rame de tei sau brad ..ce recomandati?...

Creat de dragos2006, Octombrie 22, 2007, 04:46:37 AM

« precedentul - următorul »

D006

Referitor la folosirea plopului, nu este bun pt ca este cea mai proasta esenta de lemn. Mucegaieste foarte repede si fara gluma poate sa si inmugureasca la umezeala excesiva

D006

D-le Pricop
Da este o varianta si asta si este destul de eficienta in aceste conditii.
Buna Seara

D006

la toti apicultorii unde am vazut rame de plop i-am intrebat cum se comporta si mi-au spus ca nu au nici o problema . Plopul are avantajul ca este ieftin si nu are noduri plus ca arata bine ( rame albe )

hristu

ramele de tei pastreaza umezeala in timpul iernii, dec i vei avea probleme mari! nu lua asa ceva! :hi:

filip

Citat din: hristu din Iulie 29, 2010, 09:24:31 PM
ramele de tei pastreaza umezeala in timpul iernii, dec i vei avea probleme mari! nu lua asa ceva! :hi:
Eu am si rame de tei dar si de brad.
Nu cred sa fie adevarata chestiunea cu ramele de tei in privinta umezelei,umezeala se localizeaza acolo unde se intersecteaza caldura cu frigul.De acea e bile sa se lase loc de evacuare a condensului prin podidor pe timpul ierni.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Poti sa o faci si din soc  important este ce sa gaseste in ea si nu materialul din ce e facuta . Poti sa o ai si din aur  si la 60 de bani bucata dar daca nu ai meserie in instatie degeaba ...  :nono:

antiopa din ardeal

 Parerea mea este ca Romikele are dreptate. In sensul ca o rama combinata din molid si tei este cea mai indicata pentru cine poate sa faca asa ceva. La ramele cu insarmare pe orizontala lateralele este bine sa fie din tei iar restul poate fi si din molid. O sa incerc sa dezvolt un subiect pe aceasta tema.

ioanardelean55



Mult mai important decit materialul din care sint facute ramele mi se par doua lucruri
  1 . Sa fie respectet stassul (dimensiunile )
  2. Caliratea materialului din care sint facute indiferent de specia lemnului .
  Oricit tinem o rama in stup 1-5 ani mai mult nu cred ca o tine nimeni ( desi ea ar rezista mult mai mult ) daca nu e stas ne incomodeaza , si o aruncam . Eu in fiecare an bag numai rame noi in stupi , reduc aproape la zero riscul de transmitere a unor boli .

D006

Si ramele veci le poti dezinfecta in apa/sare/clorina pt refolosire fara probleme.
Eu le scufund si in ceara acuma.

ioanardelean55


Poti sa le dai si cu propolis ,(s-au orice altceva tot nu se compara cu o rama noua ) ce frumos e cind desfaci un stup si vezi ramele noi si curate , si pina la urma urmaei si dezinfectatu costa bani si timp .

D006

Poate sunt eu diferit dar nu ma atrag asa de mult lucrurile noi cat cele care si-au dovedit folosinta si au o calitate trainica. Nu ma simt confortabil intr-o haina noua si nu imi place mirosul unei masini noi.
Am rame gaurite de gaselnita si ma uit la ele cu placere ca si cum ar avea un caracter dovedit. Cele noi si albe parca ....... e noua generatie de tineri superficiali.

ioanardelean55


Am inteles ,ceara are rolul de a astupa gaurile facute de gaselnita ! DAR cum de a gaurit gaselnita ramele ????? :hi: :hi: :hi:SUPERFICIALITATEEEE, in exploatare se numeste asta ???? s-au neglijenta in serviciu ? S-au acolo chiar e lae o moda veche !!!!?  Oricum in zilele urmatoare  vreau sa facem un schimb de poze autantice din stupinele propri  , sint curios sa vad cum arata un stup cu rame gaurite de gaselnita si ceruite si cum arata ai mei cu rame noi . DEACORD ?

filip

Gaselnita gaureste ceara din rame,iar cariile gauresc lemnul ramelor.
Ambele situatii se petrec inafara stupului
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ioanardelean55


Cind uitam intr-un stup rame cu faguri si da gaselnita de el , ce se intimpla ? il face praf atit ramele cu faguri cu tot cit si stupul in interior iar acolo unde este larva de gaselnita in contact cu lemnu il GAURESTE ( sa folosesc termenu lui Adrian ) destul de tare si urit asa incit mai ales ramele nu mai sint bune de nimic ,doar de foc , Gaselnita ataca oriunde gaseste conditii prielnice .,chiar si in interiorul stupului , am avut ocazia sa vad stupi morti din cauza atacului de gaselnita .

filip

Citat din: ioanardelean55 din August 01, 2010, 01:07:15 PM

Cind uitam intr-un stup rame cu faguri si da gaselnita de el , ce se intimpla ? il face praf atit ramele cu faguri cu tot cit si stupul in interior iar acolo unde este larva de gaselnita in contact cu lemnu il GAURESTE ( sa folosesc termenu lui Adrian ) destul de tare si urit asa incit mai ales ramele nu mai sint bune de nimic ,doar de foc , Gaselnita ataca oriunde gaseste conditii prielnice .,chiar si in interiorul stupului , am avut ocazia sa vad stupi morti din cauza atacului de gaselnita .
Cand scriam inafara stupului ma gandeam la prezenta albinelor pe ram.
Un ram de lem nou nu-i vulnerabil precum cel de zeci de ani,deci schimbarea ramelor e necesara sa se faca la un anumit interval de timp.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)