Ioan Ardelean

Creat de ioanardelean55, Februarie 02, 2010, 05:51:45 PM

« precedentul - următorul »

filip

Daca-i sus inseamna ca nu are miere,ai o varianta sa faci magazie in care sa pui rame cu miere ,sa -l duci in casa sa se formeze ghemul sus apoi il scoti usor afara.
Fiind asa rece ,nu-i cazul pungi cu miere cristalizata iar punerea ei ar omora multe albine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ioanardelean55

Uite-l !!!!!!! ce frumos e .

D006

Citat din: ioanardelean55asa cum am promis astazi am inceput cu turtita .

La asta ce sa-i fac D-nu Roman ?
Aici mai este o treime din totalul de miere pe care au avuto la inceput nu se pune problema salvari aici turta sa pus cu nu alt scop.

bucovineanu

Si eu spun ca inca mai are miere. Ghemul s-a format deasupra urdinisului si in partea din spate mai este miere pe rame.

bucovineanu

Cel din ultima poza imi pare totusi prea inghesuit. Cred ca putea fi pus si pe 5 rame.

ioanardelean55

Citat din: filipDaca-i sus inseamna ca nu are miere,ai o varianta sa faci magazie in care sa pui rame cu miere ,sa -l duci in casa sa se formeze ghemul sus apoi il scoti usor afara.
Fiind asa rece ,nu-i cazul pungi cu miere cristalizata iar punerea ei ar omora multe albine.
Si daca din 100 , 80 sint asa ii duc  intro sala de nunti ?

filip

Ce sa zic,am ceva experienta,daca in ianuarie ghemul e sub podisor,e ceva problema cu papa.mai poate avea miere pe ramele marginase in cazul asta ghemul se poate rupe in doua.
Ai experienta asa ca faci cum crezi ca e mai bine.
Conteaza si stilul de impachetare.Eu merg cu provizii ram plin in stanga si dreapta celor 2-3 rame jumatate pline unde doresc sa se pozitioneze ghemul la stupii buni,la roi mai slabuti ramele jumatate pline se reduc la 1-2.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ioanardelean55

Citat din: filipDaca-i sus inseamna ca nu are miere,ai o varianta sa faci magazie in care sa pui rame cu miere ,sa -l duci in casa sa se formeze ghemul sus apoi il scoti usor afara.
Fiind asa rece ,nu-i cazul pungi cu miere cristalizata iar punerea ei ar omora multe albine.
Ori punga cu miere cristalizat ori punga cu serbet e tot una dar ce nu inteleg eu !!
dece mor multe albine cind le punem .??? si va si raspund . nu procedati corect . pentruca in afara de 2-3 care i-si iau zborul si se pun s-au cad pe zapada si nu se mai pot ridica altele nu vad dece trebuie sa moara .E adevarat ca unii cand desfac un stup si vad atata albina deasupra se sperie ci nu mai stiu ce sa faca iar de frica pun turta peste albine dar nu asa se procedeaza . Pentru a face lucrarea corect e nevoie de :.
  1. Rabdare.
  2. Putin fum.
  3. O pana de gasca s-au peria . atat si nimic mai mult
De fapt  intruna din poze se vede turta care am pus-o nu cred sa fi prins vreo albina dedesupt .
Veti spune ca trebuie lucrat repede .... nici vorba ... eu am scos aparatul am pozat dupa aceea am inceput sa dau putin fum pina s-au tras ce e rau !!... nimic ... din ocombrie nu am mai aierisit lada s-a improspatat aerul  .in rest totul Ok ..

ioanardelean55

In privinta hranei nu-mi fac probleme . ele si-au primit portia  au avut suficienta si mai au. Degeaba e hrana multa si musca putina , prefer sa am in acest moment multa multa albina  hrana nu mai e o problema deacum incolo .

filip

Ok,ai dreptate.Vorbim in Aprilie :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

E greu sa dai un diagnostic de la distanta cel mai bine lea vazut el dar aici albina este sus dar nu ocupa in intregime rama numai partea din fata in partea din spate a ramei mai este mancare suficienta si ghemul se deplaseaza in acea parte iar daca se incalzeste puti nici nu trebuie sa se deplaseze numai se rasfira putin chiar si acolo unde sant ele acopera o parte din mincare ca doar nor sta langa ea si nu sor linge si ele putin degetele asta poate sa ne spuna Ardelean asa numai din curiozitate pentru noi.

ioanardelean55

Citat din: bucovineanuCel din ultima poza imi pare totusi prea inghesuit. Cred ca putea fi pus si pe 5 rame.
Aveti dreptate ,poate mai trebuia sa las o rama dar reginele tintere si bune pot face surprize .
Si totusi un stup bine pregatit pentru iarna e acela care la revizia din  primavara in loc sa ii scoti o rama  (de multe ori chiar doua ) nu-i mai faci nimic ,s-au in cazul de fata mai bagi o rama .

ioanardelean55

Citat din: liviuE greu sa dai un diagnostic de la distanta cel mai bine lea vazut el dar aici albina este sus dar nu ocupa in intregime rama numai partea din fata in partea din spate a ramei mai este mancare suficienta si ghemul se deplaseaza in acea parte iar daca se incalzeste puti nici nu trebuie sa se deplaseze numai se rasfira putin chiar si acolo unde sant ele acopera o parte din mincare ca doar nor sta langa ea si nu sor linge si ele putin degetele asta poate sa ne spuna Ardelean asa numai din curiozitate pentru noi.
Ala e un roi a primit portie dubla , nu-mi fac probleme in privinta lui . fiind bine ampachetat si  cu regina buna cred ca a luat startul mai repede ca altii .

ioanardelean55

Citat din: liviuE greu sa dai un diagnostic de la distanta cel mai bine lea vazut el dar aici albina este sus dar nu ocupa in intregime rama numai partea din fata in partea din spate a ramei mai este mancare suficienta si ghemul se deplaseaza in acea parte iar daca se incalzeste puti nici nu trebuie sa se deplaseze numai se rasfira putin chiar si acolo unde sant ele acopera o parte din mincare ca doar nor sta langa ea si nu sor linge si ele putin degetele asta poate sa ne spuna Ardelean asa numai din curiozitate pentru noi.
Cred ca acesta e cel mai bun mod de a invata ceva chiar si de la distanta ,pozele pot fi mai usor comentate ,se poate vorbi mai la concret nu din carti s-au din auzite , din orice se poate trage o concluzie .

filip

Singura mea nedumerire e urmatoarea,cate grade erau afara cand ai pus turta?
In functie de asta pot sa-mi fac o impresie mai precisa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)