rame rupte de caldura

Creat de ad3la, Iulie 27, 2012, 12:32:35 AM

« precedentul - următorul »

Obombo

Rame rupte de caldura :uimit: ? Si de cata caldura e vorba? La ce temperatura poate ajunge interiorul unui stup populat cu albine?
Parerea mea este acest lucru se intampla din cauza calitatii fagurilor artificiali, nu a temperaturii. Sunt multe poze pe forum cu faguri construiti unde se vede ca celulele nu sunt aliniate ci se curbeaza in jos spre mijlocul fagurelui.
Eu folosesc doar insarmare verticala si nu am avut niciodata probleme de genul asta, nici macar in timpul transportului, cu toate ca de caldura nu putem sa ne plangem pe aici. Bineinteles ca faguri artificiali nu au parafina sau alte alea.

iunicu

Citat din: bucovineanu din Iulie 27, 2012, 10:34:18 AM
La fel lipesc si eu fagurii, adica electric. Sarmele verticale le tensionez numai dupa ce am lipit foaia de sarmele orizontale. Cele verticale se afla pe partea opusa celor orizontale, foaia fiind la mijloc.
Folosesc aceiasi metoda numai ca tensionez toate sarmele de la inceput. Aplic tensiune pentru fiecare sarma separat si in felul  asta nu se produce shuntarea.
Slava Domnului, nu am avut faguri lasati.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

mape 48-petru manea

Citat din: Obombo din Iulie 29, 2012, 12:16:30 AM
Rame rupte de caldura :uimit: ? Si de cata caldura e vorba? La ce temperatura poate ajunge interiorul unui stup populat cu albine?
Parerea mea este acest lucru se intampla din cauza calitatii fagurilor artificiali, nu a temperaturii. Sunt multe poze pe forum cu faguri construiti unde se vede ca celulele nu sunt aliniate ci se curbeaza in jos spre mijlocul fagurelui.
Eu folosesc doar insarmare verticala si nu am avut niciodata probleme de genul asta, nici macar in timpul transportului, cu toate ca de caldura nu putem sa ne plangem pe aici. Bineinteles ca faguri artificiali nu au parafina sau alte alea.


si Obombo are dreptate si inca multa

bucovineanu

Da, conteaza si calitatea fagurilor artificiali.Se stie ca adaosurile au de regula punctul de topire mai mic decat cel al cerii de albine. Mai conteaza si locul unde sunt amplasati stupii. Daca sunt amplasati la umbra sansele ca fagurii sa se rupa sunt mai mici.
Cei mai multi faguri se rup totusi in timpul transportului daca nu s-a extras mierea inainte de a pleca la drum si temperatura e ridicata.

popa georgian

anul asta am gasit 2 roiuri facuti -muci-, unul chiar astazi 29 07 2012, sa va explic ce si cum/
primul roi care s-a topit ramele in el a fost facut doar pe rame de anul acesta 5 la numar  si siropat la greu, (caldura 40 grade +greutatea siropului din rama) a fost de ajuns sa cada una si sa le agate si pe celelante, in total s-au rupt 3 rame, 2 cu piet si 1 fara puiet, pana la urma l-am scapat mai depopulat dar traieste
al 2-lea cel de astazi i-am obturat urdinisul ieri pentru a preveni furtisagul (avea 4 rame din care una de anul trecut,sau topit toate )  trecand prin gradina am vazut cum curgea mierea pe urdinis :uimit:, a murit regina si o mare parte din albine naclaite in stup
nu am protectie solara in stupina nici funduri antivaroua, caldura mare!!!

asa arata cel de astazi zilele trecute inainte sa-i dau rama cu puiet copt

dorindafi

ma georgica nici eu nu am protectzie solara shi pana mai anul asta nici aerisire in partea de jos a stupului , parerea mea este ca distantza dintre sarmele din rama au un cuvant de spus  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

popa georgian

Citat din: dorindafi din Iulie 29, 2012, 07:46:00 PM
ma georgica nici eu nu am protectzie solara shi pana mai anul asta nici aerisire in partea de jos a stupului , parerea mea este ca distantza dintre sarmele din rama au un cuvant de spus  :hi:
5 sarme pe orizontal distantate din 5 in 5 cm

George N

 am patit-o si eu anul asta. Greseala mea,-Cred- ca a fost aceea ca am adaugat rame in cuib fara sa verific prea bine puterea familiei si in felul asta m-am trezit cu faguri gauriti sau lipiti unul de altul ,din fericire nu au fost lipiti faguri care aveau si puiet.Cred ca o alta cauza a dezlipirii fagurilor poate fii si gaurile care nu sunt date perfect egale pe ambele parti ale ramei. Sper sa nu se mai repete :hi:

marius_vfp

salut . problema cu ramele am vazuto doar la insarmarea orizontala , foitza a facut burte intre sarme dar nu a cazut , la insarmare orizontala cat si verticala folosesc ondulatorul si ondulez sarma ,ondularea am vazut ca confera o mai mare rezistentza , lipirea fagurilor tot electric o fac ,

eu protejez stupii de caldura cu bucati de polistiren de 5cm , iar primul dinspre vest ii pun si pe partea laterala , ca in foto ,

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Jimmy2011

Va salut. Pentru a nu mai avea probleme cu alunecarea fagurelui din cauza caldurii,cand puneti foita pe rama lasati o distanta intre aceasta si leatul superior cat sa treaca o albina.Spatiul respectiv va fi inceputul constructiei si va fi foarte rezistent.Asa se pun FA la Layens unde greutatea este mai mare si nu sunt probleme. :D :hi:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Cristi Harsan

Sal'tare sunt nou pe acest forum si si in apicultura va zic bine vam gasit
intrebarea mea este cate rame puneti orizontal si cate vertical?

pharaonu75

Citat din: Cristi Harsan din Noiembrie 01, 2012, 12:28:38 PM
...
intrebarea mea este cate rame puneti orizontal si cate vertical?

Cu siguranta te referi la sarme!
Eu insarmez pe 5 randuri, orizontal. Dar sunt si colegi care pe langa sarmele orizontale mai folosesc si 2 randuri verticale sa oblice.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Cristi Harsan

da scuze greseala mea
eu folosesc 4 orizontale si 2 verticale dar am vazut pe net cu capse si se pune vreo 6 in vertical si atat oare sta foaia la calduri mari?ca ar merge mai repede insarmarea

danipowsoft

pharaonu75 la insarmarea mixta cum lipiti fagurele (cum alimentati cu tensiune sarma sa se lipesaca)
nu inteleg..

pharaonu75

Poti folosi capse si la insarmarea orizontala.
Parerea mea este ca, daca ramele sunt insarmate doar vertical, este favorizata alunecarea fagurilor in timpul verii, cand temperaturile sunt destul de mari si in stup.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube