Cand nu trebuie sa umblam in familia de albine?

Creat de justy, Martie 04, 2012, 09:20:03 PM

« precedentul - următorul »

justy

As dori sa spuneti punctual care ar fi momentele in care NU trebuie sa umblam in stup, pentru a nu deranja albinele.

1 ......
2 ....

Va multumesc!

pharaonu75

Cel mai important moment in care nu trebuie sa umbli in stupi il reprezinta IARNA.
Asigura-le mancare din toamna, iar iarna trebuie doar sa-i ascultati la urdinis.
In rest da-le multa liniste!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

justy


1. Cel mai important moment in care nu trebuie sa umbli in stupi il reprezinta IARNA.
Asigura-le mancare din toamna, iar iarna trebuie doar sa-i ascultati la urdinis.
In rest da-le multa liniste!

2.

johnysibiu

Trebuie sa -ti imaginezi ca familia de albine este un organism viu, orice interventie a stuparului in familie este similara cu a unui chirurg.

Cu alte cuvinte toate interventiile in stup trebuie facuta in limita strictului necesar.Oricum ele stiu mai bine decat noi ce sa faca. Ca sa-ti fac o paralela, noi oameni suntem ca medicamentele, tratam dar nu vindecam.Natura, oricum, stie mai bine.

Punctual - nu ai ce sa cauti pe la stup atata timp cat ghemul este format adica temperatura aerului este sub 15 gr C.In rest esti liber la chirurgie.

justy

Am inteles chestia legata de anotimp.

Eu as dori mai multe detalii legate de anumite momente din timpul perioadei active, cand nu trebuie umblat pentru a nu le deranja.

johnysibiu

Teoretic poti sa faci chirurgie cand vrei, mai putin noaptea, cand ploua, vant puternic si in perioada de seceta indelungata cand orice miros de fagure sau miere le transforma in cele mai periculoase asasine de familii.

adriann

si dece nu se poate umbla in stup seara tarziu/noaptea? zboara albina si nu se mai intoarce sau devin mai agresive?
stiam ca nu trebuie sa umbli in stup pe canicula... ca ti-o furi rau de tot.

orbanstefan64

a nu  se confunda stupul cu ,capota masinii, tota ziua ridici capota ori ca merge motorul, ori ca nu merge ...
:hi: :hi: :hi:

NiKoN

Din umila mea experienta, pot sa te sfatuiesc ca sa nu umbli in stup cand ai o matca tanara in curs de imperechere.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

stefanescu

De ce sa nu umblii seara sau noaptea la stup? Simplu. Albina este o fiinta diurna. Seara si noaptea toate fetitele is acasa si o interventie in stup se va solda cu zeci de intepaturi.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

TraianCH

Citat din: stefanescu din Martie 05, 2012, 07:43:31 AM
De ce sa nu umblii seara sau noaptea la stup? Simplu. Albina este o fiinta diurna. Seara si noaptea toate fetitele is acasa si o interventie in stup se va solda cu zeci de intepaturi.
Perfecta dreptate.am umblat  odata  prin august sa le pun  sirop...mau  capsat shi prin masca si  prin haine :D :D
Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana!

justy

1. Cel mai important moment in care nu trebuie sa umbli in stupi il reprezinta IARNA.
Asigura-le mancare din toamna, iar iarna trebuie doar sa-i ascultati la urdinis.
In rest da-le multa liniste!

2. mai putin noaptea, cand ploua, vant puternic si in perioada de seceta indelungata cand orice miros de fagure sau miere le transforma in cele mai periculoase asasine de familii.
Albina este o fiinta diurna. Seara si noaptea toate fetitele is acasa si o interventie in stup se va solda cu zeci de intepaturi.

3. sa nu umbli in stup cand ai o matca tanara in curs de imperechere.

4. nu trebuie sa umbli in stup pe canicula... ca ti-o furi rau de tot.

astept alte opinii


cristi ciuc

Păi care ar mai putea fi "alte opinii" că le-ai atins pe toate cele fireşti.
Acum, dacă am extrapola şi am lua în calcul şi alţi alergeni de naturi chimică ori biologică, cu care ne-am putea întâlni în mod accidental, ar fi prea mult.
Eu totuşi nu pot să uit cum m-au sancţionat când am întârziat prea târziu cu umblatul la stupi (vara), după amurg.
Faţă de perioada diurnă îşi schimbă total stilul, se aşează pe toată îmbrăcămintea, începând de la încălţăminte şi caută breşe... şi le găsesc... şi apoi urmează distracţia..., care uneori continuă şi când te afli în maşină şi şofezi.

johnysibiu

Mi-amintiti de vorba unui gitan care ma ajuta la mutarea stupilor in pastoral: "Domnu'...albinele astea de noapte sunt mai periculoase decat cele de zi" .Ce sa-i faci iarna nu-i ca vara.

adriann

citisem undeva ca noaptea, daca totusi trebuie sa umbli la ele trebuie sa fii imbracat in haine inchise la culoare.

Ar mai fii una... cand esti beat du-te de te culca si lasa-le in pace