greseli grave

Creat de dragos2006, Iulie 13, 2008, 09:22:43 PM

« precedentul - următorul »

D006

pe un alt forum un coleg de breasla vorbea despre o boala "loca americana". este o boala grava pe care multi o neglijaza pe principiul: "am incercat si eu cu un stup".
si acel stup va ramane un focar de infectie pentru toata zona. dupa ceva timp isi aduce aminte de el si-i face "bine" unui prieten. si daca cutia asta nu ajunge pe mana unuia care s-o dezinfecteze sau sa faca un gratar cu ea tot vor apare unii care se vor intreba: "de ce stupul lor cumparat in primavara si care arata bine acum are niste probleme pe care nu le intelege".
acum vad cum altii doresc sa-si "aranjeze" stupii cu turte proteice facute cu polen "de unde l-or gasii".
pentru incepatori:
- nu va caliciti in a cumpara cutii noi. daca totusi gasiti un chilipir faceti dezinfectie ca la carte: flambare + dezinfectie cu hipoclorit;
- nu folositi pentru stimulare polen si miere din alte surse decat din cele proprii. este suficient sirop de zahar cu putin acid citric si nu mai expuneti albinele la riscul unei noi boli;
- nu cumparati (primiti) faguri din alte stupine chiar daca ii primiti depomana;

D006

Dle cristi x,
Singurul motiv pentru care am incercat aceasta postare este numai pentru importanta problemei ridicate. Pacat ca cei care citesc nu au interesul sa raspunda problemei ridicate pentru ca presupun ca toti stiu poate au si practicat cele spuse in postare. Doamne fereste sa apara vreo boala atunci sa vezi citi experti pe procente vor aprea. Dar fiinca traim in tara lui Caragiale si asta ne ocupa tot timpul asa ca totul. Cititind postarea dv mi-am dat deama de ce postarea Inspectori Sanitari nu a avut succes.
V-as propune o inventarie a greselilor grave numai as cu titlul de inventar ca cine stie daca nu ar fi folositoare.
Cu stima

PricopArthur

Acum cativa ani, un coleg ce isi adusese stupii din zona Tulcei, a adus si un stup cu loca americana. Dupa salcam, boala si-a facut simtita prezenta. Atunci i-am inlocuit lada, ramele si locamicina.
In toamna, inainte de intrarea in iarna, cand i-am verificat stupul cu pricina, boala recidivase.
O festila de sulf a fost ultima intervntie asupra acelor albine.
Analizand cele petrecute, cred ca aceasta trebuia sa fie prima interventie.
Toate cele bune
Miere multă şi inimă curată!