Albina modificata genetica

Creat de dragos2006, Octombrie 26, 2007, 02:52:37 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

D-le Maxim,in mare iti dau dreptate. Totusi D-zeu a lucrat cu aproape aceleasi caramizi de la organismele monocelulare la cele mai complexe. Daca ar fi numai schimbari in cadrul unei specii,lumea ar fi de o imobilitate ingrizitoare.Dispar si apar specii noi, care nu pot fi explicate prin mecanismul pe care l-ai expus.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Dlor,
Ce credeti ca ar modifica genetic tinerii care se ocupa de modificarea genetica.Mai bine zis daca cei care o modifica v-ar intreba ce sa modifice dv ce ati sugera? Eu as sugera sa modifice rezistenta la boli.Din stiinta mea(de stupar a 5 familii apud guest) sint citeva gene responsabile de boli.Dv?
Cu stima

PricopArthur

Modificari genetice se produc continuu. Modificari prin selectie naturala. In cele urmarite de om in laboratoare sant cautate anumite incrucisari care sa duca la caracteristici productive mai bune.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Dle PricopArthur,
Da cunosc asta si pe vremuri,cind credeam ca am sa gasesc aici pe un forum romanesc oameni care prin selectie dirijata(cum fac alti ,la nivelul unei stupine medii,simplu) fac o selectie in favoarea lor.Dar recunosc am fost fraier.
Din cite stiu, de ceva vreme decind au facut harta genomului albinei se incearca lucru pe acesta. Poate gresesc am doar 5 stupi si dl olteanu recent sosit m-a  si propus moderator.
Cu stima

PricopArthur

Dle Drone, ceeace imi place la aceast forum e faptul ca nu te simti incorsetat de moderatori care impun reguli. Daca ne pastram bunul simt, respectul pentru cei din jur, totul e in regula. Pe alte forumuri sunt cate 4 moderatori la un subiect. Probabil ca acolo e nevoie.
Poate faptul ca aveti 5 stupi va da posibilitatea sa fiti mai informat. Eu ma mentin in jurul a 40 - 50 de stupi. Apreciez insa toate cunostiintele pe care le pot acumula din ceeace citesc, atat de la dv cat si de la ceilalti apicultori.
Cu respect,
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

In ceeace priveste selectia dirijata, trebuie sa ai stupii de prasila izolati, sau sa faci fecundare artificiala.
Selectie sunt sigur ca fiecare incearca sa faca. Cand am inceput apicultura, dupa vreo doi ani facuse-m dintr-un roi natural 8. Eram cu un inginer din Constanta pe langa Cernavoda la amorfa. Se insera iar albinele mele inca mai plecau la cules iar ale lui, cam 80 de stupi, asteptau sa vina seara. Nu am facut altceva decat sa selectez fam cele mai harnice, exact cum scrie in carti.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Dle PricopArthur,
La noi democratia e prost inteleasa.Zic eu ca si democratia are niste reguli, carora trebuie sa te conformezi vrind nevrind.Fii fara grija ca le vom invata.Moderatorii sint o specie necesara dar in faza asta de 80 citi sintem ar fi stupid sa avem moderatori.Normal fiecare Administrator doreste cit mai multi useri pe forum, dar nu ei dau tonul ci multitudinea subiectelor si calitatea lor. Faptul ca ai 1000 si posteaza 50 sau ai 80 si posteaza 40 care e mai bun?Bine ai sa spui,unii n-au inclinatie spre scris, unii sint incepatori. Da dar si atunci.Ideea de forum e ca fiecare sa spuna ceva(zic parerea )in legatura cu un subiect. De invatat depinde de tine ce inveti(ex: unii din comunism au invatat anarhia,sau dictatura).
Daca zici asa cu foc ca apreciezi cunostiintele(Iti multumesc) atunci hai spune cind ai modificat dumneata genetic albina(adica ai facut putina selectie.
Cu stima

PricopArthur

Dle Drone,
Viata e in continua transformare. Din incrucisarea a doi indivizi rezulta un urmas care mosteneste calitatile si defectele parintilor. Aici intervine crescatorul, selectand in permanenta exemplarela care sunt mai rezistente, mai putin pretentioase, mai productive.
Miere multă şi inimă curată!