dimensiunile leaţurilor ramelor

Creat de mihaizzr, Februarie 25, 2011, 05:49:12 PM

« precedentul - următorul »

bio

Rame ieftine, confectionate din lemn bine uscat si fara rebuturi in ele..La 7000 de rame confectionate imi facuse 100 de rame in plus pentru eventuale rebuturi dar cum nu am prea gasit rebuturi i le-am platit si pe cele 100 de rame lucrate in plus..:)

lucrate de un nene de la Bihor..daca sunteti aproape de el caut numarul si poate va rezolvati problemele..

Eu sau in Ialomita si am rezolvat-o cu nenea din Bihor..:))..deci ar fi aproape de oricare apicultor..


Dox

Care este marimea stas la umerase 35 sau 37? Prin magazinele online gasesc doar rame cu 37mm, in schimb unchiul meu isi fabrica propriile rame la 35mm.

romikele

STAS = 37,5 mm
Practic = 35 mm

Tu alegi...  :wink2:

bucovineanu

In locul unde ramele sunt lipite una de alta, la umerase, albinele pun propolis. Apicultorul nu poate curata fiecare rama ori de cate ori umbla in stup si de aceea ramele nu vor  mai putea fi apropiate una de alta cum trebuie. Dupa un timp datorita propolisului acumulat pe umerase distanta dintre rame va fi mult mai mare decat normalul adica 8mm. De aceea e bine ca lateralele sa aiba 35mm la care se adauga propolisul pus de albine si se ajunge o distanta intre rame apropiata de normal.

Dox


Aurel

       Va rog sa-mi spuneti care este inaltimea stas a unei rame 3/4? Din ce tin eu minte parca 230.Este corec? Intreb pentru ca vreau sa fac o shita si pe moment nu am cum verifica.Multumesc!

romikele


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Aurel

Va foarte multumesc la amandoi pentru promptitudine!
     %%-

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Marius-ursulakhe

Dragi colegi la ramele de magazie 1/2 cu umerasele de 44-45 mm cum se comporta albine ?
Intreb ca anul acesta incep si eu sa pun magazi si am ales acet model de cat si de rama  :hi:

tassevasi

  Daca ai stup puternic ,cules  f bun ,va creste repede si bine daca nu , o sa mai creasca anumite limbi de fagure intre  ramele puse .
  Daca  albinele nu creste repede si matca nu mai are unde oua ,ori are cuibul blocat , mai oua si pe o rama in cat .
In rest e bine .

dan sebastian

40#
Folosesc de peste 15 ani rame late de 45 mm latime si sunt foarte multumit. O data construite poti sa le utilizezi o viata fara sa le mai topesti. In ele matca nu depune puiet. In plus la pret se simte diferenta, pentru ca 25 de rame late iti ajung 10 pentru un stup care are 12 rame de cuib, iar pt cel de 10 rame cuib pui doar 8 in cat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tassevasi

Citat din: dan sebastian din Martie 27, 2013, 11:02:23 AM
40#
In plus la pret se simte diferenta, pentru ca 25 de rame late iti ajung 10 pentru un stup care are 12 rame de cuib, iar pt cel de 10 rame cuib pui doar 8 in cat.
Acum daca folosesti de atita timp , crezi ca este echivalentul la  cele  de 37mm ,  ma refer  la cele  10 si 8 rame introduse  , ca intradevar incape numai 8 , mai pe inteles , 8 late fac cit 10 de 37 in cat  productie  ? Inca nu am facut un calcul  a fost  primul an cind folosesc de 45
   Numai bine  :hi: :hi:

dan sebastian

Productia e aceiasi. Avantajul fantastic este cand tragi mierea la centrifuga. Una e sa descapacesti 10 rame si alta 8. In plus intr-o centrifuga normala de 4 rame bagi direct 1 cat. Si luand in calcul ca iei miere curata, pt ca matca nu depune, si nu folosesti nici gratie hanemann eu zic ca e un plus mare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.