"probleme in paradis"

Creat de marianpitesti, Martie 19, 2012, 09:09:18 PM

« precedentul - următorul »

marianpitesti

am una din cele 2 vetre de stupina cam departe la 70 de km de Pitesti si zilele trecute primesc un telefon sa vin repede la tara ca albinele mele au atacat pasarile si porcii vecinilor . Va dati seama ca am percutat mai ales ca de 10 ani de cand le am acolo nu s-a intimplat nici o data asa ceva .Se mai intimpla sa mearga la apa prin vecini in special cind ma intorcea-m din pastoral dar dupa o zi doua se linistea-u cu vizitele Aveau si acasa dar a vecinilor era mai gustoasa. Am mers la tara si intradevar la porcii vecinilor era roi si am observat ca nu porcii sau puii erau atractia lor ci malaiul si taritele din troc erau sute si era practic imposibil sa le desvat sa vina acolo . Concluzia a fost ca ele confunda malaiul cu polenul asa cum uneori aduc graunti de rumegus din aceeasi cauza .Problema nu am putut sa o rezolv vecinii fiind nevoiti sa faca fum in apropierea cotetului sa le mai risipeasca . Iarna a fost neobisnuit de lunga si au iesit la sbor de citeva zile bineinteles ca in natura fiind zona de cimpie nu are nici un pic de polen . Nu avem padure nici salcie nici alun decit pomi fructiferi si culturi agricole . ce sa fac daca nu se potolesc nici in urmatoarele zile ? V-ati confruntat vreunul cu o astfel de problema Risc ca vreun vecin mai cu initiativa sa ia un sprei de muste si sa le aranjeze ca si rabdarea lor a cam ajuns la limita .

Kov iulian

Eu le fac asa ceva de cativa ani.










Le pun uruiala de porumb amestecate cu sroturi de soia, toate macinate foarte fin prin moara, acum in aceasta perioada albinele au o foame dupa polen, nu sa intamplat neaparat ceva special anul asta, din contra poate anul trecut conditile au foat in asa fel incat albinele nu au avut de unde cara polen in stup iar acum sunt turbate le e foame de polen .

RazvanTi

Ceea ce cara ele in stup nu e malai sau urluiala sau ce va trece prin cap
ele aduna si cara in stup AMIDONUL.
daca ai o moara pe aproape mergi si macina ca pe faina niste porumb amestecat cu soia.
din cand in cand (macar la o zi) amesteca in troc cu mana sa ajunga la suprafata amidonul.
asta am vazut-o si eu pentru prima oara la un stupar batran.
avea zeci de tigve intinse prin toata stupina si pot sa spun ca era batalie.
carau in draci.
SPOR!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Kov iulian

Scuzati copaile sparte am pus si eu prin ce am gasit . :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

bee_lover

Ideea lui Iulian este buna sau puteti incerca si metoda lui Batranul cu drojdie inactivata. Am patit-o si eu sambata cu un vecin care are oi. Imi zice ca albinele mele ii mananca faina ce o pus-o oilor. Noroc ca e mituit cu cateva kg de miere anual.  :hi:

albinasebes

faina de porumb le ajuta la ceva? o  duc cu folos?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

pharaonu75

Din moment ce o cara in stupi, inseamna ca le este de folos!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Niciunde nu am gasit ca albinele ar folosi faina de porumb. De fapt nici din polen nu foloseste toate proteinele si doar un procent sunt proteine asimilabile. Primavara, din foamea de polen, albinele sunt atrase de tot ce se aseamana cu polenul. Intr-un an am primit reprosuri de la un vecin ca ii fug tiganii care il ajuta sa taie cu motorul lemnele, ca era plin de albine. Intradevar erau zeci de albine acolo si luau de zor rumegus pe care il aduceau in stupi. Daca s-ar hrani cu asa ceva, ar fi mai multi stupari.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Acest procedeu de hranire cu utuiala de porumb amestecat cu srot de soia e recomandat in cartea Tehnologie Apicola , si se spune ca srotul de soia ar prelungii viata albinelor .

Cititi cartea .

jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Martie 20, 2012, 01:22:56 PM
Din moment ce o cara in stupi, inseamna ca le este de folos!

Eu pariez pe ce spune Stefan1 mai jos. Poate si pentru ca stiu din experienta ca dupa ce incepe un cules cat de cat de polen albinele elimina toata faina din stup.
Albinele nu mananca faina de porumb.  :wink:

jonny_it

Citat din: Kov iulian din Martie 21, 2012, 02:27:34 AM
Acest procedeu de hranire cu utuiala de porumb amestecat cu srot de soia e recomandat in cartea Tehnologie Apicola , si se spune ca srotul de soia ar prelungii viata albinelor .

Cititi cartea .

Unii au scris ca si trifoiul macinat ar fi bun, asta nu inseamna ca este adevarat. Nu luati de bun tot ce este scris in carti.  :)

Kov iulian

#11
La pagina 70 din " Tehnologie Apicola " editura solness 2005 , gasim un tabel care prezinta durata medie si maxima a albinelor .

Durata vietii albinelor tinute in colivii ( dupa PERELSON, citat de MALAIU, 1976 )

La hranirea doar cu zahar ( pasta ) -  durata medie 25,5 zile-  maxima 59 zile .
La hranirea cu zahar ( pasta ) + 10% faina de soia - durata medie 60,2 zile - maxima 110 zile .

Are dreptate Stefan1 ca albinele in lipsa de polen sunt atrase si de alte materiale fara valoare .

In aceasi carte gasim si acest comentariu . la pg 83

Albinle mai sunt atrase si de diverse materiale fara valoare  in lipsa polenului ( faina de lemn, praf de caramida, chiar funingine )

Tot la pg 83 se precizeaza ca un anume HAYDAK a studiat timp de 40 de ani preferintele albinelor pt anumiti inlocuitori de polen .

drojdie, lapte, lapte praf, soia, faina de samanta de bumbac, faina de carne, galbenus .

la pagina 84 gasiti si diverse tabele comparative .

La pagina 85 si 86 se spune ca, concentratie de soia ideala in furajare e intre 5 si 50 la suta din ratie .

In 1996 STANCE ar fi descoperit sau afirmat ca cea mai buna ratie e de 3/4 din totalul ratiei .

La pg 87 din aceasi carte se spune ca familiile care su fost hranite in toamna cu extract proteic din srot de soia au inregistrat in primavara cu 21,7 % mai mult

puiet decat lotul martor hranit cu polen natural .

Citat din: jonny_it din Martie 21, 2012, 11:37:34 AM
. Poate si pentru ca stiu din experienta ca dupa ce incepe un cules cat de cat de polen albinele elimina toata faina din stup.
Albinele nu mananca faina de porumb.

Si asta poate fi adevarat dar ma gandesc ca poate aici e implicat gustul albinelor, poate aceste substitute or fi ele hranitoare dar nu au gust bun .

Dvs daca ati da de mancare buna, fripturi jangale si nu ati duce teama ca nu aveti ce manca ati mai tine in frigider ciorba veche ?

Din experienta proprie am observat ca imediat ce au polen in natura proaspat nu mai viziteaza uruiala pusa in copai .

jonny_it

Citat din: Kov iulian din Martie 21, 2012, 12:50:36 PM
La pagina 70 din " Tehnologie Apicola " editura solness 2005 , gasim un tabel care prezinta durata medie si maxima a albinelor .

Durata vietii albinelor tinute in colivii ( dupa PERELSON, citat de MALAIU, 1976 )

La hranirea doar cu zahar ( pasta ) -  durata medie 25,5 zile-  maxima 59 zile .
La hranirea cu zahar ( pasta ) + 10% faina de soia - durata medie 60,2 zile - maxima 110 zile .

Are dreptate Stefan1 ca albinele in lipsa de polen sunt atrase si de alte materiale fara valoare .

In aceasi carte gasim si acest comentariu . la pg 83

Albinle mai sunt atrase si de diverse materiale fara valoare  in lipsa polenului ( faina de lemn, praf de caramida, chiar funingine )

Tot la pg 83 se precizeaza ca un anume HAYDAK a studiat timp de 40 de ani preferintele albinelor pt anumiti inlocuitori de polen .

drojdie, lapte, lapte praf, soia, faina de samanta de bumbac, faina de carne, galbenus .

la pagina 84 gasiti si diverse tabele comparative .

La pagina 85 si 86 se spune ca, concentratie de soia ideala in furajare e intre 5 si 50 la suta din ratie .

In 1996 STANCE ar fi descoperit sau afirmat ca cea mai buna ratie e de 3/4 din totalul ratiei .

La pg 87 din aceasi carte se spune ca familiile care su fost hranite in toamna cu extract proteic din srot de soia au inregistrat in primavara cu 21,7 % mai mult

puiet decat lotul martor hranit cu polen natural .

Faina de soia .. ok, totusi mare deosebire fata de faina de porumb.
Durata de viata dubla pentru familiile hranite cu asa ceva, parca nu as crede. Albinele s-au adaptat sa se hraneasca cu polen si nectar/mana.
Totusi nimic nu este imposibil, deci trebuie testat ... aveti idee unde pot cumpara niste faina de soia, pe internet vad la magazinele naturiste. Incerc zilele astea in Real/Kaufland/Lidl sau ce mai am prin zona.  :)

Durata de viata dubla, deci in sezonul activ as putea avea 14 kg de albine in fiecare stup, adica 10 kg de culegatoare, adica 4-5 corpuri ME pline cu miere. E ok asa nu? :rotfl:

albinasebes

deci urmeaza sa cumparam extract proteic din srot de soia sau alte produse chimice
oricum noi mancam foarte nesanatos, multe chimicale,  de ce nu am diversifica si pt albine, sa stie si ele ca traiesc in secolul XXI
nu spun ca aceste produse nu ar prelungi viata albinei, dar se pune problema ca noi consumam mierea, produs pe care il vrem cat mai natural
nu stiu in ce masura afecteaza calitatea mierii aceste produse, dar timpul va dovedi
dupa revolutie eram indemnati sa mancam multa margarina ca e sanatoasa, doar acum se finalizeaza studii care arata cat de nociva e pt sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Kov iulian

O problema ar putea fi cu soia din care se face srotul, unde gasim soia nemodificata genetic ?