Albine - 18 februarie 2012 - prima turta

Creat de badguy_goodguy, Februarie 18, 2012, 11:05:21 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Am fost astazi la stupi... am dat vreo 1 ora la lopata sa ajung la ei. Am 19 stupi in acel loc, le-am dat la fiecare (ramasi in viata bineinteles) cate 1 kg de apifonda .


Am sa va scriu cateva observatii:

A. In Stupi
Din 19 stupi:
I
14 si-au inceput activitatea, adica bateau din aripi se plimbau pe rame,etc. Nu stiu daca e din cauza ca si-au inceput activitatea de crestere a puietului, le-am deranjat eu un pic ( am fost cu mai multi prieteni [baieti si fete]), din cauza celor +4 grade afara, sau din alte cauze
2 erau inca in ghem ,desi i-am dezvelit stateau ghem: "miscari lente, vedeam albinele cum se schimba incet in ghem,etc [stiti miscarea], la fel ca si cum era in decembrie.
3 au murit: 1 de foame, 1 din lipsa matcii (stiam demult de problema lui) si unul ca un prost de pe 5 rame s-a pus doar pe 2 rame (3 intervale) si a murit de frig, bineinteles ca a avut grija sa fie pe ramele cu mancare mai putina... dincolo rama era mancare... 3 rame de mancare... Ultima rama nu o contorizez este rama tip hranitor ca sa intelegi diferenta de ce 5 rame, si nu 6 rame.
II
Am pus la fiecare cate o turta de 1 kg de apifonda. M-am uitat peste o ora si au inceput s-o ia la intrebari fara comentarii. Eu invelesc apifonda in hartie prin care fac gauri cu perforatorul. Motivul? Daca tai in 15 felii de 1 kg, si le pun in vailing sa le duc inapoi la albine, acestea se sudeaza la loc.
III
Acuma se vede ca sunt pe toata rama albine.Pana acuma cand te uitai la ele ziceai ca sunt doar in partea din fata a ramei, acuam sunt din partea din fata a stupului pana in partea din spate (ghemul s-a ridicat sus cred, sau s-a extins?!).

Din pacate nu am apucat sa le fac poze, pt. ca mi s-au terminat bateriile la aparatul foto :(

B. In afara stupilor:
Ori din cauza ca le-am deranjat, cu interventia mea cu turte, sau din cauza zgomotului, sau din cauza turtelor. (pe unele poate ca le-am suparat, cum erau in unele locuri sus pe rama (desi mai aveau mancare, adica se vedea cu ochiul liber ca mai sus sau mai jos aveau mancare) au inceput sa mai iasa afara albinutze, la inceput cam 10-20 dupa care cam 1 la vreo 5 minute. Au facut "Caca' pe zapada si pe noi... pete maro. In stupi nu e urma de diaree. Ceea ce inseamna ca albinele sunt incarcate. Apropo, vorbeam de un alt prieten care a strans albinele de burta, nu eu le-am strans pe ale mele. Deci banuiesc ca sunt cam incarcate (intestinal) la toata lumea.
Este prima stimulare, altele nu am mai facut din octombrie in coace.


Concluzii: Duceti-va fuguta cu cate o turta de apifonda/zahar la albine si nu mai asteptati. Chiar au nevoie de ajutorul vostru.

johnysibiu

Acuma, fiecare stie fiecare "si nevoile si neamul".Daca sunt bine stranse si sti ce ai pus in stup in toamna nu cred ca ar avea nimeni emotii vreo doua saptamani. Daca ai familii "corigente", intr-adevar, nu sta cu turta energetica in mana.

nelu65




Concluzii: Duceti-va fuguta cu cate o turta de apifonda/zahar la albine si nu mai asteptati. Chiar au nevoie de ajutorul vostru.
                                                                                                                                                                                                         eu merg mine

badguy_goodguy

Dupa o saptamana...am fost la controlul general...

am curatat prin stup si cate 20-30 secunde am rasfoit ramele cu albine... avand in vedere ca era un zbor intens de curatenie:

nu au nici macar un ou ... dar am impresia ca au avut puiet prin ianuarie... insa din cauza frigului au incetat ponta... ma mira ca unele degaja caldura chiar daca nu au pic de ou/larve/puiet capacit? or fi avut puiet candva si inca mai incalzesc sau ce?

Parea foarte flamnde in urma cu o saptamana..pus cate 1 kg de apifonda... au mancat maxim 100-200 grame... am mai pus cate un kg acuma...daca tot le-am dus in sat.. e full de turte...au cate 2 kg de apifonda deasupra ramelor, sper sa o duca de acolo cu incalzirea


TraianCH

aici un  nemaipomenit  ajutor il   foera  matcile  marcate...la mine  nus marcate shi  dasta m-am orietat numai  dupa puiet si oua...am   observat inca  un lucru!! la toate familiile l-eam pus cu 2 saptamini in urma  cite o turta de apifonda exceptind una (nu mia  ajuns) respectiva  familie nu a inceputponta dar restu ai cite 2-3 palme de puet  predominind cel  capacit.
P<S eu cred ca apifonda pe care ai puso  va schimba situatia :wink:
Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana!