rame de tei sau brad ..ce recomandati?...

Creat de dragos2006, Octombrie 22, 2007, 04:46:37 AM

« precedentul - următorul »

D006

Doresc sacumpar ceva cutii de albine rama normala pt cuib si rama de 1/2 pt magaziile de recolta...
   Ce fel de rame sa folosesc pt cuib de tei sau brad?...
   Dar pt magazii sa folosesc tot teiul sau bradul?...multa lume am citit ca la magazii foloseste rame mai late...cit de late sa le fac sa nu urce matca sus sa le insaminteze?...
   In stupii pe care ii am vreo 7-800 de rame de tei si restul pina la aproape 3000 de brad....mi se par mai solide cele din tei...este altfel lemnul, textura lui..mi se pare mie poate...Ce credeti?.. Cum ar fi mai bine sa fac?...

D006

Dle Ionita ma gindeam si la distantiere cam am pus mina si eu pe unu si am vazut cum arata..si nu par scumpe..
  Ramele sa aiba umerase sau sa le las si la laterale ,latimea spetezei superioare... am vazut anul acesta niste rame care aveau aceeasi latime si lateralele si spetezele atit cea superioara cit si cea inferioara...Ce spuneti..

Cristian IONITA

pai ... umerasele nu-si mai au rostul din acest punct de vedere - al pastrarii distantei intre rame ... insa trebuie sa aveti in vedere ca acele rame nu prea mai pot fi folosite in cutii fara distantiere si apoi .... umerasele nu lasa ramele din stup sa se miste prea mult la transport => mortalitate mai scazuta la transport
singurul dezavantaj la umerase ar fi ca ocupa ceva spatiu in plus, iar ptr viitor .... probabil ca la masina de descapacit
  :)
eu pana acum am facut un compromis, cu toate ca puteam lua si rame fara umerase am continuat sa lucrez cu cele cu umerase.

D006

..ramele fara umerase ar toca albina in timpul transportului?...

Cristian IONITA

din pacate cam da
cred ca pba ar putea fi rezolvata prin utrilizxarea unui dispozitiv special care sa rigidizeze ramele dar ... iti dai seama ca implica + manopera la pregatoirea stupilor
asa ca eu o sa raman la varianata cu umerase ... chiar daca nu e perfecta - insa pierderile se incadreaza in valori acceptabile
la anul pe vremea asta sper sa pot da relatii despre distantierele de 8

PricopArthur

Eu am lasat de proba in cat doar la un stup 8 rame. In rest 9 sau 10. La cel cu 8 au mai cladit si limbi intre faguri. Poate nu i-am pus uniform, desi nu cred. Am ramas la 9 rame in cat. Problema este intradevar la transport. Nu poti sa apropii ramele. Trebuie sa te organizezi bine, ca inainte de transport sa pui a 10-a rama. Fie si goala.
Miere multă şi inimă curată!

D006

...chiar daca le faci mai late?..sa zicem la 45-50 de mm...sa aiba umerase sa le tina distantate...Asta pt cat.
Pt cuib tinem STAS-ul de 37 mm--parca asta e..

balasbebe

Ar fi o singura problema, folosirea mai multor esente de lemn.  Diferenta de greutate. Va face sa balanseze centrifuga, si intra in trepidatii. Ma refer la cele cu trei patru rame.

genutzu

.........referitor la titlul topicului
lateralele si leatul inferior din tei iar speteaza superioară din brad

PricopArthur

Pe langa titlul topicului, cu scuzele de rigoare, ramele nu le fac mai late. Le distantez intre ele. Incearca la anu sa lasi in cat 9 rame in loc de 10.
Miere multă şi inimă curată!

D006

folosesc ambele esente de lemn, teiul mucegaieste mai repede si dupa un an se inegresc si se fac urate iar cateodata se stramba de la umezeala dar sunt mai rezistente la umeri la desprins cu dalta cind sunt propolizate, bradul in schimb este mai fiabil in timp dar fiind mai moale mai apar probleme la insarmat si la scosul ramelor bine propolozate.
Ca o paranteza- ma cheama un amic incepator sa vad de ce nu-i iau albinele in crestere niste rame, ii zic ca poate foaia are prea multa parafina, dar cand ma uit ramele erau facute din plop (asta pute)si i-am zis sa le pensuleze cu propolis si abia atunci au fost acceptate.

PricopArthur

Nu m-am gandit ca plopul creeaza astfel de probleme. E bine de stiut.
Am folosit numai brad si molid.
Anul asta la tei nu m-am indurat sa daram un pom. Poate la anu imi da miere.
Miere multă şi inimă curată!

crombra

Eu folosesc numai tei. Din 1993 de cand m-am apucat de stuparit am lucrat numai pe tei si sunt foarte multumit. Fibra teiului este scurta si la curatare nu se detaseaza aschii lungi ca la brad. Rezulta un rumegus pe care eu il strang int-ro cutie si-l pun in afumator pentru ca parfumeaza fumul cu urmele de propolis ramase.
Iar vis- a -vis de latime rama, eu am un principiu : cu cat ai mai multe rame de acelasi fel in stupina cu atat ai interschimbabilitate mai mare. Eu folosesc gratii Hannemann de buna calitate (otel zincat -ITALIA) si nu am avut probleme cu matca in magazin.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Buna ziua!
V-am urmarit discutiile si din experienta mea va pot da cateva sugestii.
Lasand deoparte faptul ca sunt producator de stupi si componente va spun ca sunt si apicultor si treaba sta cam asa:
1.Ramele de tei sunt bune deoarece densitatea fibrei este mult mai mare ca la brad, mai aspectoase, mai putine noduri si se crapa foarte rar la ansamblare.
2. Nu sunt bune deloc cand creste excesiv din diverse motive umiditatea in stup(vremea sau in cazul meu o mica inundatie in zona). Va spun un lucru cine are rame de tei care se comporta bine si acum dupa un numar mare de ani are noroc pt ca  in general teiul cat ar fi de uscat trage toata umiditatea din atmosfera. Se stramba repede si devin foarte grele.
Sa va dau un exemplu: Am pus in hala rezemat de un zid unde era umiditatea mai mare doua bucati de blana uscate foarte bine una de brad, alta de tei. Dimensiunile erau de 5*20*50 cm. Dupa doua saptamani am verificat greutatea celor doua blani si am observat ca cea de tei aproape se dublase, iar bradul luase foarte putin in greutate. Asa ca,  ganditiva ce inseamna asta intr-un pavilion de 70- 100 de stupi.
   A! inca ceva,  cand s-a uscat cat de cat teiul a scazut pe latime aproape cu 1 cm, ceea ce este foarte mult. asta inseamna cu 5 %. in cazul ramelor din 3.7 cm ar scadea cam 1.8 mm.
Referitor la latimea ramelor din cat eu am patit-o. Ramele fara umeras se bat la transport si am pierdut 6 stupi odata. Mai bine faceti rame pt cat mai late la speteaza exterioara in asa fel incat sa va intre 9 rame, dar sa aiba umeras, iar speteaza de sus ramane la fel 2*2,5 cm,  cea de jos o puteti face de 2*1 cm si astfel creste si rezistenta rame.
  Asa ca trageti dumneavoastra concluziile si luati cele mai bune decizii
O zi buna
Marius Cionoiu

PricopArthur

Dle Marius,
Va multumesc de sugestie.
La transport, daca in cat am avut 9 rame si nu au fost crescute, le-am facut pachet si in golul ramas am pus o pana de lemn, sau o rama goala.
Toate cele bune.
Miere multă şi inimă curată!