dispozitive de lucru

Creat de dragos2006, Mai 25, 2010, 01:05:21 PM

« precedentul - următorul »

D006

buna ziua,
desi m-am inregistat ca apicultor, sotul meu este cel ce se ocupa de albine
de ceeea el vine cu 2 idei pentru a va usaura munca.
acestea sunt undispozitiv de insarmat rame si un dispozitiv de indoit coltare.
daca ideile va intereseaza ,apelati-l pe nr. de telefon 0747466075 si va raspunde Cornel Dobre.
sa auzim de bine!!!!

D006

dispozitivul de insarmat rame.

viorel_v2000

Citat din: dobre elenadispozitivul de insarmat rame.
Interesant!
Puteti sa ne explicati cum se utilizeaza? :hi:

D006

dragilor,
nu mai am 20 de ani,iar cei care au luat o simpla gluma ca pe un afront,inseamna ca au minte cat pustiul din imagine.
scuze daca sunt rautacioasa ,dar deja m-am saturat sa va citesc ,cum sa le spun,....apostrofarile!!!!

nicomico

Dragilor,sa folosesc cuvintul dnei Elena,dv faceti analiza cuvantului "musca",dar nu observati dispozitivul de insarmat.Sunt sigur ca o mare parte din stupari nu are acest dispozitiv,de aceea vine si intrebarea "cum se utilizeaza? ".Dna eu va felicit pentru bunavointa de a posta in acest forum si va rog sa o faceti cand aveti cate o idee.    :hi:

crombra

Citat din: viorel_v2000
Citat din: dobre elenadispozitivul de insarmat rame.
Interesant!
Puteti sa ne explicati cum se utilizeaza? :hi:
O sa explic eu.
Rolele au un canal pe mijloc putin mai lat decat sarma. Sunt pozitionate intre doua gauri din lateralele ramei exact in zona unde sarma isi schimba directia adica pe gaura superioara iese si pe cea inferioara intra. Sarma se trece pe dupa role care au rolul de a ghida sarma. Practic tragi de capatul sarmei, bagi in prima gaura (superioara) din dreapta sus , traversezi rama, bagi sarma in prima gaura din stanga sus, introduci sarma in canalul rolei si dupa rola si o bagi in a doua gaura din stanga sus si asa mai departe. Prin rotirea rolelor sarma se poate trage prin gauri mult mai usor si poti insarma ram fara sa tai intai sarma.
Dupa ce ai tras toata sarma si ai fixat-o la capat de rama, Se scoate de pe role si se intinde. Ideal ar fi ca diametrul de fund al canalului din role sa fie egal cu distanta dintre doua gauri iar rola sa fie plasata exact la jumatatea distantei dintre gauri.
De unde stiu toate acestea?
Am si eu unul in lucru, dar din lipsa de timp nu am reusit sa-l asamblez.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

cam asa este traseul:
_________________________________________________________________O
IO____________________________________________
____________________________________________OI
IO____________________________________________
____________________________________________OI
IO_________________________________________________X
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

nicomico

schema principiului de functionare al dispozitivului de insarmare rame (numarul de role se alege in functie de nr. de sarme /rama)

D006

chiar interesant sistemul.
se poate cumpara?
ma intereseaza pt insarmare verticala 6 gauri.

pharaonu75

Doua modele Home-made!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ApisAntim

Daca rolele de ghidare ar putea fi retrase pana la nivelul mesei(sub nivelul plansetei unde este prinsa rama)  la o comanda data cu picorul  ar usura si mai mult lucrul cu acest dispozitiv . Spor la creatie si sa auzim si alte pareri constructive

freecristian

Cum se face intinderea cu acest dispozitiv? Nu cumva aceste dispozitiv este mai mult pentru a baga sarma pe gauri si intinderea se realizeaza tot manual? :stop_the_war:
Nu lasa pe maine ce poti face astazi!

Vand faguri APISROM 0764514729

nikberk

 Това е моето приспособление за зателване на рамките .В момента имам подобрения по него ,но нямам снимки за да Ви покажа.Като го снимам ще ги кача.

Calin Bondaru

stiti cum e romanu?
daca vrea sa se scarpine la urechea stanga. duce mana dreapta pe dupa cap si se scarpina!!! :redcard:
asa e si cu insarmatu ramelor!
Spor la treaba! :hippo:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: nikberk din Ianuarie 21, 2011, 12:36:08 PM
Това е моето приспособление за зателване на рамките .В момента имам подобрения по него ,но нямам снимки за да Ви покажа.Като го снимам ще ги кача.

se vede ca iti place sa mesteresti
:bravo:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333