Oare de ce ?

Creat de dragos2006, Mai 25, 2009, 12:29:50 AM

« precedentul - următorul »

D006

cred că era aia bătrână ce să zic, o să le verific peste 3-4-5 zile ,până atunci iau și un marker și dacă o găsesc îi trag un punctulet :wink: , am mai întrebat pe undeva ce marker să iau, merge orice tip de la librăriile obișnuite ? culoare verde binențeles 2009. mulțumesc de păreri si numa bine  :hi:

bucovineanu

Nu orice marker este bun pentru a marca reginele.Pentru aceasta trebuie un marker special care se gaseste la firmele care comercializeaza materiale apicole. Trebuie ca vopseaua sa se usuce foarte rapid si sa fie rezistenta. Cu verde se marcheaza doar reginele nascute in 2009.Eu folosesc pentru marcare vopsea auto cu uscare rapida.
Citat din: jucausullcred că era aia bătrână ce să zic, o să le verific peste 3-4-5 zile ,până atunci iau și un marker și dacă o găsesc îi trag un punctulet :wink: , am mai întrebat pe undeva ce marker să iau, merge orice tip de la librăriile obișnuite ? culoare verde binențeles 2009. mulțumesc de păreri si numa bine  :hi:

D006

am găsit la apicola la noi în oraș, dar numa verde, pot să marchez matcile din cele doua roiuri naturale pe care le-am prins, nu stiu dacă sunt de anul ăsta și aș dori să stiu dacă la ochi se poate vedea acest lucru. scuzați nepriceperea dar așa e cu noi ăstia mici.aveți dreptate vopseaua e specială și am încarcat-o pe mâna mea , uscare aproape instantanee, mai tre să-mi fac un capac ceva s-o imobilizez pe ramă 1-2 minute pâna termin și ca să fiu sigur că s-a uscat. numa bine și mulțumesc tuturor pt. răspunsuri, numa bine si spor la treabă tuturor :hi:

D006

Oja de unghii e perfecta.