a ramas orfan

Creat de frantescu, Octombrie 24, 2007, 11:13:54 PM

« precedentul - următorul »

frantescu

Dati-mi si mie cea mai buna solutie pentru o familie care a ramas fara matca si o albina a preluat conducerea.A ouat 2 rame,mai ceva ca o matca, dar numai trantori bineinteles.Am si matca de rezerva,pot sa-l si unificc,....variante sunt multiple.Caut cea mai buna solutie.Multumesc. :sad:

Cristian IONITA

ma indoiesc ca numai o albina a preluat conducerea .... probabil ca-s cateva zeci
la ora aceasta nu prea mai ai ce sa faci decat desfiintarea stupuil
eu pana acum nu am mai facut asa ceva dar din carti si de pe forumuri am retinut urmatoarea metoda
1. se inchide stupul de cu seara
2. a doua zi dimeneata (aveti grija sa fie vreme cat de cat buna care sa permita z orul albinelor, adica soare si > 15 Celsius) stupul inchis il duceti minim 100 m in fata stupinei
3. acolo bateti in el cateva minute .... ca albinele sa intre in panica si sa adune miere in gu8sa,\
4. desfaceti stupul si scuturati toate ramele si toate cutia
5. albinele vor cautata sa se reintoarca la stup .... nu-k vor gasi asa ca se vor aciua la stupi vecini, unde .... datorita faptului ca nu vin cu gusa goala vor fi acceptate
6. ramele - trebuiesc ori tinute in rezerva - ori reformate

PricopArthur

Daca in locul stupului trantorit pui o alta lada cu roiul cu matca fecundata, albinele vor intra in lada cu matca. Albinele ce vor ramane pe loc, cateva gramajoare, sunt majoritatea albine ouatoare.
    Dar trebuie sa ai neaparat temperatura >14 grade.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..ar fi mai multe metode ...
-una din ele cum a spus Arthur mai sus..
-alta ar fi daca familia respectiva nu ar avea suficienta albina sa treaca iarna sa iei cite o rama doua de albina sa intaresti alte familii...
-

frantescu

Nu am avut asemenea situatie in aceasta perioada a anului si de aceea am intrebat.Mi-ar convenii ambele variante:-sa pun un roi in locul lui(dar nu se intorc si ouatoarele si imi omoara matca?)-sa distribui fagurii cu albine la 1-2 roi ,dar la fel ouatoarele vor omori matcile?

D006

..albinele ouatoare nu prea mai pleaca dupa rama...in primul caz ca o masura de prevedere puteti proteja matca sub un capacel de plasa de sirma

D006

..este poza dl ......................de aici de pe forum

frantescu

pai cum nu pleaca daca eu le scutur in gradina la 50 de m?

D006

Este bine sa nu le scuturati imediat, eu le mai las pe rame si 2-3 zile ca sa se traga ele usor ..apoi dupa 2-3 zile le scutur si se retrag toate care sunt de retras..albina ouatoare ramine in iarba ,de obicei un pumn bun...
In prima zi scutur doar ramele cu miere sa nu stea in stupina la vremea asta -pericol de furtisag...ramele cu puiet le scutur dupa 2-3 zile..

D006

...pe ramele cu puiet sunt si albinele ouatoare...

balasbebe

In aceasta perioada, cel mai bine, este sa dai o matca in colivie. Metoda cu scuturatul merge cand este cald. Acum risti, sa ramana albinele in iarba. este totusi o problema. Albinel ouatoare nu dispar, si mai degraba o sa omoare matca, sau sa nu fie eliberata din colivie.
  Daca nu prea ai matci de rezerva merge metoda cu scuturatul.
Asadar ai 3 variante, dar numai 2 ar fi bune. Nu este bine, sa distribui ramele, adica sa le imprastii prin celelalte lazi, ca risti sa fie omorata matca, chiar daca stupul este puternic.Albinele ouatoare, mai ales acum  au o varsta mai mica decat matca. Este greu.
   Eu merg pe scuturat, sau pun matca in colivie, dar nici o metoda nu este sigura, ca si la operatie. Nici un medic nu da o reusita 100%

frantescu

Domnule balasbebe,
Vreti sa spuneti ca pot baga direct in familie o matca in colivie?Si ouatoarele ce o sa faca dupa eventuala eliberare a matcii?

balasbebe

Rolul coliviei este de a proteja matca. Daca albinele au nevoie de matca o elibereza, iar daca nu inca mai pun ceara.
   Daca ai o matca de rezerva, de regula se incearca aceasta metoda, caci este mai comoda. Daca este omorata, sau nu o elibereaza, atunci mergi pe scuturare.
   Repet, nici o metoda nu este sigura. De aceea sunt cel putin 3 variante. Dar de regula, in aceasta perioada, stupul fara matca, nu are prea multe sanse, deoarece nu are nici rezerve de hrana.
   Ar mai fi o varianta, cu podisorul Snelgrove, dar pentru un incepator este mai complicata
  Sincer nici un stupar nu va reusi sa spuna ceea mai buna varianta.
   poate ca este bine, sa tai o ceapa, sau sa folosesti ulei de "melisa" 2-3 picaturi la 10 ml. apa, stropesti bine stupul, inainte de a da matca, ca sa uniformizezi mirosurile.
    Anul trecut am avut si cate 18 familii fara matca, am pierdut o groaza de timp, greu am stapanit situatia. Vara este alta situatie. Acum albinele nu mai circula.
   Pe cate rame este acum stupul ?

frantescu

are 6 intervale si miere suficienta

stefan1

Spun cum as face eu:
-scutur toate ramele la cativa metrii de stup. (sa fie peste14-15 grade)
-lada ramane goala complet si in ea se aduna albinele fara matcile false. Se lasa 1-2 zile fara mancare, astfel ca daca au revenit si trantorite, din lipsa de mancare ovarele involueaza.
-dupa 2 zile se pune in loc o lada cu un roi cre trebuieste intarit, cu tot ce este in ea. Pentru siguranta puteti proteja matca in colivie pe fagur, dar pericolul nu e mare.
-albinelor flamande din lada fara faguri le dati putin sirop, iar dupa ce il preiau le scuturati iar la cativa metrii de stup. Siropul mancat le face mai usor acceptate de noua familie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)