Teoria roirii(fragment)

Creat de dragos2006, Octombrie 15, 2007, 12:18:40 AM

« precedentul - următorul »

maximus

daca iau o matca,o storcesc intr-o sticla si apoi solutia alcoolica o pun intr-o eprubeta am sanse sa captez roiuri,sau e buna doar pentru a le retine in cutie? :cool:

D006

Dle maximus,
DA. :nod: Cum am procedat eu:iau un ghemotoc de vata(cit sa te speli in 3 urechi-poate sa fie si o bucaeica de burete tot asa de mica)o imbib in solutie.Pun lada in care vreau sa prind roiul si in ea o rama cu 2 fisii de foite de ceara.Sub rama ,acolo unde sprijina de rama de lada, pun ghemotocul de vata.Zic eu dar poate gresesc  ca la da e bine sa fie cam la 1,5 m de sol sau daca poti mai sus.
Cu stima

maximus

acum cativa ani facusem sport de performanta in vanatoarea de roi.odata ma urcasem dupa mai multi  la un loc intr-un salcam pe malul unui rau,si pe langa zgarieturile de rigoare,la o manevra mai brusca m-am trezit acoperit de abine de sus pana jos,iar pe sub tricou aveam blana(zic pe sub tricou pentru ca eu nu merg niciodata mai imbracat la stupi decat tricou si pantaloni scurti,iar in picioare sandale).ce senzatie minunata este cand calci din neatentie pe o albina si te inteapa in talpa sau intre degetele de la picioare,dar si cand se urca pe sub pantaloni,in sus,pana stiti dvs unde...iar daca esti ocupat,cu rama in mana,nu ai cum sa o prinzi imediat...:rotfl: .toate bune si frumoase,ma gandeam ca ar merita intepaturile(desi nu am primit absolut nici una)pentru asa roi mare :nebun:cand cobor insa din copac dau nas in nas cu stapanul roilor care venise si el la recuperare  :rotfl:
   asa ca abia astept sa pun in practica solutia miraculoasa.la vara voi plasa strategic niste lazi langa niste stupine (pe care le-am vizat demult,dealtfel),si sper sa fac saftea!! :roll:

D006

Dle maximus,
Apropo de "stapinul roiului" aici la noi in zona roiul este al celuia care il vede primul.Acum vreo 12-13 ani vad un roi intr-un prun nu departe de "vila mea".Merg iau o cosnita(pe vremea aceea aveam, apoi am dat-o unui incepator).Studiam posibilitatea cum sa urc in prun apare un "intelectual" si spune ca-i a lui. Era cu stupina cam la 3-400 de metri de locul cu pricina, dar ca sa urmareasca roiul ar fi trebuit sa aiba GPS.Ce sa spun discutii.... si vorbe dulci. Ia el roiul ca m-am gindit sa ma dau la o parte din fata ...Peste 2 saptamini il intilnesc pe gagiu' Pierduse roiul cind a ajuns undi-i erau stupii s-a lovit de sirma de intins rufe,a scapat lada cu roi albinele au iesit si "la buna vedere. Donu nu bate...
La voi cum e cu roii al cui este/

D006

..iau o bucata de fagure cu puiet de trintor, dintr-o rama claditoare si cu bucata de fagure frec o craca ceva mai accesibila ...roiurile care pleaca majoritatea se aseaza pe aceea craca...
Legat de al cui este roiul ,se spune ca ar trebui sa fie al celui care il prinde ...dar de obicei mai lasam de la noi...

bee_lover

La noi merge pe teoria daca stii ca nu e al tau te interesezi la vecinu sa vezi daca ii acasa sau pe afara daca nu te-ai facut cu un roi.In cazul in care e acasa s-au l-a vazut atunci il lasi lui,de multe ori a luat vecinu roiuri de la noi din curte,asta e...si eu la randul meu il iau de la el...daca apuc sa-l vad...

PricopArthur

Anul asta mi-au venit in lazile ramase in curte 3 roi. Aveam in ele fagurii de rezerva., iar stpii mei erau la 50 km distanta.
Dle Balas, asa cum a spus dl Drone, matcile ce le lichidezi le pui in alcool de 60 strivite, si obtii un extract de fermon de matca. E valabil si in cazul pe care l-ai amintit. Acum 2 ani mi-am facut si eu, dar am avut un musafir la stupina in camp, si cum nu aveam altceva sa pun pe masa,... :)
Miere multă şi inimă curată!