Atentie!

Creat de filip, Martie 19, 2009, 05:12:53 PM

« precedentul - următorul »

filip

In atentia celor care au stimulat cu turta proteica si polen!
Timpul e deosebit de rece,albina e uzata la maxim,sunt stupi ce au intestinele incarcate .Acum apare declinul albinei,daca matca a pontat pe multe rame ramane o problema cu incalzirea puietului si haranirea acestuia.
Din dorinta de a face bine sar putea sa constati ca faci rau.La familiile ce au cuiburile largi si suint stimulate poate aparea o problema.
Deci mare grija! :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Regula : albina pe diafragma ! , eu nu dau drumul la cuib pana nu are si penultima rama plina cu puiet . la mine azi a dat Dumnezeu drumul la soare si albinele au iesit la zbor , chiar am vazut una cu polen.

D006

In ultimile doua saptamani datorita timpului rece am constatat usoare depopulari(amortirea albinelor in camp).Nu am facut stimulari decat la matcile de rezerva turte de miere zaharisita si daca nu se incalzeste vor ramane doar matcile pe rame.

D006

Asta trebuia sa o pun.Asta patesc daca intru rar .....mai uit!

Adrian Roman

Am avut noroc de soare ieri si azi, au carat la polen din greu, la temperaturi de 8-11 grade. Le-am descapacit miere, dar stau prost cu hrana, in general. Incalzire se anunta (?) abia dupa 1 aprilie, daca n-o fi pacaleala. Rea primavara !

gudas valentin

Citat din: teinegru64Asta trebuia sa o pun.Asta patesc daca intru rar .....mai uit!
Am si eu asa ceva frigul ce sa-i faci asta e .
        valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011