insarmare rame

Creat de brianoo_bz, Noiembrie 14, 2012, 12:10:22 PM

« precedentul - următorul »

brianoo_bz

ce metoda imi puteti recomanda pentru insarmarea ramelor
orizontala ? sau verticala ? :D

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

italianu

Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

stanescu

probabil ca cineva o sa-mi spuna iar ca daca dau 0,1 kg de miere o sa am o rama dea gata,si o sa rosesc,zic eu, fara motiv.
Dar o sa incerc totusi sa deschid un subiect.
Totul evolueaza,doar rama stuparului a ramas cu sarma pe ea ca acu 30000000 de ani.
Ce mai tura vura.
Rama de cuib,dadant,lanstroth,... are dezavantajul ca se asambleaza greu,inglobeaza multa manopera.
Ce ziceti,va bagati sa cautam impreuna alt model de rama,potrivita cu stupii nostrii?
Multumesc anticipat pentru criticile binevoitorilor.
Cu  mult respect

marian_6777

Pai au aparut ramele de cat din plastic, in care albina doar depune mierea, fagurii artificiali din plastic care nu necesita insarmare...
  Apicultorii de acum 30000000 de ani probabil erau aprovizionati cu sarma din alta galaxie prin gaurile de vierme (nu de gaselnita) =))
  Orcum... succes in cautarea ta. 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

bismark

    Insirmarea ramelor se face in context cu momentul cind pui foita.Din experienta pot spune ca in perioada de primavara poti face insirmarea orizontala.In perioada de vara cind temperatura de afara este mai mare si in stup, eu recomand insirmarea verticala deoarece pina albina incepe cladirea,  foita din cauza caldurii se onduleaza, la insirmarea orizontala sau chiar se poate deslipi de sus si deteriora.Ondularea va da celule neuniforme si deci si albina cu defecte sau miere mai putina.De aceea eu folosesc insirmarea verticala pentru ca este si mai rezistenta si la centrifugare, ca nu se mai burduseste fagurii rupindu-se mai ales atunci cind mierea este maturata(capacita) si este mai greu de extras.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

silvius

Eu merg pe orizontala 5 fire pentru rama 1/1 si 4 pentru rama 3/4  :wink:
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

pad3

somnul ratiunii naste monstri

romikele


stanescu

buna seara.
hai ca nu va las asa cu una cu doua.

acu 30 mil de ani se faceau rame si se punea sarma asa cum o punem noi ,acum ,astazi.
Am vazut ca alta lume ,tot din galaxia noastra ,a trecut la altfel de rama, si ceara foita ,se pune pe rama, la pachet cu sarma prinsa in ceara ,si se prinde cu 2 sipculite.
Probabil ca nu mai trebuiesc  nici capsatoare,nici dispozitive,si nici sisteme de gaurire......
Se gaseste nu prin gaura de vierme ci pe internet,la adresa "wiring beehive frame".

o seara buna


RazvanTi

si ce-ai vrea stanescule?
sa ne intoarcem la cosnite si la presa de miere?? ))/
nu te supara pe mine dar mie mi se pare mai drastic sa-i distrugi fagurii pentru o cana de miere. :qp:
centrifuga rules!!!
unde mai pui ca-i bag si "fagurele" la loc  :nod:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

stanescu

marite domn.
daca te uiti atent este aceeasi rama pe care o foloseste apicultorul azi.
Diferenta e ca nu se mai coase sarma ci se pune direct.
La cosarnita cred ca o se ne intoarcem,cand lumea satula de baietii destepti vor refuza sa mai cumpere miere ambalata .
Oricum eu consider ca nu discutam  amandoi aceeasi lucru.
sa aveti o zi buna