sa creasca si nimic,ele se usuca.Cred ca din lipsa de doici.