Asigurarea proviziilor de miere pt. iernare.

Creat de dragos2006, Iunie 15, 2008, 11:19:50 PM

« precedentul - următorul »

D006

Inca de la culesul de rapita mi-am facut o rezerva de aprox.500 kg.miere in sticle de 5L gandindu-ma ca la primavara voi taia sticla in 3 parti si le voi folosi ca turte.
Care ar fi inconvenientele?
Mierea astfel ambalata va putea fi folosita pt. hrana albinelor si peste 4-5 ani?
La extractia de la salcam ramele complet capacite le-am pastrat pt .iarna.
Aici cred ca am iesit in pierdere.
Daca va mai fi vreo extactie voi pastra ramele care au mai mult de 3kg.miere(2 pt.fiecare familie)
 
Astept si alte metode......Sunt bune si criticile.
Si o rama cu mire de salcam.

filip

La tei in general  las la fiecare fam cate 2 rame capacite in magazie.Desi sunt rame 3/4,de multe ori ma salvat in primavara.Toamna in general albinele coboara mierea necapacita doar in situatie de criza descapacesc.Toate acceste rame le pun in loc uscat cu putina umezeala sa stea bine pina in primavara.Iar in primavara descapacesc si pun in marginea cuibului sau dupa diafragma.Daca nu-i nevoie de ele le descapacesc si formez magazii la pomii fructiferi si rezulta o miere foarte aromata.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Fagure capacit in 2007 folosit in primavara lu 2008
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)