"NU UITATI ALBINELE MOR IN MARTIE" _BATRANUL

Creat de doru AN2, Martie 02, 2012, 07:41:20 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Mai copii eu am invatat limba romana literara . :) Afirmatia mea se refera la faptul ca : cele mai multe familii de albine mor in martie . Daca nici acum nu e clar .... Cu Dragos nu am facut "misto" . Stuparul care are peste 200 de familii si afirma ca lui nu i sa intimplat ca iarna sa-i moare vreo familie ala MINTE !!!!!!! ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

D006

  Din cate stiu eu luna martie e prima luna de primavara ... parca nu vorbim de coloniile moarte in per. dec- feb.

cipriene

batranul, asta nu cred ca o gandesc doar eu, se refera la faptul ca incepand cu luna februarie consumul de hrana incepe sa fie accelerat astfel ca, daca nu se intervine cu hrana, putem pierde in aceasta perioada cat nu am pierdut toata iarna
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Bătrânul

Citat din: cipriene din Februarie 18, 2014, 07:32:40 PM
batranul, asta nu cred ca o gandesc doar eu, se refera la faptul ca incepand cu luna februarie consumul de hrana incepe sa fie accelerat astfel ca, daca nu se intervine cu hrana, putem pierde in aceasta perioada cat nu am pierdut toata iarna
CORECT !  :thanks: :thanks:

rarescyp

voi chiar credeti ca dragos nu stie lucrurile astea...ii place sa va sicaneze
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

D006

Cred ca orice apicultor intervine in martie cu hrana suplimentara ... asa ca mortalitatea in aceasta perioada din cauza lipsei de mancare este putin probabila . Mai frecvent se pierd familii in aceasta perioada din cauza lipsei reginei.

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

paul1

Parerea mea ... o alta cauza a pierderilor in luna martie o constituie albina epuizata !
Adica, tratamente insuficiente contra varooa sau tratamente tarzii cand deja albinele sunt afectate d.p.v. fiziologic, administrare de hrana de completare tarziu (efort mare de invertire sau invertire partiala),lipsa zboruri de curatire in perioada de iarna, polen putin in toamna (corp gras insuficient format )si de ce nu, o impachetare care permite dezvoltarea unor curenti de aer in stup care sunt extrem de daunatori !

bucovineanu


paul1

Citat din: bucovineanu din Februarie 22, 2014, 09:26:58 AM
Bun venit pe forum sucevene.
Multumesc frumos nea Vasile !
Va salut si sa stiti ca va apreciez in mod deosebit ! :hi:

bucovineanu

Credeam ca citesti si scrii numai pe stuparitul

paul1

Citat din: bucovineanu din Februarie 22, 2014, 09:03:43 PM
Credeam ca citesti si scrii numai pe stuparitul
Nea Vasile ... citesc peste tot ! :nod:
Intr-adevar,  am scris pana acum doar pe Stuparitul !
Si eu care credeam ca si dumneata citesti si scrii numai pe Apiardeal ! :rotfl:

bucovineanu