Reamplasarea stupilor

Creat de dragos2006, August 17, 2010, 04:22:22 PM

« precedentul - următorul »

D006

Reamplasarea stupilor, extras din "Apicultură pentru începători" de Franz Lampeitl.

gheco

Citat din: romikele din August 17, 2010, 04:22:22 PM
Reamplasarea stupilor, extras din "Apicultură pentru începători" de Franz Lampeitl.

Sigur si la obiect.  Cine nu stia (si au fost intrebari) sa tina minte si sa urmeze instructiunile. Eu as mari distanta la peste 5 km si atunci as fi sigur ca nu vor ramane pe vechiul loc decat albinele care din diverse motive nu s-au intors seara la stup. De la sine inteles ca mutarea se executa noaptea.
Numai bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Bejan Vasile

       %%-        Sigur si la obiect -de acord.Un sfat pe care l-am primit cu ani in urma:,,sa muti stupii la inceputul noptii -albinele vor fi mult mai linistite in dimineata urmatoare atunci cind vor efectua zbor de recunoastere pe noua vatra".                            Astfel daca ve-ti ajunge pe noua vatra dimineata,albinele agitate de la transport vor iesi la zbor mult mai stresate.       Va puteti imagina urmarile.   Rog cunoscatorii sa ne dea mai multe detalii!    :thanks:         %%- :bzz: :bzz: :bzz: %%-                 :coffee:
Sanatate in toate!!!                                        tel.0755108998

gheco

Daca le-ai dus la un cules bun le dispare stresul intr-o jumatate de ora. Daca nu este cules se lasa inchise 2 ore si nu sunt probleme deosebite. Asa am procedat si nu am avut nici o probema.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/